www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitarã + Ipad + Mac


Recommended Posts

Mi-a trecut prin cap ideea de a-mi vinde toate instrumentele "fizice" (pedale, amp) și a-mi cumpăra un iPad pe post de procesor. Îmi place din ce în ce mai mult ce poate Logic Pro și cred că, ajutat și de niște aplicații de iOS (cum sînt JamUp, AmpKit, Mobile Pod) ar fi de ajuns pentru necesitățile mele de chitarist de dormitor. Plus că, aș putea cumpăra niște boxe/monitoare și aș face și gălăgie dacă e nevoie.

 

Așadar, dat fiind că nu am avut niciodată un iPad, doar un iPhone, e posibil să întreb chestii prostești. Dar poate primesc și răspunsuri utile :)

 

Ar fi așa:

1) Ce configurație/cablaj/ingrediente hardware sînt necesare? Din ce m-am interesat, am următoarele variante:

#1: Chitară -> interfață cu ieșire de iOS (Lightning sau 30pin) -> iPad -> ieșirea de căști a iPad-ului în intrarea de microfon a Mac-ului sau intrarea de chitară a unei alte interfețe USB/Firewire.

#2: Chitară -> Interfață cu ieșire de iOS + ieșire stereo -> iPad -> ieșirea interfeței în intrarea de microfon a Mac-ului sau intrarea de chitară a unei alte interfețe USB/Firewire.

 

Există alternative? Care ar fi optimă din punct de vedere al calității audio? Aș bănui că a doua, cu finalul în intrarea de instrument a interfeței USB/Firewire.

 

2) Ce interfețe cu ieșire de iOS cunoașteți, ați folosit, ați auzit, recomandați...?

 

Eu m-am orientat la două variante:

Behringer iS202 pentru multitudinea de intrări și ieșiri, pentru că are alimentarea proprie în loc să ia de la iPad și pentru că UCG102-ul lor mi s-a părut decent, deci nu cred că ar fi chiar slab, la calitate.

 

Line6 Sonic Port pentru 2in2out și pentru aplicația Mobile Pod, gratuită.

 

Sigur, există iRig, Apogee Jam, Focusrite iTrack Solo, JamUp Plug, Line6 Mobile și altele, adică m-am orientat cît de cît pe piață și m-am oprit asupra celor două de mai sus, din motivele menționate.

 

Orice comentarii sînt binevenite, cu cît mai informate/experimentate, cu atît mai bine.

 

LE: Mi-ar mai fi util să aflu și dacă pot da zoom out cumva la clape în GarageBand sau altă aplicație cu clape și/sau tobe, pad-uri pentru iPad, pentru a decide dacă mi-e de ajuns unul mini sau e indicat să cumpăr unul "normal".

Edited by Adi M
Link to comment
Share on other sites

Hai salut,

Eu am si Ipad (mini) si mac tot mini. Dar n-am la ce sa folosesc Ipadul.

Logic Pro si Garage Band au tot felul de efecte.

Chitara in line in si gata. Latenta e acceptabila. Daca nu rulezi multe aplicatii in backgrond e chiar ok.

Poate nu-s eu asa de pretentios pe cat trebuie. :)))

Edited by maur
Link to comment
Share on other sites

Hai salut,

Eu am si Ipad (mini) si mac tot mini. Dar n-am la ce sa folosesc Ipadul.

Logic Pro si Garage Band au tot felul de efecte.

Chitara in line in si gata. Latenta e acceptabila. Daca nu rulezi multe aplicatii in backgrond e chiar ok.

Poate nu-s eu asa de pretentios pe cat trebuie. :)))

 

Da, probabil că nu ești suficient de pretențios :) Ideea e că, setup-ul meu actual (la care am ajuns după luni bune, din care vreo 2 săptămîni concentrîndu-mă exclusiv pe un ton de chitară cu distors) este: Chitară -> pedală de distors -> pedală de eq (Boss, deci stompbox-uri normale) -> Behringer UCG102 -> Mac (Logic Pro X). Fără pedale, nu am reușit nicicum să obțin un ton plăcut (pentru mine), nici din Logic, cu atît mai puțin din GarageBand și nici măcar cu Poulin LePou și alte simulatoare de amplificator.

