www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reguli


Symbolic
 Share

Recommended Posts

Aici e vorba despre regulile de chitara care unii din cei ce se apuca de instrument le respecta dumnezeieste, iar altii nu dau doi bani pe ele si fac treburi foarte coioase. io unu nu dau doi bani pe regulile de chitara. mai putin acordajul. am vazut multi care nu cantau anumite treburi pentru ca "nu asa se canta frate, asta-i tiganeala". tigani sunteti voi ca sunteti ingusti loa minte. asta e valabil si pentru cei ce considera acordajele speciale (dropuri si nebunii d-astea) de ***** si pentru oameni care habar n-au chitara. din nou, TIGANILOR

 

 

 

 

 

 

 

roc

Link to comment
Share on other sites

:)

 

Esential este produsul final.

Fiecare canta cum ii vine lui mai usor si nu cum "trebuie".

Prin "reguli" cred ca te referi la "mituri" prezentate de unii chitaristi ca "adevaruri universal valabile" si care ar trebui sa iti faca viata mai usoara. Pana la urma e treaba fiecaruia cum canta la chitara atata timp cat produce ceva placut .

 

Offtopic:

Sa inteleg ca e ceva de la caldura de v-ati suparat toti pe regulament ....

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

adevar graia cineva de pe forum cand spunea ca nu conteaza ca stii douajdemii de game, ai nu stiu ce custom made guitar sau alte chestii total neimportante. singurul lucru care conteaza e sunetul final al instrumentistului, cat de "curat" e si feelingul pe care ti-l da acesta. desi exista unele reguli, poti sa alegi daca sa le respecti sau nu, nu te obliga nimeni. Spre exemplu toti spun ca un chitarist trebuie sa isi schimbe corzile odata pe luna, sau chiar dupa fiecare concert (in cazul profesionistilor). Eric Clapton nu schimba o coarda decat dupa ce se rupe, si asta nu cred ca ii afecteaza atat de mult felul in care suna.

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

adevar frate, nu mai pot sa zic nimic pt ca a zis symbolic totul.

 

off-topic: ce aveti frate toti de da-ti vina pe caldura. nu de la caldura se trage ci de la simple constatari pe care le face unul sau altul, in cazul de fata, eu si mai sus semnatul. deci nu va mai ascundeti in spatele unor invinuiri inchipuite, fara sa incercati macar sa intelegeti ce vrea omul respectiv sa spuna prin ceea ce afirma, pt ca, la fel cum am facut si eu, si presupun ca a facut si Symbolic, nu a vorbit aiurea cand a postat aici, ci chiar s-a referit la ceva.

 

deci fiti mai open-minded

Link to comment
Share on other sites

Mama..... prevad o revolutie :). Acum... ambele parti au dreptate.. muzica trebuie sa o faci cum simti, ca doar daia este o arta, si nu o stiinta exacta.

Va zic o chestie. Multe din Lesson-urile si videourile de pe net, nu prea te ajuta cu mult. Deoarece, fiecare chitarist reuseste o anumita chestie in felul lui. De aceea, tu nu vei reusu sa faci la fel ca ala care a postat, chiar daca el iti explica de 100 de ori cum trebuie facut. Trebuie sa te chinui tu, sa stai cu chitara in mana, si sa repeti aceeasi chestie, ca sa iti iasa ceva calumea.

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea
am sa dau un citat , dunt vorbele lui Vito brata (white Lion)

 

"THERE ARE NO RULES IN ROCK'N ROLL"

12667[/snapback]

 

 

exact despre asta e vorba in acest topic :)

Link to comment
Share on other sites

Pe bune pe mine ma depasheste problema asta a lui Benson. Inainte sa faca o mana de oameni forumul asta, nu exista nimic concret pentru chitaristii din Romania. Acum, ca exista un loc unde sa va intalniti cu ceilalti stand in fotoliul de acasa, va pute. Daca nu va convine, nu va tine nimeni aici. Titlul thread-ului va fi editat pentru ca FORUMUL nu e toaleta publica.

