www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cel mai tare Concert


hihi
 Share

Recommended Posts

  • Replies 102
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mai tare si mai mare la care am fost: Metallica - Line in Bucuresti, 09.06.1999 (am chiulit la un examen cu decanu, si asta in primu an de facultate, k sa ajung la concert...unforgettable

Am mai fost si la altele, dar slabutze in comparatie: Soulfly, Megadeth, etc...

Dintre ai nostri, contemporani, imi aduc si io aminte de concertu din 2 mai, din august 2001 si rectific pt cineva care a pomenit de alte trupe (prob. era sub influentza "gradelor"): au cantat AB4, Vita de Vie si Vama Veche (super atmosfera) si de turneul organizat de Dialog prin 1998 parca, cu capi de afis Timpuri Noi, Holograf si Vita de Vie (erau proaspeti pe atunci)...In rest, Iris baga cam de fiecare data fain, si imi aduc aminte de un concert intr-o discoteca la noi in oras Tribute to AC/DC - super tare, si concertu cu care se aflau (se afla) in prezent in turneu - Love Songs, pe care l-am vazut in Costinesti, la Fragil Fest.

 

Mi-as dorit sa fi fost acolo:

Pantera - orice concert

Tribute to Freddie Mercury - Wembley, 1992

Guns N' Roses - Paris, 1992 (sau oricare altu)

Monsters in Moscow - Tushino Airfield, sept 1991

Queen - Live at Bowl, Hot Space Tour 1982

Pink Floyd - Pulse, 1994 (parca)

Rammstein - Live in Berlin, 1998

AC/DC – Stiff Upper Lip, Live in Munchen, 2000

Alice In Chains - Live Facelift, MooreTheatre, Seattle, dec 1990

Alice In Chains - Mtv Unplugged, 1996

Guitar Legends - Sevilla, 1992

Eric Clapton - Guitar Crossroads Fest 2004 sau Unplugged-ul

...si multe altele - nashpa ca nu suntem pe aleia "tornadelor" rock

 

Astept sa apara si pe la noi:

Rammstein

AC/DC

Metallica, inca o data (creq-s visator...)

Machine Head

Link to comment
Share on other sites

Uite un top al concertelor in functie de numarul de oameni ce au asistat : http://www.rockandrollbadboy.com/ask_brett..._audience_ever/

 

De departe cel mai mare :

 

1) Rod Stewart at Copacabana Beach - 3.5 million people

It was December 31st, 1994 in Rio. It was New Years Eve, and the crowds were going ape shit. Rod Stewart didn’t have to ask “Do You Think I’m Sexy?” The atmosphere was drenched with sexual overtones and “savage” lust took the crowd by storm. Nudity, banging, drinking – you name it… Over 4,381 women gave birth during the concert. 6.5 millions of pounds of trash was left on the city streets.

:)

Link to comment
Share on other sites

wtf 3.5 milioane!!!!!!!11unu

 

io care credeam ca 400k la metallica in rusia era tare

haha, poate vrea sa zica peste 9 luni

 

Daca e vorba de concertu de pe aeroportu Tushino, acolo au fost aproape 1 milion de zapaciti (in frunte aflandu-se idiotii de militzieni) - cel putin asa ziceau aia de la Pantera pe Home Video-ul nr.2, care au avut in fata probabil cea mai mare audientza din cariera lor. De fapt imaginile vorbesc de la sine...lume cat vezi cu ochii - cata frunza si iarba...

post-539-1132138270_thumb.jpg

post-539-1132138289_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Cel mai tare ? Metallica la Bucuresti. Nici acum nu-mi vine sa cred cat de tare a iesit concertul. Sau ma rog, asa l-am trait eu :)

 

Totusi, unde m-am simtit cel mai bine, a fost festivalul de rock de la Campulung 1997. Am nimerit din greseala acolo, de altfel singurii spectatori la teatrul de vara inafara de mine si 2-3 prieteni erau instrumentistii din diferite formatii participante si jandarmii :) Mi-a placut la maxim atmosfera creata in conditiile alea intr-o noapte rece de toamna...festival fara public si totusi baietii bagau metale pe scena pur si simplu pentru ca asta le placea sa faca."Premianta" a fost Taine din Timisoara, parca.

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca cel mai tare concert ever a fost Woodstock-ul :)

Cu toate ca nu eram nascuta,dar am citit mult si am vazut si inregistrari;ce am vazut in imagini nu cred ca va mai fi vreodata!Cred ca ala a fost cel mai tare concert! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

tocmai am venit de la cel mai tare concert pe care l-am vazut in viata mea. deep purple. mult prea tare formatia asta. ma dor urechile si nu am stare. prea multa adrenalina. steve morse o fost destul de ultra-genial. in deschidere o cantat alice cooper, si astia destul de tari, da prea mult show si prea putin rock. deep purple 4 life !!!

