www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cablu


Guest Frukwan
 Share

Recommended Posts

Guest Frukwan

Salut! sunt incepator la chitara electrica si de-o vreme am probleme cu cablul...bagat in calculator sau amp.. nu se mai aude daca bag mufa all the way in chitara..trebe scoasa putin sa se auda amplificarea...sa fie cablul sau de la chitara? e noua chitara..are o luna..nu ma bag eu sa desfac lucruri. intreb sa nu iau un alt cablu de-a moaca

Link to comment
Share on other sites

Salut! sunt incepator la chitara electrica si de-o vreme am probleme cu cablul...bagat in calculator sau amp.. nu se mai aude daca bag mufa all the way in chitara..trebe scoasa putin sa se auda amplificarea...sa fie cablul sau de la chitara? e noua chitara..are o luna..nu ma bag eu sa desfac lucruri. intreb sa nu iau un alt cablu de-a moaca

 

Link to comment
Share on other sites

da, s'ar putea sa fie de la "mufa mama" ... atunci cand bagi firul, acesta nu ar trebui "sa joace" in mufa. daca "joaca" ar trebui sa strangi piulita de la mufa cu o cheie de 10 (parca) ... mi s'a intamplat si mie (am un Ibanez GRG270B) insa la mine se auzea intrerupt (in functie de cum statea cablul)... (nu stiu daca m'am facut inteles :( )

 

ELECTRONICA NU CUNOSTI ,

 

Electrotehnica ? Solicitari ,Sau nici la scoli nu umbli ?

 

N-ati avut proiect cu legat becuri sau LED-uri ?

 

DAR CU CITITUL LE AI ?

 

AI SCHEMA MAI SUS .

 

DESENAT SI PENTRU BABE

 

poate chiar nu se pricepe omul... (nici eu nu sunt prea avansat :) ) ... la scoala nu cred ca se mai fac experimente d'astea cu becuri si chestii ... ar fi fain sa se faca :) ... si totusi atata vorbaraie pentru un biet cablu amarat :) .

Link to comment
Share on other sites

da, s'ar putea sa fie de la "mufa mama" ... atunci cand bagi firul, acesta nu ar trebui "sa joace" in mufa. daca "joaca" ar trebui sa strangi piulita de la mufa cu o cheie de 10 (parca) ... mi s'a intamplat si mie (am un Ibanez GRG270B) insa la mine se auzea intrerupt (in functie de cum statea cablul)... (nu stiu daca m'am facut inteles :( )

 

 

 

poate chiar nu se pricepe omul... (nici eu nu sunt prea avansat :) ) ... la scoala nu cred ca se mai fac experimente d'astea cu becuri si chestii ... ar fi fain sa se faca :) ... si totusi atata vorbaraie pentru un biet cablu amarat :) .

se leaga beculete si LED-uri ( macar atat ) se invata si ceva fizica ..

 

ARE SCHEMA "fizica" desenata color .dupa postul lui @cosu a primit schema .

 

si atunci mai merita sa desenezi o schema ce am mai desenat-o si explicato de cateva ori .Dar de ce sa caute omul p forum , vine intreaba si este nervos ca nu intelege nimic .

 

Sa se puna sa citeasca pe forum exista destula documentatie in aceasta directie .

Link to comment
Share on other sites

Guest Frukwan
:) omu meu..se pare ca tu esti mai nervos ca mine..in cazuri de astea recomand desfacerea de plicuri..schema am inteles-o..am deschis si mufa mama...si de la jackuri..totul pare lipit si la locul lui..dar nu amplifica sunetul de la chitara..in schimb daca ating cu degetul bazaie..si da..persoana cu ibanezul..la inceput trebuia cumva sa misc cablul pana sa se auda ca si la mine se auzea intrerupt..pana nu a mai mers deloc. pace tie karpi :) ca vad ca esti vip si in cazuri de astea se da jos sapca din cap. asa-i? sigur ai auzit de curba lui gauss..si siguuur stii unde te incadrezi
Link to comment
Share on other sites