 

Pe de alta parte, nu va obliga nimeni sa invatzati sa cantati la chitara dupa nishte reguli. Partea cu chitara custom e total aberanta. N-aveti decat sa cantati pe lopeti si reghinuri puturoase crezand ca aveti feeling. De multe ori n-am fost 100% sincer cu cei ce posteaza in rubrica "Melodii cantate de noi" si am preferat sa-i incurajez pe toti si nu sa le spun ca unii sunt chiar penibili. Omul nu trebuie trezit.... se trezeste el, iar daca o face prea tarziu, asta e problema lui.

 

Benson, tu crezi ca faci moderatorilor o favoare ca postezi sau ca esti inregistrat pe forumul asta? Ar trebui sa-ti revizuiesti comportamentul asta distructiv.

 

Symbolic, nu te tine nimeni aici cu forta. Faptul ca nu agreezi parerile celorlalti nu are nici o legatura cu forumul. Esti liber sa ii contrazici pe thread-urile respective.

 

CYA.

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea
Totusi indicatiile pretioase au si ele rolul lor. Folosesti experienta altora. E treaba ta daca ti le insusesti sau nu. Si totusi nu cred ca e vorba despre chitara in threadul asta :)

12670[/snapback]

 

 

dar despre ce crezi ca este vorba, "oh great OBI WAN COSU"???

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea
Pe bune pe mine ma depasheste problema asta a lui Benson. Inainte sa faca o mana de oameni forumul asta, nu exista nimic concret pentru chitaristii din Romania. Acum, ca exista un loc unde sa va intalniti cu ceilalti stand in fotoliul de acasa, va pute. Daca nu va convine, nu va tine nimeni aici. Titlul thread-ului va fi editat pentru ca FORUMUL nu e toaleta publica.

 

Pe de alta parte, nu va obliga nimeni sa invatzati sa cantati la chitara dupa nishte reguli. Partea cu chitara custom e total aberanta. N-aveti decat sa cantati pe lopeti si reghinuri puturoase crezand ca aveti feeling. De multe ori n-am fost 100% sincer cu cei ce posteaza in rubrica "Melodii cantate de noi" si am preferat sa-i incurajez pe toti si nu sa le spun ca unii sunt chiar penibili. Omul nu trebuie trezit.... se trezeste el, iar daca o face prea tarziu, asta e problema lui.

 

Benson, tu crezi ca faci moderatorilor o favoare ca postezi sau ca esti inregistrat pe forumul asta? Ar trebui sa-ti revizuiesti comportamentul asta distructiv.

 

Symbolic, nu te tine nimeni aici cu forta. Faptul ca nu agreezi parerile celorlalti nu are nici o legatura cu forumul. Esti liber sa ii contrazici pe thread-urile respective.

 

CYA.

12673[/snapback]

 

 

io nu cred ca te depaseste, cred ca pur si simplu te doare la basca, dar trebuie sa faci impresie, nu?? am mai zis, nu am nimic cu forumul, este chiar de laudat ceea ce se intampla aici, insa ma deranjeaza anumiti oameni, care daca nu e ca ei atunci nu e bine. din pacate, se pare, ca numai eu sunt cel vizat.

 

in alta ordine de idei, cand se petrece ceva, moderatorii trec cu vederea, insa daca cineva se ridica sa comenteze pe marginea la ceea ce s-a intamplat acela este, sa zicem "sanctionat". dar de ce ma mir, toti am fost crescuti in aceasta mentalitate comunista, in care nimeni nu trebuie sa comenteze, iar daca comenteaza trebuie "sanctionat" ca altfel nu se poate, nu mai merge sistemul, nu?? ca sa nu mai vorbim de nenumaratele invitatii ale adminior de a pleca de pe forum daca nu ne convine. pai cum vine asta, eu ma inscriu pe un forum, si daca nu vreau sa ma "SUPUN" pot sa plec ca nu ma tine nimeni aici, numai sa nu comentez, pt ca pot sa daunez forumului????