 

Problema e că rămîn fără spațiu în casă (și oricum vecinii nu-s prea fericiți cu amplificatorul meu) și mă gîndeam să înlocuiesc ce e între chitară și Mac cu un iPad și o interfață. Pe iPad aș rula un JamUp, MobilePod, AmpKit, care fac treabă bună (știu de JamUp, de exemplu, care pe high gain, cum îmi trebuie mie, e fain).

 

De aceea insist pentru setup-ul Chitară -> Interfață -> iPad-ul pentru ampsim -> Mac pentru înregistrat și prelucrat.

 

Momentan, cel mai tare îmi face cu ochiul Avid Fast Track Solo, dar trebuie să aflu dacă pot folosi simultan și tableta și Mac-ul, cum vreau și, în plus, dacă încarcă tableta cîtă vreme e Mac-ul legat cu USB și băgat în priză. Le-am scris pe forumul oficial, să vedem.

 

Alternativele (Line 6 Sonic Port, Apogee Jam, iRig, Behringer iStudio iS202, Alesis iO Dock ș.a.) ori au prea multe intrări/ieșiri pentru ce-mi trebuie mie, ori nu încarcă tableta, ori nu permit și Mac-ul și tableta.

Link to comment
Share on other sites

Deși constat că nu sînt prea multe persoane interesate de acest subiect, am să mai postez o variantă la care m-am gîndit, poate folosește cuiva.

 

Ratasem (din neatenție) faptul că iRig se bagă în intrarea de căști a iPad-ului/iPhone-ului, și nu în intrarea de încărcare. Asta lasă liberă intrarea de încărcare, în caz că ai nevoie (un aspect care pe mine mă interesa foarte mult). În plus, deoarece am deja un Behringer UCG102, aș putea face cum zice nenea Merrow aici https://www.youtube.com/watch?v=zUvqpPVnQG8

 

Deci chitară -> iRig (că Ampkit Link și JamUp Plug sînt mai scumpe pentru că nu se găsesc la noi) -> iPad și din ieșirea de căști a iRig-ului în intrarea interfeței (UCG în cazul meu).

 

Astfel se poate înregistra ori în iPad, ori în calculator, folosind iPad-ul ori doar ca ampsim/pedală ori ca sursă "totală", să nu mai pui nimic din calculator.

 

Costul total, în acest caz, ar fi de aproximativ 300 lei și, la nevoie, încă rămîn cu varianta de a mă conecta la calculator fără tabletă (prin UCG).

 

Pentru mine, rămîne în picioare varianta Avid Fast Track Solo, dar aștept să mi se răspundă de undeva (forumul oficial Avid și alte forumuri) dacă pot conecta simultan tableta și calculatorul și dacă da, dacă tableta se încarcă de la calculator în această configurație.

Link to comment
Share on other sites

Măi, :)

iRig-ul e doar un preamp cu JFET de genul celui prezentat și aici: http://forums.rgc.ro/topic/2658-bufferpreamp/

Apoi prin docking connector ai acces la câte o intrare și ieșire stereo de linie: http://pinouts.ru/PortableDevices/ipod_pinout.shtml

Are sens să dai 300 lei pe un preamp de 3 lei și/sau o mufă de 4 USD? Există și breakout boards, dacă-ți tremură pistolul de lipit: completă și mini.

Link to comment
Share on other sites

Măi, :)

iRig-ul e doar un preamp cu JFET de genul celui prezentat și aici: http://forums.rgc.ro/topic/2658-bufferpreamp/

Apoi prin docking connector ai acces la câte o intrare și ieșire stereo de linie: http://pinouts.ru/PortableDevices/ipod_pinout.shtml

Are sens să dai 300 lei pe un preamp de 3 lei și/sau o mufă de 4 USD? Există și breakout boards, dacă-ți tremură pistolul de lipit: completă și mini.

 

Măi, stai așa că nu-i (chiar) așa :)

 

1. iRig costă doar vreo 133 lei. Am zis 300 adunînd și UCG102, interfață USB pe care o am deja. Deci costul pentru mine e de 133 lei.

