www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sound Blaster Audigy 2


Recommended Posts

Salut

Nu prea ma pricep la partea de hardware/software audio,am o intrebare.Ca sa compun folosesc TuxGuitar cu o placa de sunet Sound Blaster Audigy 2.Sunetul midi de la tuxguitar este foarte prost,are delay si suna ca naiba.Daca umblu la setari,pot sa selectez ceva gen"audigy synth [01]",nu sunt acum la pc ca sa spun exact,setarea astea facand midiurile sa sune fara delay si mult mai real.Peste cateva zile o sa-mi cumpar un laptop si as vrea sa stiu ce placa externa,software sau orice poate schimba sunetele midi din tuxguitar.Nu stiu cum sa caut.

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Ții musai să folosești TuxGuitar? Dacă ești pe Linux, poți folosi GuitarPro în Wine, iar dacă ești pe Mac, să știi că nu mai e suportat TuxGuitar de la Mountain Lion încoace, dacă nu mă înșel. În fine, mie nici pe Mavericks, nici pe ML nu mi-a mers, nu știu dacă e de la arhitectura x64 sau sistem.

 

Și n-am înțeles exact la ce folosești TuxGuitar, pentru tab-uri de chitară sau doar un compozitor MIDI? Pentru a doua variantă, sînt convins că există alternative, colegii cu experiență în Ubuntu Studio (și nu numai) îți vor spune. Pentru prima (și nu numai), recomand călduros GuitarPro.

Link to comment
Share on other sites

folosesc windows 7 si tux guitar pentru compus.Guitar Pro nu mi-a placut deloc,notele si pauzele se aranjau foarte aiurea in masura.Prefer tux guitar ca e mai simplu,e fix ce imi trebuie.

Vad ca este un soft OpenSource LINUX

Windows are latenta mai mare decat Linux ..aici o fi problema.

( mai nou in LINUX vad ca functioneaza multe scule harware "pnp" ce acum cativa ani nu aveau drivere open source ..cea ce incurajeaza muzicanti sa-l utilizeze datorita latentei mai reduse )

Sau in Win7 cu placa de sunet pe care o ai sa functioneze Asio4All altfel latentza este mare.

Ca si in MIDI nu are "filtru " ce sa seteze "definitia/corectia " ritmica la "optime","triolet de optime " .."saisprezecime ..triolet de 16'" ..etc ce aranjeaza /corecteaza automat pozitia sunetelor cantate "pe langa " setare ..?

 

With TuxGuitar, you will be able to compose music using the following features

  • Tablature editor
  • Score Viewer
  • Multitrack display
  • Autoscroll while playing
  • Note duration management
  • Various effects (bend, slide, vibrato, hammer-on/pull-off)
  • Support for triplets (5,6,7,9,10,11,12)
  • Repeat open and close
  • Time signature management
  • Tempo management
Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.