www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Melodii cantate de noi #2


cearny
 Share

Recommended Posts

  • Replies 1.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vad ca nu vrea nimeni sa inaugureze o noua pagina de istorie a RGC ...

As vrea sa reamintesc de Stefan care a avut ideea sa deschida un astfel de topic, unde, daca nu ma insel, am postat si eu prima data cand m-am inscris pe acest forum. Asa cum v-am cam obisnuit sau plictisit, ma rog, o sa postez o piesa de jazz, un swing ... este una din primele 3 sau 4 piese facute de mine in acest stil cu ceva destui de multi ani in urma. Va place sau nu ... astept sa dati viata acestui topic si sa-mi gadilati in continuare urechile cu piesele voastre minunate.

Michel2233_It_s_O.K._swing.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

bravo domne. ai ton misto. din zona asta mie imi place ralph towner si bill frisel... asculta-i si tu poate iti plac . Tine-o tot asa

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

salut michel. e misto swing-ul tau numai ca suferi de aceeasi problema ca si mine... nu prea ai tema... sau daca e se pierde undeva... ( adica e usor aglomerat discursul muzical... ca sa fiu academic)in rest ... misto

:)

Link to comment
Share on other sites

Vroiam de mai multa vreme sa cant ceva de la Luna Amara, am incercat si cred ca mi'a si reusit :) am ales piesa Anti[D]tot (sau Antidot) si am scos tab'ul pentru drop D tuning, dar numai pentru una din chitari. Daca puteti sa ma ajutati si pe mine cu tab'ul pentru chitara a 2'a si solouri (chitara si trompeta) :)

Jaymz___Anti_D_tot__Luna_Amara_.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

hmm... sã înțeleg cã o sã umplem ºi topicul ãsta cu melodii. Mã întreb cât va dura pânã ajunge la mãrimea celuilalt. :) . Încep ºi eu cu încã douã blues-uri, unul din ele este un practice session B.B. King style, s-ar putea sã petrec destul de mult timp studiindu-l pe domnul B.B. . A doua melodie are un pic mai multe track-uri, unul bass + tobe, douã de chitarã ºi o voce, deci tot tacâmul.

spyked_blues_in_e_practice2.mp3

spyked_hootchie_coochie_man.mp3

Link to comment
Share on other sites

Vad ca a inceput binisor noua pagina ... cu useri ceva mai noi si piese reusite. Multumesc Azraelle, ma mira un pic ca ai reusit sa o asculti si ma bucura daca reusesc sa trezesc cuiva un pic de interes pentru acest gen muzical.

arosulescu stiu ce spui tu acolo .. asa cum am zis erau primii mei pasi in jazz ... cred ca 3 pasi mai exact .. acum sunt la al 4-lea si ma tot chinui sa-l fac pe urmatorul. Acum inteleg macar ce inseamna sa afirmi o tema intr-un cantec. Si la piesa aceea as putea sa simplific pe primele 24 de masuri linia melodica, adica sa evidentiez A-ul si apoi sa repet la sfarsit tema ... nu este prea greu .. dar asa am gandit-o atunci.

un om acum ca te-am cunoscut la intalnirea RGC, si ma bucur de asta, si-ti multumesc ca ai venit, iti urez din nou succese aici pe forum. Suna frumos Baroque.

ilun nu m-am putut abtine si am improvizat si eu ceva pe unde mai era loc peste piesa pusa de tine. Ai simt si cunostinte. Felicitari!

Felicitari si voua care ati mai postat ... spyked88, Jaymz, si Seraph care inafara de inregistrarea slaba nu as spune ca ai stricat Malaguena .. asculta daca gasesti piesa asta cantata de Dalaras impreuna cu Al Di Meola .. chiar au reusit sa faca din ea ce nu au reusit proprietarii de drept ai acestei piese. Dalaras este un muzician grec foarte bun.

Atasez si eu, cu toate ca nu prea am fost in apele mele, un negativ peste care am incercat sa improvizez .. pun si negativul de chitara poate atrage pe cineva. Scuzati greselile si lipsa de inspiratie. Este una din zecile de variante ale piesei Summertime, de data asta transpusa in stil de jazz, respectiv swing.