 

pai mai baieti, hai sa va impartasesc un secret, sunt liber sa imi exprim parerea, iar prin faptul ca voi incercati sa ma faceti sa imi tin gura, credeti ca rezolvati ceva???

 

imi pare rau ca s-a ajuns la asta, dar am fost nevoit sa o fac. daca faceam ce ziceai tu felix, adica daca nu imi convine ce se intampla pe forum sa nu mai intru, asta insemna exact ceea ce am spus mai sus.

 

voi nu incercati sa intelegeti, voi aveti ideile voastre fixe dupa care va ghidati si nici macar nu le mai indoiti din cand in cand.

 

cam atat am de spus. oricum nu imi fac iluzii ca voi fi ascultat, de obicei nu sunt, dar macar am spus ce am avut de spus.

 

si btw, daca prin comportament destructiv intelegi sa imi spun parerea (asa cum e ea) despre una sau alta, atunci nu cred ca ai idee ce inseamna comportament destructiv.

 

cred ca am spus destul, cat sa fiu un ghimpe in coastele adminilor, ca de altfel cam asta sunt, nu???

 

ciao si have phun

 

PS daca am fost pe alocuri incoerent, scuza-ti-ma, nu e din cauza mahmurelii sau a beuturii, ci din simplul fapt ca imi veneau ideile una dupa alta in cap.

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88
Partea cu chitara custom e total aberanta. N-aveti decat sa cantati pe lopeti si reghinuri puturoase crezand ca aveti feeling.

12673[/snapback]

Ma simt :) ... N-am spus ca o chitara mai buna e inutila, dar sunt mai multe aspecte care ar trebui luate in seama. In primul rand, nu are rost sa dai o tona de bani pe o chitara doar pentru ceea ce scrie pe ea si la un nivel mai inalt asa se intampla. Da, sunt de acord sa am un instrument decent (in nici un caz Reghin), dar sa dau o anumita suma pe o chitara doar fiindca are aur pe ea (sau nu mai stiu ce chestii d'astea) e inutil. Si pe langa asta, o chitara mai buna nu o sa ma faca un instrumentist mai bun atunci cand I suck, punct. Daca Jimmy Page canta pe Gibson, nu sunt obligat sa fac asta, si nu Gibsonul o sa ma faca sa sun ca el, ci faptul ca il studiez. Daca as sti ca un Carvin m-ar face sa cant ca Jason Becker, atunci as da 50 de milioane pe Carvin-ul ala, dar cu tot cu un Carvin nu stiu cati ar putea sa atinga chitara in felul ala :) .

 

M-am uitat de atatea ori la video-ul cu Live At Pompeii si am ramas masca. Omul ala canta pe niste strat-uri de cacao (modele CBS, sau ceva de genul asta. din cate stiu eu, sunt cam cele mai proaste fender-uri facute pe vremea aia, au fost scoase foarte repede din productie) si totusi scotea un sunet incredibil.

 

Personal am adoptat regulile care m-au ajutat pe mine sa ma simt cel mai confortabil. Nu o sa cant in cutare pozitie doar ca asa e tabul sau fiindca asa o face nu-stiu-care artist, ci fiindca asa ma simt eu ok.

Link to comment
Share on other sites

pt cei impotriva regulilor: daca va credeti Jimi Hendrix puteti foarte frumos sa le incalcati; pana la urma e stilu vostru si voi invatati. eu insa o sa respect niste reguli de baza (de exemplu sa pot sa tinu degetu aratator cat mia departat de cel mijlociu, sa am poanie arcuit, sa inclin putin pana cand cant, etc.)

