www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Lemn Vintage V100


hothead
 Share

Recommended Posts

Salut tuturor, de vreo 3 ani detin o chitara vintage v100 tsb cu corpul din 3 bucati, iar de cateva luni am observat ca bucata din mijloc nu merge pe directia gatului, adica are un unghi fata de axul gatului (se vede in poze). Intrebarea mea este daca si voi ati mai intalnit situatia asta la chitari din categoria asta de pret (ma gandesc ca din cand in cand se mai face cate una asa si nu sunt singurul care ma bucur de "privilegiu"). Nu am observat ca aceasta asa-zisa problema sa afecteze in vreun fel chitara exceptand partea estetica.

post-4964-0-24519400-1424001155_thumb.jpg

post-4964-0-63080800-1424001174_thumb.jpg

post-4964-0-84626000-1424001197_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

e ceva normal,nu e defect,nu afecteaaza naspa sunetul si nici nu afecteaza structural chitara

nu sta nimeni sa imperecheze scandurile foarte atent la chitarile entry level 

 

ps- sa vezi cum arata un ibanez de 10-11 milioane fara vopsea pe el...te doare mintea  :rcain:  a ta e miss univers 

Link to comment
Share on other sites

Salut tuturor, de vreo 3 ani detin o chitara vintage v100 tsb cu corpul din 3 bucati, iar de cateva luni am observat ca bucata din mijloc nu merge pe directia gatului, adica are un unghi fata de axul gatului (se vede in poze). Intrebarea mea este daca si voi ati mai intalnit situatia asta la chitari din categoria asta de pret (ma gandesc ca din cand in cand se mai face cate una asa si nu sunt singurul care ma bucur de "privilegiu"). Nu am observat ca aceasta asa-zisa problema sa afecteze in vreun fel chitara exceptand partea estetica.

 

Ai o mare problema. Se pierde cam 40% din sunetul de Slash. Pe la bucata aia stramba sunt pierderile.

 

Nu ai auzit cumva un fasait suspect?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ok, mersi de raspunsuri, era doar o curiozitate daca si altii au intalnit situatii similare, stiu ca nu afecteaza functionabilitatea, asa ca nu e nevoie de ironii. Nu incerc sa obtin tonul unui anume chitarist, oricum nu despre ton, sau sunet sau alte treburi de genul asta era discutia asta, ci despre aspectul vizual, doar atat.

Edited by hothead
Link to comment
Share on other sites

am intalnit si chitare cu 90% dintr-o bucata iar ultimii 10% care erau o margine de nici 3-4 cm sa fie dintr-o alta bucata, pusa ca din pod doar pt umplutura. Stai calm, nu afecteaza cu nimic, sunt puse random de multe ori, intalnesc zilnic astfel de chestii si ele exista tocmai pt ca nu au nicio relevanta in constructia chitarei, doar poate una mica vizuala asa cum te-a deranjat si pe tine putin. Now play that odd sucker!

Link to comment
Share on other sites

Am citit si eu acum cap-coada topicul dar nu sunt convins ca enuntul a fost inteles de toata lumea. Omul nu se referea la numarul de bucati, la ponderea fiecarei bucati in latimea corpului, la textura, la orientarea texturii, ci la faptul ca verticala taieturilor/lipiturilor corpului nu e in acelasi plan cu verticala grifului.

 

Am facut o mica reprezentatie grafica, eu asta am inteles si personal nu am mai vazut, cel putin nu la un unghi asa mare...

 

msg-9969-0-43132500-1424023141.jpg

 

 

am intalnit si chitare cu 90% dintr-o bucata iar ultimii 10% care erau o margine de nici 3-4 cm sa fie dintr-o alta bucata, pusa ca din pod doar pt umplutura. 

 

Esti barosan cu 3-4 cm. Eu am o copie Tele cu o 'bucata' de MAXIM 0.5 cm intr-o margine. Practic daca dadeau lacul mai gros in zona aia nici nu mai era nevoie de lemn :D Facand abstractie de asta, e chiar o copie reusita, mult peste medie.

Edited by sam
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sam exact la asta ma refeream, cred ca era mai bine sa exemplific in poza de la inceput. Nu ma deranjeaza, doar ca mi se pare putin aiurea si sunt sigur ca e o chestie de neatentie din partea celui ce a pus sablonul pe scandura si a desenat forma chitarii. Doar imbinarea din dreapta e vizibila cu usurinta, cealalta nu prea se vede datorita asemanarii texturii si culorii lemnelor. Acum mi-am amintit ca am avut o acustica takamine g series, care avea spatele figurat din 2 bucati si deasemenea imbinarea era putin inclinata, dar numai cativa mm.

Link to comment
Share on other sites

...mi se pare putin aiurea si sunt sigur ca e o chestie de neatentie din partea celui ce a pus sablonul pe scandura si a desenat forma chitarii...

 

N-as zice ca e neatentie cat faptul ca dintr-o placa trebuie sa obtina cat mai multe corpuri. Iar pierderi minime = profituri maxime. Daca le taiau pe toate 'la boloboc' poti sa fii sigur ca aveau pierderi mult mai mari. Iar la nivel macro, 'fitza' asta transformata in $ sau € inseamna destul...

 

Asta e de fapt unul din motivele pentru care o chitara scumpa e... scumpa. Restul sunt materialele folosite, componentele de calitate si muuult marketing  ;)

Edited by sam
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

N-as zice ca e neatentie cat faptul ca dintr-o placa trebuie sa obtina cat mai multe corpuri. Iar pierderi minime = profituri maxime. Daca le taiau pe toate 'la boloboc' poti sa fii sigur ca aveau pierderi mult mai mari. Iar la nivel macro, 'fitza' asta transformata in $ sau € inseamna destul...

 

Asta e de fapt unul din motivele pentru care o chitara scumpa e... scumpa. Restul sunt materialele folosite, componentele de calitate si muuult marketing  ;)

 

Sam respect faptul ca esti un tip de treaba si nu am nimic cu tine. Spun asta ca am vazut ca aici pe rgc lumea se ia in serios. Pentru glume sau vorbit mai la misto am primit chiar si PM-uri. Deci nu despre asta e vorba dar...

 

Nici o chitara scumpa nu e scumpa in realitate:

 

 

Io zic sa te uiti pana la capat si daca la final ajungi la concluzia ca nenea ala vorbeste prostii dai un reply si imi arati tu ca nu se gaseste lemn din ala la pretul ala.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

N-am avut timp/rabdare sa-l urmaresc integral. Dar din ce am prins pe sarite toata lumea e de acord cu toata lumea. Si anume ca preturile sunt umflate artificial si nu reflecta nici pe departe costurile de productie. Asta am spus de fapt mai sus:

 

[...] Restul sunt materialele folosite, componentele de calitate si muuult marketing  ;)

 

Concluzia tipului de mai sus e alta?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

N-am avut timp/rabdare sa-l urmaresc integral. Dar din ce am prins pe sarite toata lumea e de acord cu toata lumea. Si anume ca preturile sunt umflate artificial si nu reflecta nici pe departe costurile de productie. Asta am spus de fapt mai sus:

 

 

Concluzia tipului de mai sus e alta?

 

Ma refeream la fraza cu "motivele pt care o chitara scumpa e... scumpa" Eu de acolo am inteles asa: "motivele pt care o chitara scumpa isi justifica pretul" sau "isi merita banii" sau ceva de genul asta.

 

Se pare ca am inteles gresit. Sorry.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.