Link to comment
Share on other sites

Spun doar trupe vazute live, DVD, AVI sau VHS ar fi prea multe :)

 

I Deep Purple (1998)

II Alice Cooper (2004)

III Rush (2004)

 

Si aici am facut si un Top 20 unde ordinea este intamplatoare.

 

Whitesnake (2003)

Europe (2004)

Dream Theater (2000)

Pretty Maids (Earthshaker 2003)

Ozzy Osbourne (Rock am Ring 1998)

Rammstein (Rock am Ring 1998)

Prodigy (Rock am Ring 1998)

Dokken (Bang Your Head 2003)

Twisted Sister (Bang Your Head 2003)

Judas Priest (2002)

Joe Satriani (2004)

Slayer (Tatoo the Earth 2001)

AC/DC (2001)

Alice Cooper (2000, 2006)

Yngwie Malmsteen (2001, 2003)

Thin Lizzy (2000)

Van Halen (Rock am Ring 1998)

Dio (1998, 2000)

Black Sabbath (1999)

Iron Maiden (1999)

 

Non-Metal:

 

Genesis (Rock am Ring, 1998)

Prodigy (Rock am Ring, 1998)

 

 

Hai sa le zic si pe cele mai slabe:

 

Ozzy Osbourne (Ozzfest 2002) - trist...

Craddle of Filth (Tatoo the Earth 2001) - imi place trupa, dar cel putin 50% a fost playback

Tool (Ozzfest 2002) - ei sunt buni, dar mie nu imi place genul

 

Cel mai distractiv:

 

Rockbitch (1999) - Girl-girl sex on stage, nice!

 

 

In cazul in care doriti poze cu bilete (scanate) pentru colectie, dati un PM, nu va sfiiti :)

Unele sunt chiar deosebite

Link to comment
Share on other sites

Spun doar trupe vazute live, DVD, AVI sau VHS ar fi prea multe :)

 

I Deep Purple (1998)

II Alice Cooper (2004)

III Rush (2004)

 

Si aici am facut si un Top 20 unde ordinea este intamplatoare.

 

Whitesnake (2003)

Europe (2004)

Dream Theater (2000)

Pretty Maids (Earthshaker 2003)

Ozzy Osbourne (Rock am Ring 1998)

Rammstein (Rock am Ring 1998)

Prodigy (Rock am Ring 1998)

Dokken (Bang Your Head 2003)

Twisted Sister (Bang Your Head 2003)

Judas Priest (2002)

Joe Satriani (2004)

Slayer (Tatoo the Earth 2001)

AC/DC (2001)

Alice Cooper (2000, 2006)

Yngwie Malmsteen (2001, 2003)

Thin Lizzy (2000)

Van Halen (Rock am Ring 1998)

Dio (1998, 2000)

Black Sabbath (1999)

Iron Maiden (1999)

 

Non-Metal:

 

Genesis (Rock am Ring, 1998)

Prodigy (Rock am Ring, 1998)

Hai sa le zic si pe cele mai slabe:

 

Ozzy Osbourne (Ozzfest 2002) - trist...

Craddle of Filth (Tatoo the Earth 2001) - imi place trupa, dar cel putin 50% a fost playback

Tool (Ozzfest 2002) - ei sunt buni, dar mie nu imi place genul

 

Cel mai distractiv:

 

Rockbitch (1999) - Girl-girl sex on stage, nice!

In cazul in care doriti poze cu bilete (scanate) pentru colectie, dati un PM, nu va sfiiti :(

Unele sunt chiar deosebite

Girl-girl sex on stage, nice! :) Trimite-mi frate bilete scanate de la DT; Sabbath ; Maiden si Judas.Si by the way nu mi-ai rasp la intrebari : Cand vii acasa; nr. tel(daca-i tot ala);cat stai, etc... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Asgardh

Cel mai tare concert la care am fost:

G3 - Budapesta 2004

 

Alte concerte faine:

Black Sabbath - Sofia 2005, Dream Theater - Bucuresti 2002, , Helloween - 2003/2006, Therion - Bucuresti, Phoenix - Timisoara 2004

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

voiam sa fac un topic similar , dar l-am gasit pe asta..... :)

 

Moonspell - Timisoara 2005 ( asta a fost cel mai fain ) , Metallica - Bucuresti '99 , My Dying Bride - Sibiu 2007 , Uriah Heep - 2007 , Cargo - (prin '95-'96) , Al di Meola - 2006 , Paco da Lucia - 2007 , toate Timisoara , Festivalul Pendul ( prin 2000-2001 , ceva festival goth underground in TM) si multe altele......