 

Am o mare rugaminte la voi daca nu va este greu .. puneti-va nick-ul inaintea numelui piesei ca sa pot sa va ascult si eu mai organizat. De multe ori descarc piesele postate dar nu am timp sa le ascult imediat si apoi trebuie sa sap pe forum sa vad cine, ce si cum. THX

Michel_impro_Summertime.mp3

SummertimeGuit_backtrack.mp3

Edited by michel2233
Link to comment
Share on other sites

@michel2233: piesa d care mi'ai zis kiar merita. au realizat impreuna o kestie extraordinara; nici nu ma asteptam sincer cand am citit c scrisesei sa fie atat d frumos. invit cu caldura p toata lumea sa asculte (macar d curiozitate) :

 

ps: ar fi pacat rau pt omenire sa stergeti postu, da nu e la latitudinea mea :)

pps: dati'mi si mie o solutie cum sa inregistrez chitara si sa se'auda cum trebuie cu scule neprofesionale/improvizate

 

Pacat sau nu, nu e voie cu mp3uri pirat.

Attached File : Guitar__Spanish___Al_Di_Meola___Giorgos_Dalaras___La_Malagu.MP3 ( 5.78mb )

Seraph sper pt binele tau sa nu se mai repete.

Edited by Seraph
Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

Atasez si eu, cu toate ca nu prea am fost in apele mele, un negativ peste care am incercat sa improvizez .. pun si negativul de chitara poate atrage pe cineva. Scuzati greselile si lipsa de inspiratie. Este una din zecile de variante ale piesei Summertime, de data asta transpusa in stil de jazz, respectiv swing.

Îmi place mult de tot backing track-ul, dar te-aº ruga, dacã poți, sã pui ºi progresiile de acorduri, nu de alta, dar pe anumite pasaje mi se pare cã mã pierd ºi aº vrea sã fiu sigur (a se citi: sunt prea leneº sã îmi scot singur acordurile).

 

@felix: partea cu "probabil ultima [datã]" n-am prea înțeles-o. :) dar lasã cã tot te-auzim noi prin concerte :) .

Link to comment
Share on other sites

hai ca ma bag si eu pentru prima data (si probabil ultima) pe topicul asta. deci... practice session 7 (still got the blues)

 

PS: e trasa din prima si inca nu sunt obisnuit cu noua chitara care simte orice greseala.

Felix nu stiu ce ai tu acum ... inafara de maseaua aia care te omoara cu zile ... dar te rog .. nu ma intrista si tu ca imi ajunge pe ziua de astazi .. :) Frumos canta chitara aia ta ... nu o pune in cui!

 

Seraph ma bucur daca ti-a placut piesa respectiva dar ... sa nu mai pui altadata piese aflate sub incidenta dreptului de autor. Sunt doua albume foarte bune in care Dalaras colaboreaza cu Al Di Meola.

 

spyked88 ma crezi sau nu ... niciodata nu am simtit nevoia sa scot armonia la aceasta piesa, este simpla si nu ar trebui sa-ti faca probleme ... hai, pune osu la munca :)

Edited by michel2233
Link to comment
Share on other sites

Michel, da-mi voie ca pentru extrem de pertinentele tale aprecieri vis-a-vis de toata lumea, lucru care denota o mare pregatire muzicala si totodata un caracter ales, sa iti "dedic" doua din "inventiile" mele...(am folosit uneori chitara pentru a face partiturile diverselor instrumente folosite). Sper sa nu te dezamageasca.

