www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor Informatii Head+Cabinet Vechi


sam

Recommended Posts

Salutare,

 

Stiu ca sunt genul ala nesuferit care decat sa caute pe net prefera sa puna intrebari aici, dar pur si simplu n-am chef de treaba asta si stiu ca unora le face placere sa scotoceasca online dupa vechituri asa ca poate facem un parteneriat non-profit :)

 

Intamplator am ajuns la un individ care detine head-ul si cabinetul din poze. Omul nu canta la chitara deci habar n-are nici cat mine ce-i cu ele. Intreabarea ar fi daca merita vreun pic de atentie sau sunt de pus pe foc. Nu le-am probat dar mi-a spus ca functioneaza = 'se aprind si fac galagie cand le bagi un mp3 printr-una din intrari' :) Cat de bine sau cat de prost ramane de vazut.

 

In 5 minute cat am cautat pe net, am gasit totusi 2 linkuri si 3 prostii insa necesitau sapaturi suplimentare si n-am avut rabdare. Cert e ca fata head-ului arata asa (poza e de pe net dar l-am vazut si la fata locului si asta e) iar cabinetul are 6 difuzoare de 10". Pozele reale sunt cele din atasament.

 

Multumesc anticipat celor care au chef sa-si bata capul cu asta. Un pret corect de vanzare ar fi totodata apreciat. Nu mi-am propus sa fac business din asta dar daca am descoperit comoara lui Elvis accept comision 3500%, nu-i problema :)

 

post-9969-0-07907000-1407181102_thumb.jpgpost-9969-0-15058400-1407181105_thumb.jpg

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

parerea mea este urmatoarea... daca ampul si difurile din cabinet suna bine... cumpara-l !!! mai ales daca pretul este bun... verifica pe ebay cam cu cat se vinde...

 

sculele astea mai vechi, fabricate in USA sunt foarte bune si rezistente... iar sunetul este mult mai bun decat orice BULLSHIT chinezesc din ultimii 10 ani !

 

basistul meu a cantat la un concert pe un amplificator PEAVEY de bass de prin 1982... head solid state + boxa cu 2 difuri de 15" + tweeter...

 

A INGROPAT IN CENTRUL PAMANTULUI ampul Hartke pe care-l aveam cu noi... head + cabinet cu 4 difuri de 10" !!!

 

suna incredibil... plin, rotund, cu definitie pe fiecare nota... cu atac precis si clar...

 

deci... daca potentiometrele sunt in stare buna, nu are alte hibe tehnice, iar difurile sunt in stare buna... cumpara-l !!!

Edited by marcianpetrescu
Link to comment
Share on other sites

Head-ul este Peavey Series 260, un amplif solid state dinaintea erei noastre. Jucaria pare interesanta, schema aici

Am vazut ca se vand pe e-bay cu vreo 150$.

 

Mersi de info, a se consemna totusi ca sunt lenes dar nu retardat :) Un google si un ebay search am dat si eu... Cautam niste informatii ceva mai concrete si la obiect. Pe ebay e de vanzare unul singur iar vanzatorul habar n-are de capu' lui. Si parca n-as lua de referinta pretul judecand dupa specificatiile luate cu copy/paste de cine stie unde.

 

Iar schema nu mi-o incarca, nici din link-ul tau, nici din alte parti.

Link to comment
Share on other sites

Electronic vorbind, este un amp care pare foarte bine lucrat. Are reverb pe arc, cateva chestii pe care nu le-am mai vazut la alte amplificatoare cum ar fii condensatoare snubber si corector de ton Baxandall. Adica e ceva inginerie in carcasa aia.

 

Muzical vorbind, pana nu ii bagi o chitara si vezi cu ce se mananca, nu l-as cumpara. Pe pagina 1 de la manualul postat de Edi, zice ca are impedanta de intrare de 10k, ceea ce mi se pare mult prea putin pentru o chitara.

 

Tragand linie - daca nu cauti musai un amplificator si nu ai o suma de bani de jucat la loterie, nu as face achizitia.

Link to comment
Share on other sites

Nu le-am probat dar mi-a spus ca functioneaza = 'se aprind si fac galagie cand le bagi un mp3 printr-una din intrari'

Din cate stiu eu daca bagi mp3-uri prin amp , daca nu are o intrare dedicata pt auxiliare ( adica bagi direct in jack-ul de input ) , pe langa faptul ca se aude ca dracu risti sa strici dif-urile. Am dat de niste destepti care au stricat dif-uri asa . Cel mai bine te duci si probezi decat sa cumperi un cab cu dif-uri arse.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru pareri. Nu intentionez sa-l cumpar, omul mi-a cerut o parere si eventual un pret pe care ar putea sa-l vanda. Am venit acasa, am cautat 10 minute pe net, n-am gasit mare lucru insa dar am devenit si eu curios. Pe mine personal nu ma intereseaza dar probabil ma voi duce sa bag o chitara in el sa vad ce stie.

 

BTW, cineva i-a spus ca ar valora impreuna vreo 300 de euro ceea ce dupa parerea mea e mult, insa nu e o parere avizata.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.