 

2. Nu mă pricep deloc la electronică, a fost singura mea restanță în facultate, am mai zis și în alte părți și nici nu prea am pasiunea pentru DIY, umblat după piese ș.a.m.d. 133 lei pentru un produs al unei companii cu un control al calității decent și o "marcă" e acceptabil față de ceva ce aș face eu, ca total n00b sau aș plăti pe cineva să-mi facă.

 

3. Nu înțeleg prea bine la ce te-ai referit băgînd în discuție docking connector. Conexiunea folosind iRig ar fi: Chitară -> iRig prin intrarea de instrument, apoi iRig-ul în iPad/iPhone în intrarea de căști apoi din ieșirea de căști a iRig-ului în intrarea de chitară a UCG102-ului (cu o mufă de la 1/8" la 1/4" pe care o am deja). Conectorul de dock/încărcare rămîne liber și fix asta vreau, ca să pot și băga iPad-ul în priză, la nevoie, simultan.

 

Nu te-am înțeles eu pe tine sau tu pe mine?

Link to comment
Share on other sites

Nu înțeleg prea bine la ce te-ai referit băgînd în discuție docking connector. Conexiunea folosind iRig ar fi: Chitară -> iRig prin intrarea de instrument, apoi iRig-ul în iPad/iPhone în intrarea de căști

Am înțeles, am amintit doar că există și varianta asta. Prin iRig nu prea ai headroom (tensiune mică pe mufa de "căști"), dar dacă nu e deranjat nu-i bai. Nu prea am auzit lumea să se plângă.

 

 

 

133 lei pentru un produs al unei companii cu un control al calității decent și o "marcă" e acceptabil

Fair enough :).

Link to comment
Share on other sites

Salut Adi,

 

Dupa parerea mea te complici putin. Eu zic ca iti ajunge un simplu iRig si Mac-ul. Asta e setup-ul meu actual si sunt foarte multumit de el.

GarageBand si Logic Pro X iti ofera destule Amp-uri si efecte incat sa nu ai nevoie de altceva (decat rabdare sa le configurezi).

 

In ceea ce priveste setup-ul cu Chitara->iRig->iPad->Mac ar trebui sa mearga OK, dar nu merita sa dai banii pe un iPad daca zici ca ai deja un iPhone. JamUp si multe alte app-uri merg si pe iPhone.

 

Uite aici un sample cu setup-ul Chitara->iRig->Mac:

LINK

 

Ignora te rog mix-ul, la aia nu ma pricep prea bine.

Link to comment
Share on other sites

Salut Adi,

 

Dupa parerea mea te complici putin. Eu zic ca iti ajunge un simplu iRig si Mac-ul. Asta e setup-ul meu actual si sunt foarte multumit de el.

GarageBand si Logic Pro X iti ofera destule Amp-uri si efecte incat sa nu ai nevoie de altceva (decat rabdare sa le configurezi).

 

In ceea ce priveste setup-ul cu Chitara->iRig->iPad->Mac ar trebui sa mearga OK, dar nu merita sa dai banii pe un iPad daca zici ca ai deja un iPhone. JamUp si multe alte app-uri merg si pe iPhone.

 

Uite aici un sample cu setup-ul Chitara->iRig->Mac:

LINK

 

Ignora te rog mix-ul, la aia nu ma pricep prea bine.

 

Mulțumesc pentru răspuns. Știu că mă complic, cel puțin "puțin", dar aș avea nevoie de iPad și pentru alte lucruri, nu doar pentru chitară. Iar cînd spun "chitară", nu mă refer doar la ampsim, ci și la Logic Remote și alte aplicații (de clape și tobe, de exemplu), care m-ar scuti de la a-mi cumpăra niște controller-e MIDI. Și, pe lîngă ce știu acum, cu siguranță voi mai descoperi utilizări.

 

Am deja iPhone, dar este 4 cu iOS 7, am făcut greșeala să actualizez și l-a încetinit foarte mult.