 

offtopic (raspuns la faza cu sculele): nimeni nu zice sa iti cumperi cea mai scumpa chitara; insa merita sa iti iei ceva mediu spre bun. daca o sa canti pe stagg (sau cum fac altii, vor sa invete electrica si isi cumpara acustica) nu o sa evoluezi foarte mult. am un prieten care a cantat 3 ani pe reghin. e bun baiatu, dar ajungea si mai bine cu o chitara buna...

Link to comment
Share on other sites

Pentru Benson:

 

In primul rand, daca "ma durea in basca" atunci nu mi-as fi pierdut vremea sa postez aici.

 

In al doilea rand, forumul are un regulament la care trebuie sa se supuna toti indiferent de statutul lor. Faptul ca tu ai incalcat regulamentul si ti s-a dat un avertisment, asta nu inseamna ca are cineva ceva personal cu tine. Pur si simplu te-ai abatut de la regulamentul care ne tine pe toti sa nu o luam pe brazda. Nerespectarea regulamentului aduce dupa sine haos. Democratia nu inseamna incalcarea regulamentelor.

 

In al treilea rand, comentariile tale nu au nici o legatura cu specificul forumului. Asta nu e un forum de scandal ci un forum despre chitara si chitaristi. Let's keep it that way.

 

In al patrulea rand, moderatorii nu au idei fixe. Nu a dat nimeni un avertisment unui user al forumului pentru ca l-a contrazis in limitele regulamentului.

 

In al cincilea rand, comportamentul destructiv se poate manifesta in foarte multe feluri. Eu te-as intreba ce ai facut pozitiv in ultima vreme pe forumul asta, in afara de faptul ca ai deschis thread-uri aiurea si ai postat offtopic in 90% din cazuri? Ti-am dat eu vreun avertisment pana acum? Sincer, motive erau destule.

 

In al saselea rand daca un membru al forumului te contrazice offtopic sau incalca regulamentul in discutiile care te intereseaza, este indicat sa raportezi acest fapt unui administrator. Pentru asta exista butonul "! Report"

 

In al saptelea rand, nu te-a invitat nimeni sa parasesti forumul ci ai fost indemnat sa discuti on-topic si sa pastrezi posturile tale in limita regulamentului.

 

Mult succes!

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

Pt Felix:

 

chiar ma simt dator sa iti raspund.

dar nu o voi face, pt simplul fapt ca nu meriti.

 

later edit:

scuze pt cele 90% de off-topicuri si topicuri aiurea. voi face cat mai mult pe plac adminilor, pt ca pe viitor sa nu ma mai apostrofeze.

Edited by p_aciulea
Link to comment
Share on other sites

ON TOPIC:

 

Nu sfatuiesc pe nimeni sa cante pe chitarii de mii de euro atat timp cat nu este necesar. Nici eu nu am chitari foarte scumpe dar cu putina pricepere le-am modat astfel incat sa le fac sa sune cum vreau eu.

Ideea de baza este ca o chitara buna te ajuti sa progresezi mult mai repede si mai corect decat pe o chitara mediocra.

Este indicat sa deschideti bine urechile si de ce nu, si ochii, atunci cand studiati sau cantati. Nu va lasati furati de sunet. Cel mai important este sa cantati corect si sa se inteleaga ce cantati. Feelingul nu-l are nimeni de la inceput. El apare in momentul in care sunteti stapani pe instrumentul vostru.

Jimi Hendrix nu a fost magistral prin interpretare ci prin faptul ca in 1967 a avut curajul sa dea un amplificator la maxim si sa-l faca sa duduie din toate incheieturile. Alt atu al sau a fost faptul ca a simplificat mult felul de a canta la chitara, ducand pentatonia la maxim. Intr-un fel, un chitarist care a mers pe aceleasi principii este Santana. Sa nu aveti niciodata impresia ca Hendrix a cantat asa de la inceput. A studiat foarte mult chitarishtii de jazz si blues ai acelor vremuri si a invatzat de la fiecare cate ceva. Chitara nu se invata, se fura. Si restul e doar "practice".

