www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Home-Studio High Cost (Not Low Cost!)


Recommended Posts

Io, dacă e să pun cap la cap postul #1 cu postul #25 , deşi nu am văzut pe lista aia nici o sculă care emite sunete ( amplificator, combo, cabinete, tobe ), ci doar stative, scaune, cabluri, microfoane, presupun că vrei să pui bazele unui studio de înregistrări.

 

  Pentru că mixajul îţi poţi face şi stând pe budă cu laptopul în braţe şi căştile pe cap la un nivel aproape profesional, funcţie de ce software ai în calculator.

  Fapt pt care iţi trebuie, cum zicea cineva mai sus, cel puţin o încăpere bine amenajată acustic ! Că văd că o să pui trupa să vină cu toate sculele lor de acasă, probabil...

 

Costul amenajărilor unui studio de înregistrări bate, probabil, suma costurilor din lista aia de la #25 . ( unde , într-adevăr sunt nişte amestecuri ciudate de chestii scumpe cu no-name-uri ). Fii sigur că tunerul şi capodastrul sunt printre ultimele probleme de rezolvat.

 

Asta dacă într-adevăr ţinteşti la "NO LOW COST" !

 

 

PS : cred că ai putea foarte bine să-ţi faci o idee de principiu cam ce ai nevoie, scriind pe Google Imagini "recording studio".

Lista aia a ta, de la #25, nu reprezintă deloc o bază de plecare, ci e ceva haotic, adunat pe sărite, după părerea mea.

 

.

Edited by ramurel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Astept o lista mai buna din partea ta, daca te rog.

Multumesc

What we have here is failure to communicate...

 

Daca vrei sa inregistrezi draciile acustice multitrack in conditii non-low-end, primii bani (si probabil suma cea mai mare) se duce pe antifonare si tratament acustic. Cum faci asta exact depinde de ce vrei sa inregistrezi simultan. Gandeste-te ca nu vrei sa se auda pe track-ul de voce cum da animalul in baterie ca surdu-n clopot. 

 

Dupa aia, iti calculezi numarul de track-uri in functie de cate chestii inregistrezi o data. Nu stiu bine cum e cu toate cele instrumente acustice, dar am un feeling ca pentru o mixare ok o sa-ti ceara macar doua track-uri de instrument. Daca nu mai multe. Un semnal dry, unul la gura incintei acustice, eventual unul ambiental. Astea-ti dau necesarul de intrari in interfata audio si costul sistemului de inregistrare.

 

Casti cu izolare, sa nu ai pe track-ul de voce ce-aude guristul in ureche. Samd, samd, samd

 

Abia dupa ce rezolvi cacatisurile astea esentiale te intereseaza ce cabluri ai, cat de lungi si pe unde le atarni :)

 

Acum sa fim clari. Raspunsurile pe care le-ai primit corespund intrebarii tale: studio fara multe bariere de buget pentru inregistrat simultan niste chestiuni. Se poate inregistra muzica foarte bine-merci si-n conditii low end. Cu telefonul sau cu recorder portabil. Cu conditia sa stii cat de cat ce faci. N-o sa fie multitrack, desigur.

 

Sau, multi-track, insa cate-un track o data (sau maxim doua).

 

Solutia cea mai buna ai primit-o deja - te duci la un studio care stie ce face. Inregistrezi acolo ce ai de inregistrat, ciulesti bine ochii si vezi ce solutii au ei. Si le adaptezi pentru ce-ti trebuie tie, buget si calitate.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.