Edited by nico
Link to comment
Share on other sites

hmm ... nu am nici o pregatire muzicala, in sensul adevarat al cuvantului, ce spui tu atunci de cineva care studiaza intr-un cadru organizat de la varsta de 6 ani? Sau despre tinerii despre care vorbeam noi la intalnirea RGC, care rup chitara cu atata virtuozitate, la o varsta la care eu nici nu visam sa leg 3 note una de alta ... Cum sa nu incurajezi pe cineva cand auzi cum canta. Iar cu tine, ca sa sa fiu clar (la Un_Om ma refer) dar si la altii care nu inteleg cum nu am inteles nici eu la timpul respectiv ... lucrul asta se invata in scoala, dar cum multi nu au vointa sau sansa sa ajunga acolo, nu au de unde sa stie .. muzica nu este numai a celor care o canta, care o interpreteaza .. sigur ei sunt de cele mai multe ori interfeta cu publicul, dar muzica de drept ar trebui sa fie a celor care o compun. O melodie compusa sau schitata asa cum faci tu sau eu poate prinde aripi in mana unui orchestrator bun si poate devenii nemuritoare in mana unui instrumentist sau vocalist bun ... sau distrusa de un critic nemancat ... ar fi frumos atunci cand ne apucam de treaba asta cu muzica sa ne bata cineva pe umar sa ne spuna ... tu esti instrumentist bun, sau orchestrator, sau compozitor, sau dirijor ... sunt meserii, daca pot spune asa, la fel de importante in procesul de creatie al unei capodopere. Nu sunt multi care au toate aceste valente si nici multi care sa inteleaga din timp acest lucru. As vrea sa pot da sfaturi in sensul asta, dar nu prea ma pricep, ce stiu insa este ca daca cineva pune mana pe un instrument sau are obiceiul sa fluiere aiureli des ... vrea sa exprime ceva .. si atunci, macar, trebuie incurajat .. indiferent de stilul abordat sau de preferintele muzicale. Cred ca si tie ar fi trebuit cineva sa-ti spuna la un moment dat, studiaza compozitia ca arta, sau orchestratia, iar felul in care manuiesti chitara ti-ar fi fost un atu cu siguranta ... si nu uita .. inca mai ai timp!

Uite am sa postez si eu o "inventie-dedicatie" veche si prafuita din sertarul de care ziceai parca tu undeva. Imi pare rau de calitatea inregistrarii ... am incercat sa reconditionez ceva dar am urechile infundate si cred ca suna ca naiba. Sper ca nu am mai postat-o ... nu le-am tinut numarul ... daca da, atentionati-ma voi.

Michel_BLUE_AND_BLUE_END.mp3

Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate Michel, dar din pacate, nu pot "face" muzica decat la nivel de ocupatie in timpul liber...asta cand nu citesc, ma plimb sau fac cate ceva prin casa (acuma fac cam totul ca e sotia in 6,7 luni)...

N-am beneficiat de lectii decat de acordeon, in copilarie, si tot pe atunci am invatat sa cant singurel la muzicuta...mai tarziu, foarte tarziu, am pus mana pe chitara...n-am avut niciodata o chitara a mea...trecerea la electrica am facut-o acum cca 2 ani (cadou de la cineva, cel mai bun prieten al meu) si cu ajutorul calculatorului, fara sa stiu ce e ala un amp, pedale, etc...nu am notiuni de logistica, zic eu ca ma "joc" de-a muzica...Stiu ca pentru mine nu e loc acuma dar sper din toata inima ca fiul meu sa aiba inclinatii muzicale...

Link to comment
Share on other sites

Hai sa nu lipsesc si eu tocmai din prima pagina :)

O piesa, zic eu frumoasa, de Gaspar Sanz - Espangoleta. (Bineinteles sunt acompaniat pe alocuri de jucaria flacaului meu :) )

 

Nu fi suparat un om, la fel fac si eu muzica "la nivel de ocupatie in timpul liber" :)), vei vedea cum timpul asta liber se va micsora din ce in ce ..., nu conteaza, important e sa-ti placa.

Espagnoleta.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

în mod paradoxal, cred cã improvizam mai bine pe backing track-ul ãsta dacã nu aveam atâta timp liber (poate cã mã inspirã mult faptul cã "sunt ocupat" ºi dã un alt sens modului meu de a interpreta). aºa cã aºtept rãbdãtor sã înceapã ºcoala, pentru a calcula o limitã când n tinde cãtre infinit din la minor pentatonic (de ce la minor pentatonic? cã îmi place mie mai mult, condimentat cu niºte blue notes pe ici-colo...) cu ajutorul regulii cleºtelui. :)

spyked_summertime_practice.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Pun si eu o chestie, mai mult de dragul de a o posta decat de altceva...Facuta in graba, in sila...ma rog, nu conteaza

 

OPINIA PUBLICA:Baumwolle, man, you suck! :)

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

@Muky: bestiaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaal

n'am cuvinte de fapt

a iesit super

am si io 2 intrebari totusi :

1. de cat timp studiezi chitara clasica?

2. cum faci k sa inregistrezi & sa obtii un sunet asa curat?

 

@Elethan: suna kiar bine, mi'a placut

ai putea sa pui si un tab? :) sa mai exersez si io

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.