www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Saftuiti-Ma !


Made
 Share

Recommended Posts

Salut ! Am o chitara Epiphone LP - 100 achizitionata in august, si mi se tot reproseaza ca dozele nu sunt extraordinare (700T Humbucker - bridge, 650R - neck), ca se aude un zgomot de fond. Ma gandesc sa le schimb si daca ati putea sa ma ajutati, sa-mi dati o idee cu ce sa le schimb, fac bine, nu ... Va multumesc ! 

Link to comment
Share on other sites

Primul sfat - nu trebuia sa faci un topic nou pt asa ceva,sigur mai sunt alte 100 pe aceiasi tema.

Al doilea sfat - tot timpul verifica sa ai macar tilul topicului scris corect.

 

Intrebarea 1 - cine iti reproseaza ca au zgomot?

Intrebarea 2 - pt ce folosesti chitara,in camera,sau in ampuri de sute de w ,pe scena?

Intrebarea 3 - ce efecte,cabluri,impamantari si alte nebunii intra in schema ta? se amplifica zgomotul cand iei mana de pe corzi?

 

Zgomotul de fond poate veni din foarte multe motive,dar dozele cred sa fie printre ultimele elemente care sa fie direct raspunzatoare de zgomot.

Link to comment
Share on other sites

1. Majoritatea persoanelor cu care am cantat... Dar ma bazez mai mult pe reprosurile unor oameni cu experienta si care au o ureche cat de cat formata.

2. Chitara este folosita intr-o trupa de garaj, repetitii in casa... nu am ampuri puternice pentru ca nu am posibilitatea sa le achizitionez

3. Chitara intra direct in amplificator, intr-adevar cand iau mana de pe corzi se aude un bazait, mi s-a spus ca am "brum" ( cred ca se scrie) pe doze.

 

Si scuze pentru treaba cu topicul nou... Sunt nou pe aici si nu stiu cum merg lucrurile :D 

Edited by Made
Link to comment
Share on other sites

Da, am impamantare.. si asa mi-a spus si mie un profesor de muzica, ca am ceva, un fir despris... Insa nici de doze nu mi-a spus ca sunt extraordinare, ca prind un zgomot. De aceea m-a gandit sa le schimb ,insa nu prea sunt expert in doze si chitare (nou in "treaba" cu muzica) si de aceea astept sfaturi. 

Link to comment
Share on other sites

fa rost de un multimetru dinala cheap ,pune-l pe pozitia de testat diode ,dupa care aseaza sonda neagra pe corzi si cealalta pe mufa de iesire de la chitara,daca ti se schimba ceva pe afisaj -inseamna ca e ok,daca nu,inseamna ca firul care iti leaga bridgeul de ground s-a desprins

 

http://4.bp.blogspot.com/-bwvtMKe--hY/T25hdls-VOI/AAAAAAAAAGY/TuKeV0Lclm0/s1600/Digital-Multimeter.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ma il lasati pe om cu sfaturi de-astea? Asa-s toate Epiphoanele entry level,  cavitatile unde-s pot-urile si swich-ul nu sunt ecranate, bineinteles ca bazaie cand iei mana de pe corzi, chiar si cu chitara bagata direct in amp si pe canalul de clean, mai ales daca-i dai inalte multe. Dozele sunt foarte bune, nu trebuie schimbate.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.