www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

S.O.S.....:D


Guest MettaL
 Share

Recommended Posts

Salut ...vreau sa stiu si yo km kre ar fi cea mai buna metoda a invata kitara....astept sfaturi....tineti cont k o iau d la 0 si snt plin d ambitie:D........10X

Link to comment
Share on other sites

Nu prea ma intereseaza cum scrii , dar important este sa te inteleaga lumea ...

 

preluat da la colegul nostru claxon urmatoarele

 

In primul si in primul rand sa nu mai scrii pe forum cu "kre r fi", "k o iau d la 0 si snt plin d ambitie"... n-o sa-ti raspunda multa lume si e pacat de tine sa te inveti sa scrii incorect romaneste.

 

NU VAD NICI UN ELAN TAIAT !!!!??

 

2. Inainte sa scri ceva pe forum cauta ce s-a mai scris, citeste tot si dupa aceea, daca ai intrebari, poti sa le adresezi.

 

3. Metoda cea mai buna nu exista. Cu toate astea, te ajuta foarte mult sa te documentezi si sa sti cum sa inveti.

 

4. Cum ar zice stramosii nostri latini, "Repetitio est mater studiorum", sau, ca sa parafrazez un conforumis "Repetati, repetati, repetati!". Ca sa inveti chitara trebuie sa te inarmezi cu MUUUUUUUULTA rabdare, nervi de fier si sa pierzi MUUUUUUUULTE ore cu chitara in mana repetand cu un anumit scop.

 

Cam astea sunt lucrurile de baza pe care pot sa ti le zic la intrare pe forum. Sunt convins ca s-au mai zis de 'shpe mii de ori dar m-a luat valul si am mai scris inca o data.

 

Da-i bice si lasa limbajul de mIRC (cel putin pe forum). Spor la treaba!

 

APROPO DE ELANURI TAIATE .........

 

multi tineri vin si cred ca daca li se spune "taina" a doua zi sunt macar Seve Vai in tinerete, taina este in cea ce a scris si @Claxonn , nimeni nu invata in locul tau , nu se poate recupera timpul de munca pierdut in cateva ore , nu-i ca si la teza la scoala , invat o zi pe semestru si daca am noroc si mai si copiez te- ai scos.

 

Diferenta este ca aici , in cantatul la instrument , poti sa vii cu doua biblioteci , trei PC-uri pline cu programe , toate linkurile ptr online in domeniu .......Dar, trebuie sa canti ...de unde vrei tu si cum vrei .

 

Claxonn ti-a spus corect, prima data te documentezi , inveti despre chitara , inveti cativa termeni muzicali , jargoane de chitaristi ca sa poti intreba , ca sa stii ce sa intrebi.ca sa afli si tu care sunt cele "utile" amintite de @Distorsed

 

materiale gasesti pe net ....GOOGLE......GUITAR LESONS FOR BEGINNERS.....METODA DE CHITARA .... si gasesti multe.

 

si taburi gasesti , trebuie sa inveti sa citesti taburile , note muzicale si ceva teorie ar trebui sa stii din scoala ,

 

restul ti-a zis @Claxonn

 

 

si ma adaug ce a uitat sa spuna @Claxonn ....CU ELAN...

Edited by jules
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca exista o metoda cea mai buna. Oricum nu trebuie sa ma asculti pe mine, caci eu inca invat cum sa "manevrez" chitara. Fiecare intelege altcumva. Poate tie ti se potriveste un profesor, pentru ca intelegi mai greu. Eu de obicei inteleg mai greu, dar nu am vrut profesor, ca sa ma pot chinui sa invat. Si dupa multe tutoriale de pe net, in care nu intelegeam nimic, am gasit un om care preda asa incat sa para simplu si usor, treapta cu treapta. Cauta peste tot, intereseaza-te, si te vei "prinde" de o metoda pana la urma.

