www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Gibson Les Paul Chinezesc/copie/fake


GrigB
 Share

Recommended Posts

Pret: 1000 RON


Localitate: Baia Mare


Contact: grigore.borota@yahoo.com


Stare: Uzura normala

Accept schimburi: Nu accept schimburi
Vreau sa cumpar un Gibson Les Paul chinezesc. Am gasit diferite variante pe site-uri chinezesti, intre $200-$300 in functie de dotari si aspect. Daca as gasi in Romania una second, in stare buna, mai degraba as lua de aici. Daca nu gasesc aici, probabil iau direct din China.

 

Ofer 800-1000 lei, in functie de starea in care e.

Link to comment
Share on other sites

Probabil pana la urma o sa iau de acolo, daca nu primesc oferte din Romania.

As prefera sa iau din Romania, ca macar atunci am parte de un review din partea unui roman care a testat-o. Altfel, trebuie sa ma bazez pe cuvantul unui chinez necunoscut, de care nu mai dai in veci in caz ca chitara are defecte.

 

Oricum, mai astept inca oferte...

Link to comment
Share on other sites

Chiar am verificat acum site-ul lor, dar singurul Jack&Danny cu set neck si flamed maple top pe care l-am gasit pe site-ul MusicStore costa 370 euro + transport si nu arata asa de bine cum arata unele copii Gibson chinezesti. E adevarat ca are doze mult mai bune, dar dozele oricum planuiesc sa le inlocuiesc, cel mai probabil.

 

Imi place mult cum arata prostiile astea chinezesti si de aia am zis ca as incerca una. Chiar daca o sa necesite anumite ajustari, majoritatea (sau toate) le pot face singur.

Edited by GrigB
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Din doua motive:

- parereile sunt foarte impartite cand vine vorba de diferente de calitate intre un Chibson si un Epiphone. Sunt multe review-uri pe internet si concluzia mea e ca depinde de la CE chinez cumperi (ceea ce e si normal: fiecare fabrica are propriile capacitati si standarde de calitate).

- unele Chibson arata incomparabil mai bine decat un Epiphone/Harley Benton sau chiar Vintage si uneori chiar mai bine decat un Gibson (ma refer aici la cele cu top-ul din Flamed Maple, foarte tigrat). 

 

Si al treilea motiv, care poate e mai subiectiv: mie personal mi e pare ca headstock-ul Epiphone e urat. Pare prea mare in comparatie cu dimensiunile chitarei (e doar parerea mea personala). Dar asta nu inseamna neaparat ca nu o sa iau Epiphone pana la urma. Dar as vrea sa incerc mai intai sa merg pe preferinte si daca nu se poate sa am ceea ce prefer, atunci poate o sa ma multumesc si cu altceva.

Edited by GrigB
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.