www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

se poate canta la chitara direct prin boxele de pc?


Guest orange_special_k
 Share

Recommended Posts

Guest orange_special_k

Ideea ar fi asta: in loc sa treci totul prin PC si dupa aceea in boxe (adica sa bagi cablul de la chitara prin line-in) iei o mufa tata(1/4)-mama(1/8),

, pe care o bagi la intrarea din chitara, iar la celalalt capat conectezi cablul de la boxele de pc, care au amplificare.

 

Eu nu am cum sa testez deoarece momentan nu am chitara electrica. Please post your feedback.

 

Mersi!

Link to comment
Share on other sites

Guest orange_special_k
Se poate si se foloseste...exista tot felul de programe care simuleaza tot felul de efecte pe care in mod normal nu ti le-ai putea permite...

:) :) :)

 

Nu stiu daca ati inteles execat ceea ce voiam...Nu ma refeream la folosirea computerului, e vorba doar de chitara si boxele de la calculator, care intra direct in chitara.

Link to comment
Share on other sites

NU este interzis dar nu suna deloc bine.

 

Daca ai un procesor ceva... se schimba situatia, dat tot nu suna bine.

Daca ai niste boxe adevaraciune 2+1 de 60-80W cu subwoofer de cel putin 10 tzoli se schimba situatia. Incepe sa sune.

 

Daca aduni cat costa procesoru+boxele = un amp de chitara dedicat.

Link to comment
Share on other sites

scuzama am spus amplificator ,trebuia sa spun o amplificare...poti s-o faci din piese ,si nu sunt scumpe...te duci la dioda sau la magazine de genul si spui ca vrei piese ca sa faci o amplificare pr microfon.......

amplificarea asta merge si pentru chitari.......dar se aude cam prea tare.....dar merge....si e facuta dintr-un circuit ,2 nufe...si ceva integrate........

...ma intrebati de unte stiu asta?....simplu mi-am facut un mixer(am cumparat un kit de la adelaida)si intarile de la microfon sunt amplificate...eh eu acolo am bagat bassul si pe cuvantul meu ca merge bine ..si aude super

voi puteti sa faceti acelasi lucru si nu e nevoie sa faceti un mixer,ci doar sa faceti amplificarea pt microfon.

Link to comment
Share on other sites

eu zic ca va certati degeaba. fara absolut NICI o preamplificare nu merge. in cel mai bun caz se aude incredibil de incet cu niste boxe de calculator date la maxim. e diferenta de impedantsa MULT prea mare.

Link to comment
Share on other sites

Guest orange_special_k

Desigur, ma refeream la boxe de pc cu amplificare. Bun, e vorba de diferenta de impedanta: dozele chitarii lucreaza la impedante mari, iar boxele de pc se asteapta sa primeasca impedante mici. Ce urmeaza? Is there something simple to do the trick? Dati exemple concrete sau link-uri.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Da bre, noi de alea cu amplificare (care se baga in priza, in layman terms) vorbeam. Si nu, nu se aude nici macar tare. Ai nevoie de un echipament care sa iti aduca semnalu la nivel de linie (line output), echipament care ramane la latitudinea ta (DI Box, Preamp, pedala de efect... etc)

 

 

PS: Sfatu meu pentru toata lumea. Nu mai incercati sa cautati "varianta mai ieftina" fiindca de la un punct in colo ea chiar nu exista sau in cel mai bun (o fi totusi rau?) caz e un compromis prostesc.

 

Later Edit: xod, sunt tare circumspect in legatura cu notiunea da despre "a se auzi bine"

Edited by MrJackson
Link to comment
Share on other sites

omu na specificat ca are pedala. boxele pot sa aiba amplificare, da oricat de a dracu e amplificarea aia tot nu prea se aude. ca ai semnalu mult prea slab. pedalele preamplifica sunetul si probabil din cauza aia se aude pe boxele tale. mama ce sa postat. reply`u e pt xod_4_all

Edited by h00k
Link to comment
Share on other sites

Guest orange_special_k

Mersi h00k pt lamuriri. Voi cauta ceva ce sa faca preamplificarea. Am vazut ceva cip-uri sau mini-convertoare atasate direct pe cablu.

Link to comment
Share on other sites

@orange_special_k

deci se poate, eu am facut si fac asa cu basul (pt ca n-am bani se cub) si de aude bine...nici o problema

chestia e ca se aude incet...cel putin la bas, si am subwoofer se 75 W (in realitate duduie de ....intelegi tu), dar se aude suficient cat sa-mi zbarbaie toate prin casa :)

dar in lipsa de cub se poate folosi si asta...metoda neconventionala

Edited by Georgica
Link to comment
Share on other sites

bai, functioneaza, am incercat si pe bass si nu ai decit un distors jegos pe coarda Mi groasa. :| cu chitara electirca, mie unul cel putin, mi-a iesit pina si feedback la un volum criminal :| ...wtf ?...nu era activa... boxe : A4tech 2 x 1 (!?) watt ???

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.