:) omu meu..se pare ca tu esti mai nervos ca mine..in cazuri de astea recomand desfacerea de plicuri..schema am inteles-o..am deschis si mufa mama...si de la jackuri..totul pare lipit si la locul lui..dar nu amplifica sunetul de la chitara..in schimb daca ating cu degetul bazaie..si da..persoana cu ibanezul..la inceput trebuia cumva sa misc cablul pana sa se auda ca si la mine se auzea intrerupt..pana nu a mai mers deloc. pace tie karpi :) ca vad ca esti vip si in cazuri de astea se da jos sapca din cap. asa-i? sigur ai auzit de curba lui gauss..si siguuur stii unde te incadrezi

 

leaga cum ti-am desenat !!!

 

trebuie sa auzi bazait in ambele boxe OK deci atingi cu degetul varful si primul inel vei auzi bazait L si R ...OK

 

De la chitara vine semnal "mono " acest semnal il distribui la ambele "lamele" L si R ale jackului de 3,5mm ce se cupleaza la placa de sunet .

 

Deci firul central se leaga si la L si R . Daca este legat doar la unul din contacte se va auzi doar pe un canal .

 

Daca pui un cablu stereo chitara<>LineIn , unul din canale ale cablului stereo ce este legat la inelul de dupa varf se va aitnge de masa si semnalul va fi ZERO , daca tragi usor de jack contactul intre acest inel si masa se intrerupe si ai norocul sa se atinga varful de lamela de semnal de la jack ,atunci se aude semnalul de la doza )

 

Asta cred ca ai tu ca si problema .

 

daca ai legaturile dupa cum am desenat eu trebuie sa functioneze.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

in desen se vede cum s leaga ( modifica) legaturile la un cablu streo pentru a se folosi intr Chitara <-> PC .

 

Partea ce vine in chitara ( jack de 6,3mm ) se modifica in "mono" , legand contactul inelului mic la masa . Firul de la contactul inelului se deslipeste si se lipeste impreuna cau celalalt fir "cald" care este legat la varful jackului.

 

In PC ( placa sunet Line-In stereo ) avem nevoie de demnal si pentru L si pentru R , se leaga si sici cele doua contacte " varf" si "inel" impreuna , cu toate ca la celelalt capat am legat impreuna firele este bine sa fie legate si aici impreuna .

 

De fapt am legat in paralel cele doua fire centrale ( L si R) ale cablului stereo si lam facut "MONO".

 

In caz de iesire stereo pe jack stereo dintr-o pedala sau DSP-FX de Chitara se merge cu cablu stereo , sau cablu stereo "Y" in cazul cand efecul are doua jackuri pe iesire ( cate o iesire separata ptr fiecare canal in parte L si R)

 

 

 

cablu streo "Y" are jack mic de 3,5mm catre placa de sunet , si doua jack-uri "mari' ( sau kinch ) catre efectul cu doua iesiri separate . Cate un jack mono ptr fiecare canal.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Frukwan

e de la contact..nu pare sa stea bucata aia de tabla unde trebuie cand face contactul..se misca din loc..se aude o vreme..si daca misc putin jackul nu se mai aude si iar trebuie sa aranjez

Link to comment
Share on other sites

Guest Frukwan

alta intrebare..pentru e normal ca unele chei sa se invarta mai usor ca altele..de ex e`ul gros se invarte usor de tot pe cand g`ul mult mai greu

Link to comment
Share on other sites

atunci cand bagi firul, acesta nu ar trebui "sa joace" in mufa. daca "joaca" ar trebui sa strangi piulita de la mufa cu o cheie de 10 (parca) ... mi s'a intamplat si mie (am un Ibanez GRG270B) insa la mine se auzea intrerupt

 

incearca sa strangi piulitele alea bine pe acolo...

Link to comment
Share on other sites

Guest Frukwan

mufa mama era buba..am desfacut..am indoit putin din varful tablitei aleia de intra in contact cu jackul si sa nu mai atinga masa sau..ce`o fi..si surubul infiletat bine..si..there I go :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.