www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce custom shop preferati?


Guest alexmaniac
 Share

Ce custom shop preferati?  

24 members have voted

  1. 1. Ce custom shop preferati?

    • ESP
      10
    • Jackson
      2
    • Fender
      6
    • Ibanez
      1
    • Altele (specificati cu post)
      5


Recommended Posts

Guest alexmaniac

Am facut acest poll pt. ca eu am fost extrem de impresionat de esp custom shop si de esp in general. Vreau sa stiu daca aveti aceeasi parere.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Am votat altele :). Ma refer la

Conklin guitars: http://www.conklinguitars.com/

si LGM guitars: http://www.lgmguitars.com/splash_guitars.html

Totusi trebuie sa spun ca sunt de parere ca custom-shopurile tuturor firmelor mentionate de alex fac nijte chestii super ( de fapt, nu prea au mare legatura custom-shopurile cu produsele de serie d-astea pe care cantam noi, faze de genul bai am cantat io pe un Ibanez RG170 si era mai bun decat un Jackson JS20 sunt cam irelevante pentru comparatii intre custom-shopuri, alea sunt cu totul alt fel de instrumente.)

Link to comment
Share on other sites

Threadul este putin aiurea pentru ca nu cred ca a pus mana cineva pe un produs facut de fiecare custom shop.

La faza asta subscriu si eu. Oricum, mai custom decit ESP(de la forma si lemn pina la pozitia jack-ului), nu ti le face nimeni. Fender si Gibson nu au ce cauta in lista, nu e nimic custom la ele. Parerea mea. Gibson nu o sa-ti faca un Les Paul cu Floyd Rose(asa cum vrea Cosu).

Link to comment
Share on other sites

Am citit prin multe parti, ma rog poate s-or fi inselat toti. Daca ai asa o ureche fina incit sa sesizezi diferenta, respectele mele. Problema e din aceeasi serie cu "display cu enspe milioane de culori". Problema e ca ochiul uman nu poate diferentia decit o mica fractiune din ele. Cred ca se poate aplica si la urechea umana, nu?

Link to comment
Share on other sites

Este vorba si de sunet dar in primul si in primul rand este vorba de mai multe chestii pe care urechea umana le sesizeaza foarte usor: sustainul, coloratura sunetului, greutatea sunetului, rezonanta sunetului in lemn etc. Nu poti sa spui ca nu simti la ureche diferenta dintre un Ibanez si un Fender sau Gibson, indiferent ce doze ar avea pe ele. Ibanezul suna sec si impersonal pe cand un Gibson sau un Fender suna extrem de personal, plin cu armonice si simti fiecare nota cum vibreaza prin lemn. Ziceai ca te-a influentat mult Cearny... intreaba-l pe Cearny ce chitara are si de ce :).

Link to comment
Share on other sites

proprietatile lemnului pe frecvente transpus prin adjective:

 

Electric, Solid-Body

Alder:

Solid Construction:

Low-End: Very Good.

Mid-Range: Very Good. Best performance in the lower range of this band.

High-End: Good.

Sustain: Good.

 

Ash, Northern:

Solid Construction:

Low-End: Fair.

Mid-Range: Good.

High-End: Excellent.

Sustain: Very Good.

 

Ash, Swamp:

Solid Construction:

Low-End: Very Good.

Mid-Range: Good. "Scooped"

High-End: Excellent. "Musical"

Sustain: Good.

 

Basswood:

Solid Construction:

Low-End: Good.

Mid-Range: Excellent.

High-End: Good.

Sustain: Good.

 

Koa:

Koa Top; Basswood Back:

Low-End: Good.

Mid-Range: Good.

High-End: Excellent. "Crisp"

Sustain: Good.

 

Mahogany:

Koa Top; Basswood Back:

Low-End: Good.

Mid-Range: Excellent. "Warm, Forceful"

High-End: Excellent.

Sustain: Good.

 

Maple:

Maple Top; Mohagany Back:

Low-End: Very Good.

Mid-Range: Excellent. "Thick, Powerful"

High-End: Good.

Sustain: Excellent.

 

Maple Top; Basswood Back:

Low-End: Very Good.

Mid-Range: Very Good.

