www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Metallica - Album nou


Guest Distorsed
 Share

Recommended Posts

  • Replies 99
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Mi se pare mie sau topicu asta o cam ia pe aratura? :)

Aici cred ca ar trebui sa fie vorba de Metallica nu de punk.sau nu?

Metallica sia schimbat foarte mult stilul dea lungul anilor si nu ia fost frica sa o faca.Poate ca daca nu sil schimbau, albumelel lor deveneau plictisitoare.Si totusi mie personal St.Anger mi se pare mai bun decat load si reload.Parerea mea e ca sunt pe calea cea buna de al reload incoace.

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

deci pot sa bag mana in foc ca james a zis intr-un interviu (am vazut pe youtube) mai vechi ca ei cantau ceva de genu: "agresivitatea si viteza din PUNK cu riffurile din Metal" .

 

james arata batran ca are barba aia...daca si-o da jos o sa vedeti..si mai ales daca se ambitioneaza putin sa faca o treaba buna.

 

inca am multa incredere in ei.

Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau ca Metallica nu s-au despartit dupa Black Album, ca asa ar fi ramas ca o amintire frumoasa. Sau macar sa se fi oprit cand a plecat Newsted, tot bine ieseau. Acum St. Anger le-a stricat credibilitatea care o mai aveau si inafara de show-ul live (pentru piesele vechi) care inca e bun, nu mai au nimic de oferit.

 

Sunt convins ca noul album va fi in cel mai bun caz, mediocru, si e putin pentru o trupa ca Metallica. Dar asta e, toate formatiile care se lungesc mult se strica...

 

Oricum, eu sper sa vina in Ro sau sa apuc sa-i vad live...

Link to comment
Share on other sites

si eu sper sa mai vina, dar let's face it: au imbatranit cu muuuuult inainte de vreme, si au si epuizat sursa de riff-uri (care, imi pare foaaarte rau pt fanii hardcore metallica, cel putin pe primele 2 albume, era cel putin pt jumate DAVE MUSTAINE, care toti anii 80 a stat in umbra succesului lor imens). ce, n-ai auzit de el? then you are a poser!!! :)

 

rolling stones, judas priest(care nu si-au pierdut nici 5% din energia live) sau iron maiden le dau clasa (cel putin la capitolul live)

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cum ar fi fost Metallica fara Kirk, sincer. Nu ii contest talentul lui Mustaine, dar Metallica in capul meu e Hetfield + Ulrich + Kirk. Orice alt inlocuitor nu merge, chiar daca este mai bun ca instrumentist.

 

Eu zic ca e bine ca oamenii au luat-o in directii diferite. Au dat muzicii rock 2 formatii legendare in loc de una. Nu stiu de ce se tot plange Mustaine, sa zica mersi ca nu lucreaza la McDonald's si ca are cu ce se mandri.

Edited by Alex
Link to comment
Share on other sites

Mustaine e de 10 ori mai bun chitarist decit Hammet. Ii apreciez f mult pe amindoi, Hammet e probabil una din marile mele influente, dar pot sa fiu obiectiv.

Pe de alta parte am vazut un show recent Metallica, cred ca de la Rock am Ring, si Hammet era jalnic, a distrus soloul de la Fade to black, benduri proaste, tremolo jenant. Chiar mi-a fost rusine.

Link to comment
Share on other sites

Well... he sais that mean ppl make fun of him on teh streets... or so he sais.

:) pai daca-i 'roacar jegos'. oricum :) pt mustaine. sunt curios cum ar suna metallica daca era acum in trupa

Edited by lehel
Link to comment
Share on other sites

Si mie mi se pare ca Mustaine il face pe Kirk...

Nu putem spune ca Black album/Load/Reload sunt mai prejos ca old-stuff pt ca au niste idei bunicele si pe acolo si nu mi se pare oricum aceeasi "Metallica".

@dass101: concertul acela este din Escape din Seoul 2006 mia parut rau cand l-am descarcat... Au macelarit foarte multe melodii in "concertul " ala printre care Fade to black, Master of puppets, Seek and destroy( mai putin) dar unele au iesit bine de exemplu Orion... Iar interpretarea cu The new song mi se pare cam jalnica....poate totusi o fi o melodie decenta pe noul album...

Tot incerc sa cred ca St Anger a fost un accident nefericit si ca poate "inspiratia" lea fost alterata de Bob Rock si plecarea lui Jason...

Om trai si-om vedea :)

Link to comment
Share on other sites

Guest vicelord

hmm ma bag si eu aiurea...

 

oare metallica nu a fost macelarita de faptu ca frigideru nu mai era plin cu alcool in timp ce compuneau??

oare sotia lu james nu ia stricat silul cand la obligat sa se lase de baut???

din cate imi aduc aminte parca primisera canda supranumele de alcoolica sau mai insel??

 

si acu un offtopic....a mai ascultat cineva betallica sau sunt siguru???

