www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Modificare Chitara Electrica


Jiganie
 Share

Recommended Posts

Salut.

Dat fiind ca am fost inspirat de aici sa fac aceasta modificare, am zis hai sa arat si eu ce-am mesterit. Initial ma gandeam ca voi face  corpul chitarei de la zero si voi tot adauga piese.

Am ales insa o varianta mai simpla si cred mai ieftina: am cumparat o chitara folosita de pe forum (ceva Epiphone special II), la un pret destul de mic, si am modificat-o:cioplit-o pe asta, ca sa obtin o forma .

 

Acestia au fost pasii in mare:

 - demontat tot hardware-ul, electronica; desprins griful de corp; (am slefuit si tastele cu ocazia asta)

 - dat jos vopseaua

 - decupat din lemn (corp si head)

 - vopsit (vopsea spray + masca hartie adeziva + alta vopsea, pentru ceva elemente de decor) 

 - montat la loc toate partile

 - cantat metale grele :)!!!

 

Nu am fost foarte atent la finisaj, se vad multe defecte, ca am mai dat cate o mica ciobitura cand am dat jos vopseaua veche, dar asta e, nu imi pasa, nici eu nu-s perfect cant black pe ea fuck it!

 

Ca masta ar fi; spor si voua care mai faceti treburi de-astea, si mersi celor care m-au inspirat aici in sectiunea DIY!

post-18700-0-76439900-1421485413_thumb.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 4 years later...

Se pare ca a trecut ceva timp, dar tot am recidivat, de data asta insa mai clasic, mai cumpatat :).

Chitara asta e cea care sufera modificari acum, arata bine si asa natur, insa am vrut sa fac ceva mai special. Initial planuiam sa o 'tatuez', cu pirogravura, ceva brazi, copaci, tematica de padure, si sa ii dau si o nuanta verzui cumva. Am dat cu slefuitu' am inceput cu negru si verde cu slefuit intre ele, si mi-a iesit ceva ce imi place atat de mult incat am renunta la tatuaj.

 

Picture1.jpg

verdel.jpg

Edited by Jiganie
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.