 

 

:)

Link to comment
Share on other sites

incepe prin a-ti cunoaste chitara. daca nu stii ce nota e pe fiecare fret( spatiu d-ala cu bare :) )

 

nu faci nimic sau cel putin eu asa cred. hai sa-ti zic de la groase la subtiri MI La RE Sol Si Mi

 

fiecare fret reprezinta un semiton deci pe Mi bas vei avea Mi Fa Fa # Sol Sol # LA ( ai atins astfel nota de pe coarda urmatoare..si continui pe ea din semiton in semiton

 

daca cinti 0 1 2 3 4 pe fiecare coarda vei avea un cromatism ( asta e un exercitiu care iti formeaza si mina , pe care tre sa-l faci din ce in ce mai repede)

 

dupa aia incepi cu acorduri simple

 

Mi major sau E

 

0

2

2

0

0

 

inveti vreo 5 acorduri si poti cinta melodii simple gen Mugur de fluier etc.

 

n-ai mentionat ce chitara ai. Daca e electrica te sfatuiesc sa lasi distorsu pentru mai incolo ca sa prinzi intii gustul pentru melodicitate pura.

 

daca e clasica nu-i pune corzi de otel. daca e acustica atunci acordurile sunt perfecte.

Link to comment
Share on other sites

Da pai...despre limbajul de mIRC ce sa zic...e molipsitor......tinand cont si ca abia am lasat PGL-ul la Counter strike.....In fine..o sa incerc(pana acum imi iese:D) Merci tuturor pt sfaturi......hai ca tre` sa ma intorc la Lectiile lui Killahead.......a.....si acum am acustica...k ma intreba cineva.....

Link to comment
Share on other sites

bravo, cred ca leziuni lui killaed sunt perfecte pentru incepe sa schimbi cateva acorduri si sa sdrangheni un pic la chitara. Paralel cu acest inearca sa canti cateva melodie usoare care te place tie(acorduri gasesti peste tot). Dupa care daca vezi ca te prinde adanceste studile daca nu trecu la tobe. Eh,eh!! numai bine.

Link to comment
Share on other sites

bravo, cred ca leziuni lui killaed sunt perfecte pentru incepe sa schimbi cateva acorduri si sa sdrangheni un pic la chitara. Paralel cu acest inearca sa canti cateva melodie usoare care te place tie(acorduri gasesti peste tot). Dupa care daca vezi ca te prinde adanceste studile daca nu trecu la tobe. Eh,eh!! numai bine.

 

asa e

 

am postat un topic ," ptr ce melodiii sa aleaga incepatori" .....piese Shadows

 

nu ca ar fi usor de interpretat dar le poate canta cam orice incepator , apoi le " slefuieste" pe parcurs ....cam o viata intreaga ...ca sa ajunga la nivelul lui Hank Marvin

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest cobain67
Salut ...vreau sa stiu si yo km kre ar fi cea mai buna metoda a invata kitara....astept sfaturi....tineti cont k o iau d la 0 si snt plin d ambitie:D........10X

 

1.nu mai scrie asa pe forum

2.ai chitara?

3.--daca ai chitara ia-ti profesor

--daca nu ai chitara ia-ti chitara si apoi ia-ti profesor

4.dupa un an cu profesoru' cauta taburi invata piesele de la 0

5.bucura-te de chitara si de faptul ca sti sa o folosesti

6.nu te lasa de chitara!!!!!!!!!!!!!!!

parerea mea :)

Link to comment
Share on other sites

1.nu mai scrie asa pe forum

2.ai chitara?

3.--daca ai chitara ia-ti profesor

--daca nu ai chitara ia-ti chitara si apoi ia-ti profesor

4.dupa un an cu profesoru' cauta taburi invata piesele de la 0

5.bucura-te de chitara si de faptul ca sti sa o folosesti

6.nu te lasa de chitara!!!!!!!!!!!!!!!

parerea mea :)

 

 

confused child :)

Link to comment
Share on other sites

Guest cobain67
confused child :)

 

despre cine vorbeai?

zi sincer ca te bat :)

hai ca totusi nu te bat dar de cine vorbeai? :)

Edited by cobain67
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.