High-End: Very Good. "Bright"

Sustain: Excellent.

 

Neck

Mahogany:

Low-End: Very Good.

Mid-Range: Excellent. "Warmer, Fat"

High-End: Good.

Sustain: Very Good.

 

Maple:

Low-End: Good.

Mid-Range: Very Good.

High-End: Excellent. "Brighter, Transparent"

Sustain: Very Good.

 

Fretboard

Ebony:

Low-End: Good.

Mid-Range: Good.

High-End: Excellent. "Bright"

Sustain: Excellent.

 

Maple:

Low-End: Very Good. "Tight"

Mid-Range: Excellent. "Clear"

High-End: Good. "No Sparkling Highs"

Sustain: Very Good.

 

Rosewood, African:

Low-End: Very Good. "Rich"

Mid-Range: Excellent. "Clear, Pronounced"

High-End: Very Good.

Sustain: Very Good.

 

Rosewood, Brazilian:

Low-End: Excellent. "Big, Loose"

Mid-Range: Very Good. "Breathy, Accented"

High-End: Excellent. "Sparkling"

Sustain: Very Good.

 

Rosewood, Indian:

Low-End: Excellent.

Mid-Range: Very Good.

High-End: Very Good.

Sustain: Very Good.

 

Pau Ferro:

Low-End: Good.

Mid-Range: Very Good. "Wide"

High-End: Excellent. "Bright"

Sustain: Very Good.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Intr-adevar, faza cu proprietatile lemnului e "pe bune" si e destul de bine documentata:

http://www.dinosaurrockguitar.com/tonewoods.shtml (btw, si restul site-ului e f interesant)

 

La partea cu forma parerile sunt impartite, eu cred ca depinde si de alte chestii (spre exemplu, cu cat distorsia e mai "nesimtita" cu atat influenta acestor factori ( si chiar a lemnului in sine) se simte mai putin.) Acu', adevarul e ca n-as incerca sa cant, Jazz sau Blues, sa zicem, pe un BCRich Bich, sau mai stiu io ce alta sipca...

 

Ar mai fi o chestie: Dozele de chitara (cele despre care e vorba aici, nu Piezo sau mai stiu eu ce...) functioneaza pe principii electro-magnetice Asta inseamna ca in nici un caz ele nu prind vreo vibratie a lemnului. (Daca te auzi vorbind in amplificator cand vorbesti in fata unei doze poti sa-i dai drumu pe ghena...sau, ma rog, s-o incastrezi in ceara sau rasina) Caracteristicile lemnului, ale constructiei in sine (set-neck / bolt-on / neck-thru ), si ale sistemelor de prindere (nut, tremolo, bla bla...) se simt indirect in tonul chitarei prin modul cum afecteaza vibratia corzilor. Anumite esente de lemn favorizeaza rezonarea anumitor frecvente, s.a. ...

 

O mica continuare, on-topic: Intr-adevar, nu cred ca prea multi dintre noi au pus mana cu adevarat pe chitare custom-shop, dar sunt destul de sigur ca oricare din custom-shopurile mentionate pana acum face instrumente foarte bune, cum spuneam si mai sus, comparatia intre chitarele de serie ieftina (unele dintre ele facute chiar pe alte continente!) nu prea e relevanta in acest caz. Si mai cred ca un factor important in cat de bine "te intelegi" cu un instrument este si ce parere ai despre el. Citeam pe undeva o faza cu un test de comparatie intre chitare acustice, la care audienta statea cu spatele la cel care canta, si i s-a cerut sa spuna care dintre modelele testate a sunat mai bine. Singurele diferente sesizate de cei din sala au fost o chitara foarte ieftina (<$100 si una foarte scumpa, nu mai tin minte ce model, dar era undeva pe la $3500). De asta nu sunt de acord cu Felix cand spune ca Ibanezurile suna "sec" 'n stuff; Daca tie nu-ti place modelul, asta e altceva, dar nu cred ca ai recunoaste un Ibanez sa zici "ba asta e Ibanez, suna de kk" daca l-ai auzi pe undeva cantat de unu' care se pricepe, fara sa stii ce chitara e.

 

Cam atat, Cheerz! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.