www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

OMG!!! Who is the hell is this guy?...


Guest n00binstein
 Share

Recommended Posts

Guest n00binstein

Aseara cautam cateva lectii video pentru tapping, si am dat din intimplare peste un post pe un forum, in care erau 2 linkuri ale unui austriac de 23 de ani, care inregistrase doua videoclipuri cu melodiile sale.

 

Dupa parerea mea, desi cant la chitara de vreo 5 ani, cu intermitente, am impresia ca am pierdut timpul aiurea. Tipul asta e un model, asa cred ar trebui sa cante un chitarist profesionist.

 

Partea proasta e ca e foarte descurajant. Sau foarte motivant. Depinde de fiecare.

 

www.bobzabek.com . Intrati si pe la sectiunea video, desi sunt downloaduri de aproximativ 10-15 mega pentru fiecare videoclip, merita efortul. Eu unul am impresia ca am asistat la a doua venire a lui Malmsteen, dar intr-un fel e chiar mai bun decat Yngwie, pentru ca are un stil foarte placut.

 

Enjoy. Eu unul am sa repet cate 2 ore pe zi, cel putin.

 

:cool:

Link to comment
Share on other sites

Foarte misto! Cel mai mult mi-a placut bluesshredjam. Excelent!

Tipul pare sa puna pasiune in ceea ce face si asta face ca muzica lui sa nu fie asa de sterila. Mi-a placut foarte mult.

 

In alta ordine de idei ma gandesc sa facem un thread cu astfel de oameni . Un alt exemplu ar fi Rusty Cooley www.rustycooley.com

 

Legat de tapping ... vezi ca in melodia One - Metallica ai niste tapping ... Poate iti e de folos :)

Link to comment
Share on other sites

Guest n00binstein

Mersi pentru informatia despre tapping. Stiam, dar e binevenita oricum. Ideea e ca mi-am cam dat seama cum se face, doar ca trebuie sa mai umblu la chitara sa las corzile mai jos probabil. Nici nu am sustain ca sa am sunet bun in mod artificial, asa ca o sa umblu pe la action. Mentionez ca am o gioarsa de Yamaha EG 112 :P din alea de se vand la pachet. Mie imi place foarte mult, ne-am inteles din prima. E foarte comoda la mana. Pacat de statia aia cu overdrive din pachet ca scoate mai mult medii decat basi.

 

 

Propun sa se redenumeasca threadul la ceva de genul : "Who the hell is this guy?!"

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa vad/aud si eu ceva cu Jason Becker :( Am inteles ca tipul era genial.

 

Dintre astia inca capabili.. Richie Kotzen are o tehnica foarte faina, cantand maimult in legato-uri (licks without picks, cum zice el :D)

 

Cat despre statie.. ce vrei de la un dif de 8" si tu? :) Btw, pe un d-ala am inceput si eu - gig pack-ul cu chitara neagra (nush dak 112 sau 121).

Link to comment
Share on other sites

acum downloadez.

 

Oricum, am vazut Cosu ca ai pus siteul lui Michael Angelo. Tipul e intr-adevar bestial... Crede-ma, cunoaste muzica si poate canta melodic dar videoclipurile lui, in mare parte, vor sa arate viteza..

 

Hai sa fim sinceri.. Daca ati avea voi viteza lui nu v-ati da si voi oleaca rotunzi in ceva videouri ? Eu unul, normal.

 

Din pacat acum downloadez si ma limitez doar la Bob Zabek dar ii voi asculta pe toti pana la urma :)

Link to comment
Share on other sites

Din pacate nu am banda mare, si nu prea am stat sa iau. Dar am luat de la Bob. Este super tare tipu are un stil foarte aparte si interesant care iti starneste interesul ;). sincer fata de My World Is Terribly Infested e mult mai tare. as avea o singura intrebare: cand Bob loveste corzile deasupra grifului cum face? (aceasta tehnica e numita Tapping?)

