www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Identificare Efect


Guest
 Share

Recommended Posts

Caut mai multe informații despre aceste efecte:

post-4195-0-02080700-1421302396_thumb.jpg

KORG DS-1 Distortion

 

Zero informații despre acest efect.


post-4195-0-96579700-1421302498_thumb.jpg

EGFX Tremolo

 

Am găsit că este făcută de un tip din Norvegia, Erlend Grimseid. Site-ul http://www.egfx.no/nu funcționează.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Salut ! Korg DS-1 din prima poza, este unul dintre primele efecte (facute de fabrica) pe care le-am avut, prin anii 1991-1992 . Eu la acea vreme l-am cumparat nou din piata de la comercianti din Rusia sau Republica  Moldova nu stiu exact , erau vremurile cind au inceput sa mai apara si pe la noi efecte facute de fabrica, asa ca inclin sa cred ca este ceva clona de fabricatie Ruseasca dar frumos realizat pe interior. In afara de partea inscriptionata cu butoanele, pe  el nu mai scria nimic, pe spate avea 4 pufere (picioruse) de cauciuc, si mufele jack erau de plastic de culoare neagra. La acea vreme aveam o copie de Stratocaster cumparata de la articole FOTO-MUZICA din comert si o statie de amplificare profesionala adusa din strainatare de catre artisti profesionisti, scumpa si cumparata cu mare greutate , FBT MM 100 BS  de chitara bass , de 100W pe tranzistoare pe care eu o foloseam pentru chitara solo, si  impreuna cu care suna tare bine. Cei care cinta din acele vremuri stiu cit de greu era sa cumperi un efect sau orice echipament profesional si cit de mult costau. Se mai gasea cite un CORON DISTORSION de productie Koreana, sau foarte rar si la mare pret cite un BIG MUFF sau BOSS,  cel care avea asa ceva tinea foarte mult la ele, era privit cu mult respect si admiratie de colegii de trupa.

Efectul mai exista si acum in stare perfecta de functionare la un prieten bun alaturi de un flanger BOSS BF-2 de prin anii 1987-1988 . Comparativ cu CORON DISTORSION suna mult mai bine. La acea vreme nu am avut altceva cu ce sa compar. Tinerete si vremuri frumoase.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.