 

La Logic, de cînd l-am cumpărat (vreo 3-4 luni) și la GarageBand, de cînd am luat Mac-ul (vreun an și ceva) tot umblu și nu reușesc să scot nimic mulțumitor numai cu ce are el și/sau plugin-uri, impulse responses încărcate în Space Designer... De aceea am folosit pedalele fizice. Asta pentru că eu am nevoie de ceva high-gain și cu claritate mare în registrul grav (cînt death/thrash, am 7 corzi și acordaj G# standard). Iar la asta, atît GB cît și LPX stau slab, cred eu. LePou și alte plugin-uri faimoase ori nu sună cum ar trebui, ori îmi suprasolicită procesorul, din cauza trecerii la 64bit în LPX și noul GB. Am căutat ghiduri, am văzut tutoriale, am citit, am întrebat și nu am reușit.

 

Înregistrarea ta sună bine, asemenea tonuri pot și eu obține direct cu chitara în interfața USB în Mac. Dar high gain chiar nu.

 

Iată ce am reușit eu să obțin în configurația de care vorbesc https://soundcloud.com/adim-1

 

Elementul esențial este pedala de distors, cu gain-ul la minim și level-ul spre maxim. Fără ea, se strică tot :)

 

Încă o dată mulțumesc pentru intervenție, mi-a fost de ajutor (măcar să aflu că iRig-ul face treabă bună, chiar și în configurații mai simple decît mă gîndeam eu). Încerc să nu fiu îngust, nu țin morțiș să fac așa, am postat tocmai pentru a aduna păreri, poate e ceva ce-mi scapă. Dar încă nu m-am răzgîndit. Dacă-mi dai o înregistrare high gain cu setup-ul tău și-mi explici și cum ai făcut, poate-poate... :)

Link to comment
Share on other sites

Din pacate eu nu folosesc gain mai mare, sau acordaje mai joase, deci nu pot sa iti spun cum se scoate un audio decent cu asta, dar mai exista o varianta testata de mine.

Mai demult am imprumutat de la un prieten un Line6 Pod X3 live cu care am resusit sa scot niste tonuri destul de bune. Din cate tin minte Pod-ul l-am folosit in loc de placa de sunet externa, intra pe USB in pc.

Asta rezolva eventualele probleme cu lag-ul plus ca ai o groaza de efecte si noise gate-uri pe care poti sa le folosesti. Mai ai si avantajul ca in cazul in care ai de cantat live ai tonurile cu tine.

X3-ul nu se mai fabrica de mult, dar vezi tu ce oferte mai au la multi-effecte. Eu zic ca intotdeauna o sa scoti tonuri mai bune dintr-un multieffect sau pedale decat din software.

 

In ceea ce priveste problema de perfomanta cu iPhone-ul tau, incearca sa dezactivezi Background App Refresh si sa activezi Reduce Motion :)

Link to comment
Share on other sites

În acest caz, probabil ideea cea mai bună ar fi mai întîi să cumpăr iRig-ul, să văd cum merge cu iPhone-ul, dacă obțin tonuri mulțumitoare, în ideea că pe iPad o să sune la fel.

 

Privitor la un procesor multiefect, am avut cîndva și era în regulă, dar mă gîndeam că un procesor de 4-5-600+ lei numai pt tonuri de chitară vs un iPad de 1500 lei (să zicem), pe care pot face mult mai multe parcă nu sună prea bine. Plus că ieșirea pe scenă e exclusă, sînt chitarist de dormitor, cum ziceam. Iar produsele software cred că avansează cu spor. Nu spun că acelea hardware n-ar ține pasul, dar diferențele tind să se estompeze treptat. Cred eu.

Link to comment
Share on other sites

Dacă mai interesează pe cineva, postez soluția pe care am aplicat-o (și care e în curs de îmbunătățire).

Am cumpărat fratele mai mic și mai no-name (și un pic mai ieftin) al lui iRig, anume iCon iPlug G, care are aceeași structură ca și iRig: se bagă în intrarea de căști a iDevice-ului, se bagă chitara în el și se iese în căști sau, la nevoie, în interfață USB/Firewire, spre înregistrare în calculator.

