www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplifcator,sfaturi


hoenir
 Share

Recommended Posts

In 4000-4200 RON.Ce amp m-ati sfatui sa-mi iau?

Blackstar id60 1x12(e prea pont pretul si e foarte versatil)

Blackstar ht60 stage 2x12

Marshall dsl40c 1x12

Fender hot rod deluxe 3 1x12

Vox AC30

Peavey 6505+ 1x12 c

 

 

Ce vreau e un ton cat mai versatil(de la clapton,hendrix, la slayer,slipknot sau formatii gen parkway drive,post-hardcore etc).Caut ca ampul sa aibe un clean bun cat si unul de metal,dar nu vad sa gasesc un combo cel putin in banii astea ca sa pot obtine si clean si high gain.Ori sunt ampuri care is foarte bune pe clean si putin gain(blues) asa cum e fender hot rod deluxe 3 ori is gen peavey 6505 care e un monstru la high gain si e varza pe clean.

 

Link to comment
Share on other sites

Iti recomand amplificatorul asta: http://forums.rgc.ro/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=137130

Vorbeste cu http://forums.rgc.ro/user/7787-viobio/ (Vio) si il poti lua la un pret excelent (sup 3000 ron si iti raman bani si de un cabinet bun). Iti garantez ca ampul asta le face pe toate si le face bine.

Link to comment
Share on other sites

Caut ca ampul sa aibe un clean bun cat si unul de metal

Metalu' ca metalu', dar ce înseamnă pentru tine un "clean bun"? E.g. ce nu ți-a plăcut la cel de pe Peavey?

Puțin probabil să găsești un amplificator care oferă și tonuri clasice de blues/rock și metal modern pentru că sunt obiective incompatibile (finale saturate, cu bandă relativ restrânsă vs. liniare, cu bas pregnant). În general cele de metal cu măcar 2 canale pot fi păcălite să sune crunchy sau saturat, cu accent pe medii, dar nu te aștepta să le confunzi cu-n Bluesbreaker sau Plexi.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Metalu' ca metalu', dar ce înseamnă pentru tine un "clean bun"? E.g. ce nu ți-a plăcut la cel de pe Peavey?

Puțin probabil să găsești un amplificator care oferă și tonuri clasice de blues/rock și metal modern pentru că sunt obiective incompatibile (finale saturate, cu bandă relativ restrânsă vs. liniare, cu bas pregnant). În general cele de metal cu măcar 2 canale pot fi păcălite să sune crunchy sau saturat, cu accent pe medii, dar nu te aștepta să le confunzi cu-n Bluesbreaker sau Plexi.

Pai cam asta e dilema mea, nu cred ca exista unul sa fie cat si clean si high gain.Asta inseamna la mine clean bun

de minutul 2:30in colo.
Link to comment
Share on other sites

Cam așa-i. Sunt destul de sigur că poți obține așa ceva și din 6505 sau HT60. În exemplul de mai sus contează și controlul de ton de la chitară.

Cu 6505 nu cred,cu ht60 is constient de asta, ht60-u are cleanuri bune,doar partea de high gain nu prea ma multumeste.Nu cred ca e posibil sa poti scoate un modern tight high hain gen

Edited by hoenir
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.