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea
... sau poate ca nu ai nimic de spus.

12681[/snapback]

 

 

poate, dar tu nu sti asta, nu???

 

crede-ma ca am multe de spus, dar imi voi bate gura de pomana pt ca oricum din toate raspunsurile date de tine, mai putin primul, la care sa zicem ca ai dreptate, tot nu ai inteles despre ce este vorba.

 

si sincer nu am nici chef nici timp sa incerc macar sa te fac sa intelegi despre ce e vorba. daca ai sta sa citesti atent ceea ce am scris acolo si sa procesezi intr-u catva, poate ai reusi, desi ma indoiesc.

 

ti pup

Link to comment
Share on other sites

Fratilor nu are rost sa va certati. E destul sa va spuneti parerea si sa o mentineti, dar folositi argumente solide. Nu zice nimeni ca dupa ce ai studiat ceva muzica vreo cativa ani, sa canti cum ai chef si sa-ti acordezi si dezacordezi chitara dupa cum iti vine.

 

Dar sa pretinzi ca toti sunt tigani si sa spui ca ai filing cantand "dupa iti vine tie-n filing", cand ai vazut o chitara de abia o jumatate de an este cam mult spus.

 

Poti sa-ti spui punctul de vedere si fara sa dai cu parul si sa fii precum insinuezi ca ar fi altii.

Link to comment
Share on other sites

Guest Hetfield_escu

Asa am vazut si eu un lautar cantand pe o acustica cu dejtele si facand solouri de populara si lautareasca de am crezut ca e varianta malmsteen autohton.Precizez ca nu stia omu o nota ce sa mai zic de game sau arpegii era total urechist.Omuleti de genul asta pot face un forum ca asta sa se intrebe daca chiar avem vreo treaba cu chitara :)

Link to comment
Share on other sites

Benson,

 

Eu nu am nimic impotriva ta sau a ceea ce spui. Acum vorbesc strict pentru mine insumi. Problema e ca ai o atitudine destructiva si ca pui niste probleme care nu au nici un sens.

 

Ca tot e la moda enumerarea argumentelor, uite aici:

 

1) Forumul asta e facut pentru a ne ajuta unul pe altul. Tu nu ajuti pe nimeni cu posturile de genul asta.

 

2) Accept ideea ca noi suntem chitaristi, poate intr-un fel artisti, deci oameni sensibili, cu o oarecare adversitate fata de reguli (mai ales stricte). Si eu sunt asa. Incearca si tu sa accepti ca regulile sunt nu doar bune dar si necesare daca vrei sa realizezi ceva cu un grup relativ mare de oameni.

 

3) Din punctul meu de vedere aberatia nu este interzisa pe forum, dar votul meu de admin merge strict impotriva aberatiei destructive, lucru pe care tu il practici.

 

4) Daca ai un seriviciu atat de plicitisitor/enervant incat te face sa spui ceea ce spui, imi pare foarte rau si sper sa gasesti ceva mai bun.

 

CONCLUZIE : Fara sa am nimic impotriva ta si sperand ca vei ramane pe forum in toane mai bune iti acord un warn.

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

ok, ok, merci pt warn, si tie si lui cosu, nu am nimic cu voi, voi v-ati facut datoria.

 

in fine, pt a nu mai deranja pe nimeni (in urma sfaturilor voastre si a unei discutii pe mess cu cearny), voi incerca sa ma abtin pe cat posibil sa nu mai defavorizez forumul in nici un fel.

 

PS: serviciul meu este orice in afara de plictisitor si enervant, ba mai mult fac ceea ce imi place.