Keep Rocking dudes :cool:

 

edit: am scris "iti starneste rasul" prima oara si apoi am vazut ce am scris. :D

Link to comment
Share on other sites

Guest n00binstein

Pai ala e tapping, dar am impresia ca e tapping avansat, cu sliduri, 5-6 degete in acelasi timp!! Uite ce face repetitia in fiecare zi :D

 

Apropo, pentru cei care vor tapping, cele mai bune lectii online sunt la www.cyberfret.com Chiar si un neavizat ca mine a inceput sa prinda cate ceva :D

 

Cosu: thanks, asa e cel mai bine :>

 

Cearny: normal ca vreau mai mult! :D Da' las'ca imi iau eu ceva misto. Momentan salivez la un Boss GT-6 dar cred ca momentam n-am decat vreo 5 milioane pentru un procesor de efecte. Ce mai e pe la muzica? Aveti idee? Recomandari, please :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

revin si eu cu un link.. un super tip.. dave goodman, testeaza noile chitare yamaha L-series (p.s nu fac RECLAMA :) ) super tare tipu asta.. luati ca merita...

http://www.yamaha-europe.com/yamaha_europe...h_v1_0_300k.wmv

 

p.s. daca nu mere linku cautati si voi la yamaha.. ca io am luat demult video-ul asta. si INCA CEVA.. DACA GASITI CEVA DESPRE DAVE GOODMAN (music) ANUNTATI-MA... VA ROG

Link to comment
Share on other sites

ma nu stiu.. la inceput acu vreo 4 luni cred l-am ascultat.. am zis da e tare tipu.. da acu am ramas asa.. dupa ce am mai invatat cate ceva.. tu ai observat cum face pullof=urile alea?/ si viteza.. adica nu stiu.. e destul de complicata muzica sa. sunt de acord cu tine.. e super.. si inca ceva. ai gasit ceva music made by him? ca io nu gasesc nimic . doar atat http://www.dave-goodman.com/

Link to comment
Share on other sites

Am redenumit :)

Din categoria "Eu fac shredding fara sa stiu de ce "

http://www.angelo.com/

Am un video-cd cu tipul asta si canta la o viteza fenomenala . Problema cu el este ca ceea ce canta nu prea are treaba cu muzica adevarata , 0 la capitolul sentiment.

 

Cosu crezi ca poti sa-mi dai si mie videoul ala ? Mi-a spus cearny despre el chiar vreau sa-l vad.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Mhe, tre sa spun ca pana acum cateva zile eram si eu de acord cu Cosu, in ce priveste "feelingu' " la Michael Angelo, dupa ce am vazut instructional video-urile , dar am gasit si nijte albume d-ale lui si... nu e chiar asa. E adevarat ca dpdv al compozitiei ii prefer pe Jason Becker sau Joe Stump "any day of the week"...

Daca CHIAR vreti sa vedeti "shreddning fara noima" incercati-l pe Francesco Fareri

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest spyked88

La capitolul tapping Stanley Jordan mi se pare super tare http://stanleyjordan.com/ . De fapt are un stil al naibii de ciudat, care implica folosirea doar a tapping-ului (cu ambele maini), deci omul canta vreo 2 linii simultan la o chitara (sau canta la 2 chitari simultan). Cel putin mie mi s-a parut extrem de iesit din tipare. Aveam un videoclip cu Stairway to Heaven cantat de el, dar e cam maricel ca sa il pot pune aici.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest sadus

uitati-va la orice gasiti cu paul gilbert si marty friedman..cele mai tari instructionale dupa parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Un necunoscut ce canta altitudes de jason becker. Nu stiu cine este insa dupa decor nu pare sa fie un muzician cunoscut si oricum nu se apropie de jason bekcer pentru ca ii lipseste "ceva" insa e un exemplu ca daca esti ambitios poti face lucuri destul de spectaculoase. Mai greseste pe alocuri asa ca nu sariti cu gura :)

jason_becker_altitudes.mpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.