 

vazute la tv : Genesis (orice concert din perioada three sides live , dar si reuniunea de acum un an ) , Queen - orice concert

audio : Spock's Beard , Fates Warning.....

 

ratate : Dream Theater si Steve Vai (dar o sa mai vina ei pe aici....)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest TheFly

Mie cel mai mult imi plac The Wall la Berlin si In The Flash , ambele cu Roger Waters. Greu sa zic care e mai bun, dar excelente amandoua. Remember That Night al lui Gilmour din 2008 este iarasi de senzatie. Mai imi plac Guns N Roses live At Ritz (dementa in elementul pur), U2 - live at Slane Castle (adica pe teren propriu, una dintre cele mai reusite atmosfere), The Corrs - Unplugged (de departe unpluggedul preferat).

 

Cel mai recent vizionat: Tokio Hotel - Zimmer 483 cu rosiile de rigoare din partea forumistilor care stiu ca nu vor intarzia sa apara :D - imi asum faptul de a spune o fraza ce momentan ar parea o cretinitate: astia canta 30 de ani de acum inainte lejer, pe sistemul ca se furiseaza neobservati ;)

 

Cele mai tari la care am fost - cateva cu Iris, Directia 5 (especialy Laptaria lui Enache :) ), Metallica din 99 cred (sau 98, nu mai stiu sigur :) ) vazut de pe blocul unui coleg de clasa care locuia vizavi de stadion :) , Intre timp s-a mutat stadionul, ca el tot acolo locuieste :D

 

Cel mai tare la care nu am fost - cred ca primul concert cu Michael Jackson la Bucuresti, din ce am putut sa imi dau seama dupa ce l-am vazut ulterior la tv.

 

La ce as dori sa particip: concertul de reunire Guns N Roses in formula "Appetite" daca ii vin mintile in cap lui Rose (P.s.:in continuare he sucks for me, but that's another story :D )

Link to comment
Share on other sites

Interesant. Pai ar fi doua top-uri la mine, la ambele categorii :)

 

Metal:

 

La care am fost: Dream Theater, pe primul loc, Iron Maiden, In Flames.

 

Vazute: Nevermore- Year of the Voyager- Loomis si Broderick pe aceeasi scena la calitate dvd sunt deasupra oricarei trupe de metal (chitaristic vorbind :) ), ar mai fi un live Unearth (Buzz Mcgrath este o bestie :)), astept As i lay daying cu nerabdare.

 

Non metal:

 

La care am fost: Steve Vai.

 

Vazute: Pink Floyd - Pulse, Queen - Wembley, AC/DC- Live at Donington - nu ma pot hotarii care dintre ele ar fi pe primul loc, sunt, cred, cele mai mari concerte ale umanitatii pana in momentul de fata.

 

Din categoria "tot ce e muzica misto": toate g3-urile, Eagles- hell frezees over (unplugged), Dream Theater (toate),Queen (toate), Malmsteen (toate), Satriani (toate), Megadeth (toate), si ar mai fi neste concerte de jazz, neinteresante de enumerat aici.

 

Cam asta e

Link to comment
Share on other sites

Guest PhenomenOn

Cel mai tare concert la care am fost: Roger Waters in Budapesta.

Unele dintre cele mai tari concerte pe care le-am vazut: Queen Wembley, Tribute to Freddy Mercury, Whitesnake (ala Reunion), Rammstein Volkerball (nu neaparat ce au cantat ci sonorizarea este incredibila), Iron Maiden Rock in Rio, etc.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Cel mai tare concert la care am fost la campulung muscel: Cargo- 2008, Iris -2008, Phoenix-2007. Bine au fost adusi de primarie dar totusi au fost super tari toti.

Si cel mai tare vazut a fost AC/DC live at donington, Malmsteen impreuna cu filarmonica din Japonia, Ozzy Osbourne at Budokan.

Edited by Zdranganitorul_fara_minte
Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

O incercare de a face un top al celor vazute de mine:

Faith No More - Live @ NovaRock 2009

AC/DC - Live @ Praterstadion Vienna 2009

Dream Theater - Live in Schl8hof Wels/Austria 1995 (support Psychotic Waltz)

Toto - Live @ Donauinsel Fest Vienna, 1998

Metallica - Live @ Stadthalle Vienna 1992

Pantera - Live @ Schl8hof Wels 1996

Edited by costi iorga
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.