www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ipod


Guest MrJackson
 Share

Recommended Posts

Guest MrJackson

Sunt si eu curios de o treaba, ca tot am ajuns la iPod... si-a luat si prietena mea unu (modelu de 30Gb) si ascultand deunazi la el, m-am mirat cat de incet se aude. Facand o comparatie cu telefonul meu, SE K750i, iPod-ul se aude anormal de incet :) Care e faza ?

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

tenchiu Cosu... o sa ma uit cand mai imi pica jucaria in mana...

 

@estebe, sorry ca tiam taiat elanu.. da cat poti sa vb despre un dvd-writer Gibson?

Link to comment
Share on other sites

hm..discutii tehnice.....si cam atat (dar asta privit ca un dvd-writer oarecare)

 

revenind la iPod: mac face lucruri destul de bune; din pacate iPod are concurenti destui

 

ps: nu am timp acum sa caut linkurile, dar e tare ca pe iPod poti sa iti bagi diverse versiuni de linux si poti juca si DOOM 1

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
revenind la iPod: mac face lucruri destul de bune; din pacate iPod are concurenti destui

 

ps: nu am timp acum sa caut linkurile, dar e tare ca pe iPod poti sa iti bagi diverse versiuni de linux si poti juca si DOOM 1

 

Da, sa revenim! :)

 

Vb serios cu linuxu? oare sunt si alte jocuri adaptate ?

Link to comment
Share on other sites

Pe al meu e ok sunetul. Are intr-adevar o setare prin care poti seta limita maxima a volumului.

 

@glass, mi se pare stupida legea cu pricina si eu cred ca nu se aplica aici avand in vedere ca nu asculti muzica numai pe strada si avand in vedere ca e vorba de modelul ala video cu 30 Gb, cu hdd, care nu e extrem de rezistent la socuri, nu cred ca se risca multa lume sa-l ia la alergat pe bulevard...

 

 

In ceea ce priveste Rockbox-ul: e OK!, trebuie sa instalezi separat Doom-ul daca vrei sa te joci dar sigur nu vei fi incintat de calitatea jocului...cel putin eu nu-s, agata, sunetul mai are niste hibe etc.

Partea frumoasa la rockbox este ca poti asculta muzica in ce format vrea muschiul tau (mp3, waw, flac, etc.)

De asemenea la pozele in *.jpg poti face si zoom.

Nu ai nevoie de Itunes.

Nu merge video.

Sunt cateva skin-uri interesante.

Rockbox merge simultan cu softul de la Ipod, butezi pe care vrei...

Edited by Muky
Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
Sunt si eu curios de o treaba, ca tot am ajuns la iPod... si-a luat si prietena mea unu (modelu de 30Gb) si ascultand deunazi la el, m-am mirat cat de incet se aude. Facand o comparatie cu telefonul meu, SE K750i, iPod-ul se aude anormal de incet :) Care e faza ?

 

Uite cam cum. Apple a fost data in judecata pentru ca anumiti utilizatori tembeli s-au ales cu probleme de auz de la volumul dat la maximum.Prin urmare, de la o anumita serie in sus, au limitat "puterea" la iesirea pe casti.

Oricum, sunt pe interet patch-uri care dezactiveaza limitarea. Google stie mai multe!!!

Link to comment
Share on other sites

Dupa parerea mea rockbox e un firmware bun pentru orice altceva care nu e IPOD. Adauga niste functii noi DAR:

  • scade considerabil durata de viata a bateriei
  • Trebuie sa iti bati capul cu generarea bazei de date cu piese
  • E urat asa cum e el
  • Dupa un timp descoperi ca e inutil

Eu am renuntat la Rockbox si am revenit la firmwareul original care isi face treaba de minune. Pana la urma e vorba de un mp3 player si nu un swiss army knife.

 

Daca volumul e mic se poate manarii cu aplicatia asta:

http://www.espen.se/index.php?subaction=sh...&category=3

Nu am tesat-o asa ca nu ma injurati ca merge aiurea ipodul dupa operatie

 

Poti sa pui muzica si cu altceva decat itunes. Am testat cu winamp (pe windows), amarok, listen, rythmbox, gtkpod (pe linux) si a mers fara probleme.

Link to comment
Share on other sites

nu multumesc.

Itunes pentru mine e o porcarie. Nu am sa tin deschisa o aplicatie care papa 40mb de RAM doar ca sa cante un amarat de MP3.

 

Corect :)

 

Raman totusi la parerea ca si Rockbox-ul e ok daca vrei sa asculti muzica si in alte formate, eu am o gramada de muzica in format flac de ex. Sa o convertesc imi creste barba... lunga rau. Papa din baterie da nu chiar asa. De la mama lui arata rau ca dreaq, caractere mici, etc, dar poti sa-i bagi un skin de doamne ajuta si arata cu totul altfel.

Link to comment
Share on other sites

Eu itunes il folosesc doar ca sa incarc piese pe ipod, e prea enervant ca sa-l folosesc si la altceva. De altfel dupa atata vreme de folosit winamp, mi s-ar parea aiurea sa ascult muzica pe calculator la altceva.

 

Apropo, exista vreun program, ceva, cu care sa poti copia mp3uri din ipod pe calculator?

Link to comment
Share on other sites

@NiNjA: iriver e primul concurent serios. ar fi sandisk ca solutie uber eftena pt cei care vor sa asculte doar muzica

De ce nu vrei sa intelegi ca nu exista concurenta din moment ce iPod are 80-90% din piata? Toti isi anuntau ultimul produs ca pe un "iPod killer". Si au luat-o in gura. Scurt. Zune cica ar fi ceva de capul lui dar ruleaza software Microsoft totusi. I'll pass.

 

Btw, I'm not your average iPod/Apple fanboy.

 

 

Eu am renuntat la Rockbox si am revenit la firmwareul original care isi face treaba de minune. Pana la urma e vorba de un mp3 player si nu un swiss army knife.

L-ai si modat ma? Geek :)

 

Theo, ia zi-ne si nou cum mere iTunes-u pe Mac. Sau tu George... ca sunt tare curios.

E fix la fel. Pacat ca n-avem Winamp pt Mac OS X. Era ceva pt Mac OS 9 dar parca nu se compara cu versiunea de Windoze.

Link to comment
Share on other sites

iTunes merge pe Mac uns. Pentru cei care prefera adrenalina recomand sa continue sa foloseasca Windows :) Am 30511 piese in momentul asta in iTunes library. Pot asculta orice trupa (sau orice compilatie dupa diferite reguli) in cam 1-2 secunde. Sunt curios cat ia unui mare fan Winamp pana cauta trupa pe hard disk, pana deschide si incepe sa cante. Nu mai vorbesc de playlists :) Asa ca discutia nu isi are sensul. iTunes nu e in aceeasi liga cu restul de average players :) Concurenta mai are de muncit.

Link to comment
Share on other sites

Formatele mentionate mai sus sunt LOSSLESS adica fara pierdere de calitate datorata codarii (vezi mp3, wma*, ogg,aac)

Ape este cunoscut si sub denumirea de monekey's audio.

Mai multa documentatie despre performante, calitati si alte minuni gasesti aici :

http://wiki.hydrogenaudio.org/index.php?ti...less_comparison

 

 

 

*WMA are si optiune de lossless dar e slabuta rau de tot si nu e prea raspandita.

Link to comment
Share on other sites

Un mic off-topic:Credeti ca se merita sa imi iau un iPod Shuffle de 1 Gb(din acela nou)?

La banii astia gasesc o alternativa mai buna?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.