Am cumpărat JamUp Pro XT, aplicația cea mai faimoasă pentru tonuri high gain și, în varianta minimală, cu un simulator de Mesa (Treadplate) cu Tube Screamer în față, conectat la Logic Pro prin Behringer UCG102, fără niciun efect adăugat ulterior, cu excepția unui simulator de dual tracking (n-am putut cînta de două ori la fel și eram și în grabă) și un noise gate foarte-foarte fin, am produs înregistrarea atașată. Nimic post-rec, nu e nici măcar dual tracking real, niciun eq suplimentar, doar din aplicație ceva gen Bas la ora 2, Medii la 10-11, Înalte pe la 12 și Prezență pe la 1-2.

Înregistrarea e foarte rudimentară, dar eu consider că are mare potențial :) Și aici intervine partea cu "e în curs de îmbunătățire". Cînd voi mai cumpăra amplificatoare și pedale din JamUp și/sau le voi mai îmbina cu ce are Logic, plus măcar oleacă de mix/master, cred că iese treabă bună. În orice caz, sînt mulțumit, recomand oricui varianta.

"Factura" ar fi așa:
- Behringer UCG102: 170 lei
- iCon iPlug G: 92 lei
- JamUp Pro XT: 18€.

Așadar, mi-am atins scopul, dar las deschis subiectul, în caz că mai e cineva interesat de această variantă și/sau mai are de împărtășit păreri.

 

https://soundcloud.com/adim-1/jamup-pro-xt-test

Edited by Adi M
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Dacă vreți mai multe teste, am cumpărat Metal Signature Expansion ieri (8.99€ parcă), care vine cu vreo 6 amp-uri signature, cîteva pedale custom și...cam atît. Mai precis: 2 amp-uri de la Ola Englund (OlaWar - high gain, probabil bazat pe Satan-ul lui, OlaPeace - clean), 2 de la Loomis (Loomis - high gain și Loomis2120 - clean) și 2 de la Merrow (MerrowFire și Merrow 5153, high gain ambele), plus un OD al lui Loomis, unul al lui Merrow, vreo 2 noise gate-uri "custom" și un eq parametric al lui Ola cică.

 

TreadPlate (=Mesa) e singurul high gain inclus în pachetul standard, împreună cu Marshall Plexi și JCM800. Acestea 2 nu le-am înregistrat, sînt mai "moi" decît am avut nevoie :)

 

Cu aceeași configurație, aceleași precizări și chiar aceeași improvizație ca ieri, iată testele:

https://soundcloud.com/adim-1/sets/jamup-metal-sig-expansion-test

 

 

Mai există un Metal Expansion Pack, cu Bogner, Engl ș.a., nu l-am cumpărat și nici nu mă atrage mai tare decît cel pe care l-am luat deja. Demo aici

 

 

 

EDIT: Pentru nu știu ce motiv, mie nu-mi apare că am pus link către întreg playlist-ul cu demo-uri. E aici: https://soundcloud.com/adim-1/sets/jamup-metal-sig-expansion-test

Edited by Adi M
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Dezgrop putin.

Adi, de ce e nevoie si de UCG102? Pe iPad nu se poate inregistra direct cu garage band?

 

Mi-am luat si eu iPad, ma gandesc sa-mi iau si icon iplug si sa trec la treaba.

 

Ba se poate înregistra direct, nicio problemă.

 

Dar dacă vrei să folosești alte efecte de chitară în afară de cele din GB (cum sînt JamUp Pro XT, Amplitube, GuitarRig, AmpKit), îți mai trebuie o aplicație, AudioBus, care face să "comunice" astea cu GB.

 

UCG102 eu folosesc pt că am Logic pe Mac, care nu se compară cu GarageBand. Și, de fapt, folosesc iPad-ul ca procesor, practic. Mi se pare incomod înregistratul în GB, plus că dacă vrei să adaugi piste MIDI de bas, tobe etc, sincer, deocamdată nu știu cum pe iPad.

 

Deci da, te poți rezuma la chitară -> iPlug -> iPad și înregistrezi chitara și/sau cînți peste niște negative din iPad (are și JamUp un looper și un multitrack recorder). Dar eu mă duc mai departe la calculator pentru flexibilitate și din iPad îmi iau doar tonul de chitară, practic.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.