(betalli-niste idioti care isi bat joc de metallica gasiti pe www.isohunt.com)

 

regards

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig
si acu un offtopic....a mai ascultat cineva betallica sau sunt siguru???

(betalli-niste idioti care isi bat joc de metallica gasiti pe www.isohunt.com)

Ii cheama Beatallica si nu isi bat joc de Metallica, ci combina piese de la Beatles cu piese de la Metallica. Sunt chiar tari, dar ca sa-i apreciezi trebuie sa cunosti piese de la ambele trupe, chestie rar intalnita.

Link to comment
Share on other sites

Guest vicelord

ma rog...mie mi se par haiosi...

intradevar beatels nu prea stiu....

 

again offtopic imi place ca la offtopic raspundeti da la partea importanta nu

 

regards

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Petrucci_DT
Problema este caci voi nu ati inteles punkul, si ca sa faceti asta trebuie sa va transpuneti in anii '70. In acea perioada, roacul devenise foaaaaarte plictisitor (pen'ca erau tot mai multe trupe de prog).

nu prea cred...s-au format destule formatii pana in '79 care sa cante loud si rapid ..daca voiai sa dai din :( ascultai AC\DC Judas Priest etc. mai era si glamu Kiss dupa care era innebuniti toti adolescentii...si progu nu e plictisitor dupa parerea mea e cel mai marfa stil din rock ;) ..improvizatie multa...solouri benga..etc

 

P.S daca s-ar prabusii(deceda ..despartii... cum vrei tu) toate formatiile de rock din lumea asta si ar ramane doar punku cu siguranta ca nu as asculta sa nu mai vb de emo :)

daca o formatie o ia pe arataura si te-ai indragostit de ea iar ultimul album e emo :) sau cine stie :) ce asculti albumele vechi(totusi la o formatie e vb de muzica nu cum se imbraca sau cum se tund)

Fiind vorba de Metallica dupa Black album au inceput sa puta...ce ascultam acum??? tot primele 4 -5 albume B)

Link to comment
Share on other sites

Si mie mi se pare ca Mustaine il face pe Kirk...

Nu putem spune ca Black album/Load/Reload sunt mai prejos ca old-stuff pt ca au niste idei bunicele si pe acolo si nu mi se pare oricum aceeasi "Metallica".

@dass101: concertul acela este din Escape din Seoul 2006 mia parut rau cand l-am descarcat... Au macelarit foarte multe melodii in "concertul " ala printre care Fade to black, Master of puppets, Seek and destroy( mai putin) dar unele au iesit bine de exemplu Orion... Iar interpretarea cu The new song mi se pare cam jalnica....poate totusi o fi o melodie decenta pe noul album...

Tot incerc sa cred ca St Anger a fost un accident nefericit si ca poate "inspiratia" lea fost alterata de Bob Rock si plecarea lui Jason...

Om trai si-om vedea :)

 

Mustaine e clar muult mai bun decat Kirk (care la show-ul ala clar a macelarit toate solo-urile cu pedala aia de wham).

Hettfield a inceput sa aiba voce si fata de mos, iar Trujillo trebuia sa faca bine shi sa ramana la Ozzy.

Mie-mi placeau foarte mult Cliff shi Jason k asta nou cam are fatza d maimutza.

ST. Anger sucks, iar sunetul lor s-a transformat in rau fiindca au incercat sa devina mai duri, insa parca imi placea mai mult sunetul acela mai natural d p primele albume.

Eu le doresc sa devina ceea ce au fost pana la St. Anger.

Plus k asta e prea d tot : http://www.youtube.com/watch?v=7H0azzvTqUw

Edited by metalmadness
Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig
si progu nu e plictisitor dupa parerea mea e cel mai marfa stil din rock :) ..improvizatie multa...solouri benga..etc

:yawn:

Si mesajul deci unde e?

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx
Mie-mi placeau foarte mult Cliff shi Jason k asta nou cam are fatza d maimutza.

vorbesti si tu din punga, "maimuta" asta e mai bun de 10ori decat fiecare din metallica :) , man ia-te si tu dupa muzica nu dupa cum arata lumea, o trupa tre sa fie numa cu fete ca sa o asculti ?

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig
Faza e k aia aveau PERSONALITATE + k nu cred k asta e mai bun decat Cliff poate in cel mai bun caz egal cu Jason care p d alta parte avea shi o voce marpha.

:) Glumesti? Trujillo rupe bassul. Uita-te pe youtube la niste clipuri live sa vezi ce energie si ce da in corzile alea, cu DEGETELE no less.