Link to comment
Share on other sites

Guest om__bun

am avut o discutie privata cu un mare chitarist roman normal.... :) ...si mi-a spus cum a procedat pentru a ajunge in varf : CHITARA TREBUIE DESCOPERITA...NU TREBUIE INVATATA...asta este crudul adevar...nu ai nevoie de nici o carte pentru asta...este insa vorba de altceva...banuiesc ca de un alt simt care-mi lipseste insa.... :( ...idee este ca multi chitaristi care au ajuns foarte sus (daca nu toti) au facut asta....desi cum au facut-o..ramane un mister... :) ...eu zic ca de un asemenea lucru e capabil numai un geniu...io oricum...nici cu carti in fata si tot nu ma descurc... B) ...e ca si la scoala...ca am trecut toti prin ea..cum e sa inveti zi de zi la mate de exemplu...si sa iei sa zicem 7-8 sau 9...si sa vina unu care nu prea invata mai nimik..sa nu zic deloc..dar e atent la ore si ia numai 10...daca nu ma credeti..va demonstrez..am un astfel de coleg...

..in concluzie....se poatye face treaba..dar daca nu ai har...e al naibii de greu...muncesti de zeci de ori mai mult.... ;) ..dar nu e imposibil... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

hmmm... io am vazut mai de mult pe net o lectie de chitara de un nu-stiu-cine care sina bestial... ideea e ca omul a urcat pe grif pana pe spatiul 12 pe mi-ul subtire, si nu stia ce nota e acolo... dar in rest, ce sa zic.... io unul imi adunam maselele de pe jos...

Link to comment
Share on other sites

mi-e lene sa dau quote... cum adica ma iau dupa reguli de baza - arcuiesc mana nush cum si faze dastea...?! bah, voi sunteti tampiti? va luati dupa net sau dupa cum va spun altii ca tre sa tineti mana? cum draq mah? da de comoditate nu ati auzit? ca e mult mai important decat sa ai "pozitia corecta". si inca ceva... ce mama draq laudati stratocacaturile alea? sunt nashpa. sunt chitari cu sound vintage. si moale. e sec xxi. gata, bagati-le in vitrina si luati-va chitari serioase. si mai lasati netu cu atatea lectii de chitara ca o sa ajungeti cu mintea vraiste. la chitara se invata singur. in ritmul fiecaruia. descoperi lucrurile, nu le iei de-a gata ca asa nu ajungi nicaieri. aportul tau va fi minim. stati cate 5-6 ore cu chitara in brate si lasati instructionalele. parerea mea.

 

 

 

 

 

 

 

roc

Link to comment
Share on other sites

... ce mama draq laudati stratocacaturile alea? sunt nashpa. sunt chitari cu sound vintage. si moale. e sec xxi. gata, bagati-le in vitrina si luati-va chitari serioase...

12775[/snapback]

 

 

L.O.L !!!!

 

Ai pus vreodata mana pe un stratocacat de cateva mii de euro ??? Eu zic ca nu ai avut ocazia asta. Continua sa canti pe lemne michael jackson si libanez si nu vei avea niciodata decat cel mult un sunet de oala sparta.

 

Numai bine.

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88
si inca ceva... ce mama draq laudati stratocacaturile alea? sunt nashpa. sunt chitari cu sound vintage. si moale. e sec xxi. gata, bagati-le in vitrina si luati-va chitari serioase.

12775[/snapback]

:) nu vreau sa fiu rau, dar la faza asta te-ai cam contrazis singur. exista cumva vreo regula care spune "stratocasteru' e o chitara veche si buna de pus in vitrina, cantati doar pe Ibanez si Jackson"? Nu prea cred, cant pe ce chitara imi place mie, pe sound-ul care imi place mie mai mult, chiar daca e de acum 50 de ani. Si daca le-am laudat, am facut-o fiindca sunt pe gustul meu, indiferent daca stratul este sau nu o chitara extraordinara. Daca tie nu iti plac, deh.. nu are rost sa faci nimic in gustul omului.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.