www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Caderi Volum La Recording - Guitar Rig 5


Recommended Posts

Salutare.

N-am avut de 3 ani incoace, dar se pare ca m-am procopsit cu o problema in GR5. Pe Recording imi fluctueaza volumul inregistrarii. Macar de-ar creste, dar scade. In timp ce-o zdranganesc nu se aude, dar la play pe inregistrare este chiar deranjant. Fara sa aiba vreo legatura cu ce zdranganes eu acolo sau vreo legatura cu ce se intampla in BT, scade deodata ca pe la jumatate, sta cateva secunde, dupa care isi revine. Si iar dupa cateva zeci de secunde.

Precizez ca e vorba de chitara bas, pe preset (usor modificat) de bas. Cat cant nu are nici pe dracu', cand ascult ce am inregistrat e ca un coor.

Am tras de IN, am tras de OUT, am tras de GATE, setari si alte alea folosite de ani de zile, am tras de toate rahaturile dar se pare ca ma bantuie.

Cam asa arata RIG-ul. Nu am LEARN bifat pe nicaieri.

 

post-997-0-94241500-1425582958_thumb.jpg

 

Vreo idee ceva, vreo experienta asemanatoare?

Link to comment
Share on other sites

O idee doar, vezi cum e playback sampling-ul, sa nu fie pus la very high realtime bla bla, cine stie, poate nu e ok pt PC-ul tau pt cum ti-e setat in DAW, si ai dropouts din cauza asta, doar la replay, nu la active monitor recording.

 

Doar la acel preset iti face asta? De cand a inceput?

 

Am patit dinastea la variante "trial" de anumite preseturi, de asta intreb de cand, daca inainte iti era ok sau e ceva nou folosit.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult pentru sugestii. Maine (ca abia acum am ajuns de la munci si nu e momentul potrivit pentru teste) iau pe rand recomandarile voastre si ma pun pe bibilit diverse.

Ca si idee, cam asa imi arata acum setarie din sunet, asio si gr:

post-997-0-69834700-1425662895_thumb.jpg

post-997-0-34484800-1425662913_thumb.jpg

post-997-0-69834700-1425662895_thumb.jpg

 

Tin minte ca la un moment dat (dar nu inregistrasem nimic niciodata pe calculatorul asta inainte ca sa pot face comparatii) ridicasem o "calitate" la maximum. Ma lamuresc sigur maine si va spun la ce concluzii ajung.

Sample cu "caderile" de volum in clipul de mai jos, facut aseara. Dupa ce l-am ascultat am cazut cu coorul pe ganduri.

Thanks.

post-997-0-72342000-1425662927_thumb.jpg

Edited by Rãspopitu'
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

CE OS ? ai "driver" ptr el ?

Win7 ,8,...18 .???

 

..incearca sa "run in compatibility mode "...dar pune pe "oferta -automata" adica sa caute Win7.Win 8... care ar fi OS..are acolo o optiune un buton ...

 

open compatibility trobleshooter ---> make runing  older  programs  on this OS version ...

 

tare banuieasc ca va fi XP service pack 2 , dar se poate sa fie si alta compatibilitate ..

 

Probabil  ti-ar trebui si o placa de sunet ...aceste noi High Def... AC 97 onboard cu "cip" -ul nou ..fata de cele vechi  sunt dubioasae ..sau nu au nici ele driverele OK ..se cam incurca ..

Poti sa incerci un "update driver " ptr sunetul onboard ...apoi depinde de fapt  de "mixer"-ul sunetului onboard ..vezi dac nu are ceva "compresor ptr voice "  ptr internet ce intra in functiune aiurea , si fura canalul ..si d'astea ..

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am incercat tot, sa moara calu'.

OS este win7. Am rulat GR5 in alte sisteme, referitor la compatibilitate.

Update driver facut; nu a fost cazul ca era ok. Din jegul ala de "mixer" am dezafectat totul (era din start).

Am oprit si gate-ul si am dus la o valoare rezonabila (la mijloc, ca sa nu avem reclamatii) si attack-ul compresorului.

In continuare ce se aude in "live" e ok, in inregistrare este ca in clipul de mai sus (ala de pe YTUBE).

Cu alt backingtrack (in speta frantura de inregistrare de mai jos, ChrisRea-on the beach) nu se sesizeaza caderi de volum! De asemenea cu inca alte 5-6 peste care am inregistrat.

Cu alte preset-uri iarasi nu face figuri pe alte BT-uri. Numai pe Trooper face.

Stau si ma intreb ca prostul daca nu cumva calculatorul asta al meu are ceva impotriva piesei aleaia a lui Maiden!

 

 

 

otb.mp3

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.