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx
Faza e k aia aveau PERSONALITATE + k nu cred k asta e mai bun decat Cliff poate in cel mai bun caz egal cu Jason care p d alta parte avea shi o voce marpha.

egal nici la greutate nu e cu jason, dont get me wrong jason era decent, om serios muncitor, dar Trujillo are talent, tehnica si o gramda de experienta, Check out Suicidal Tendencies, Infectious Grooves, Ozzy Osbourne, legat de Cliff Burton nu ma pot pronunta e unul din basistii mei preferati e greu sa fiu obiectiv

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig
nu ma interseaza mesajele acu fiecare cu cel doare

Yup. Mie de exemplu imi place o piesa care imi ramane in cap si o pot fredona/fluiera dupa aia, chestie care cam exclude DT sau Tool.

Link to comment
Share on other sites

Guest Petrucci_DT
Yup. Mie de exemplu imi place o piesa care imi ramane in cap si o pot fredona/fluiera dupa aia, chestie care cam exclude DT sau Tool.

da nu poti ..mie imi place dt nu pentru vocea lui james labrie..pt mine conteaza cam 20% vocea intr-o meloide ...sunt unii care au voci super marfa nu zic nu...si voce lu james e deestul de buna..dar daca ar fi sa plece de la dt cei 4 instrumentisti nu s-ar despartii ar cauta alt vocalist..unu ca james

Link to comment
Share on other sites

Liliiii... fata licaaaaaaaaaaa... ce de posturi, polemici si controverse....

Ia sa-mi dau si eu cu parerea mea care este.

 

1. Intr-adevar, cele mai reusite albume ale Metallicilor sunt cele optzeciste + Black... dar asta stie deja toata lumea.

Declinul muzicii lor nu se datoreaza pierderii lui Cliff, oricat de dureroasa ar fi fost. "... And justice..." e un album extrem de reusit (pentru multi chiar cel mai reusit). La fel si Black Album, in pofida unei schimbari surprinzatoare de stil.

Probabil scaderea calitativa a produsului Metallica are mai multe cauze.

 

Baietii nu mai sunt tineri, nu mai au energia si inspiratia celui care vrea sa cucereasca o lume intreaga cu muzica lui. O trupa de tineri aspiranti are cu totul alt entuziasm, alta abordare a muzicii decat una consacrata. Vine depresia... :), care nu intotdeauna poate fi transpusa in muzica.

Ei nu mai sunt nici pe departe razvratitii de la 20 de ani, pusi pe scandal si dornici de ascensiune. Poate nici macar nu mai beau atat cat o faceau atunci... sau macar asta nu ii mai inspira.

 

Nu e de neglijat nici faptul ca au ajuns acolo unde au visat. Imi aduc aminte de un film, Candidatul, cu Robert Redford. Personajul principal trece printr-o campanie electorala epuizanta pentru presedentia SUA. Castiga alegerile... moment in care i se pare ca nu mai e nimic de facut si il intreaba dezorientat pe un consilier ceva de genul: "What do we do now?..."

 

Au castigat bani, glorie, sunt considerati de multi cei mai mari din heavy metal. Au ajuns sa aiba tot ce poate dori un artist. "What do we do now?"

 

Poate ca nici nu se mai regasesc in Heavy Metal...

Cine stie...

 

2. Despre Mustaine:

Daca Mustaine ar fi ramas la Metallica, probabil trupa nu ar fi rezistat atat de mult intr-o componenta stabila. Cu siguranta s-ar fi despartit. Ce naiba, fratilor, vorbim de Mustaine, Hetfield si Ulrich: trei caposi!

Iar Mustaine era cel mai capos dintre ei. A se vedea Megadeth. Si a se observa ca omul s-a cam certat cu toata lumea la un moment dat... de la Tom Araya la Ellefson...

Mai mult: cu siguranta trupa nu ar mai fi avut acelasi sound. Primele inregistrari ale grupului il aveau pe Mustaine la voce, nu pe Hetfield. Si, totusi, ca vocal era de preferat mai bun James...

Ca si chitarist, Mustaine este cotat mai bine decat Kirk (care nici el nu e de lepadat). Riff-uri mai rapide, etc. Cred ca stilul trupei ar fi fost mai agresiv si mai rapid cu el la chitara, dar asta nu inseamna neaparat ca produsul final ar fi fost calitativ superior celui pe care il cunoastem acum.

 

Oricum, ca exercitiu de imaginatie:

Mustaine nu paraseste trupa inainte de Kill'Em All.

Dupa Ride The Lightning pleaca toti ceilalti! :)) Poate doar Cliff sa mai ramana un an, doi....

Metallica ramane o trupa de referinta, iar James si Lars infiinteaza Megadeth si traiesc toata viata furiosi pe Mustaine, care "le-a furat compozitiile"...

 

3. Punk-ul nu este despre sistem, despre mesaj, despre chitari cu distors in mainile unor amatori si vocali afoni.

Punk inseamna batai cu lanturi (preferabil in superioritate numerica), flegme si cersetorie... da-mi si mie o tigara, da-mi zece mii sa imi iau o bere...

Hai ca aici glumeam. Nu dati cu pietre.... adica nu dati cu lantul! :)

Edited by B-A-C-H
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.