www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara pt metale.


Guest Darth Tibi
 Share

Recommended Posts

Guest Weirdguy

Neata lume. io ma gandeam sa`mi iau p la vara un grosmann x plorer. il gasiti pe grosmann.ro.. mai exact... http://www.grosmann.ro/produs_detalii.php?...mp;Page=Chitare

Amplificator daca nu`mi iau... inchiriez si ma gandeam sa`mi iau un digitech Distortion Factory ...il gasiti pe proguitar.ro

astept pareri... dak aveti sugestii mai bune pentru chitari mai bune sau efecte mai bune pentru metale.... nu ezitati... genu pe care o sa il cant o sa fie thrash(metallicaaaa) ji pank.. undeori... orikm vreau sa cant metale.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest EPSYLON_CURSE

E bun si Explorerul dar daca as fi in locul tau as lua un Ch de lux. Distorsion Factory nu stiu cat de bun este dar parca tot un MetalMaster e mai nervos si e destul de versatil de asemenea. Oricum un amp ar trebui sa cam ai.

Link to comment
Share on other sites

Guest Darth Tibi

E bun si Explorerul dar daca as fi in locul tau as lua un Ch de lux. Distorsion Factory nu stiu cat de bun este dar parca tot un MetalMaster e mai nervos si e destul de versatil de asemenea. Oricum un amp ar trebui sa cam ai.

 

pe mine nu ma tenteaza grossman...

ce ziceti de alea 2? care-i mai buna? squier double fat stratul e 8.5 mil, si cealalta cred ca e 8 mil.

stie cineva ceva despre acest m 80 bolt-on neck?

Link to comment
Share on other sites

Guest Darth Tibi

Pana-n 10 mil e cel mai tare grosmannul

 

si pana-n 8 mil?

 

edit: acum am observat ca masterurile astea n-au tremolo :)

Edited by Darth Tibi
Link to comment
Share on other sites

Guest Darth Tibi

La pana-n 10 cred ca intra si pana-n 8.

 

e 9 mil xplorerul ala.

 

i'm starting to consider a double fat strat. desi e un pic peste buget :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Darth Tibi

O sa fii uber metal cu stratul ala.

 

sper ca nu esti sarcastic :)

 

anyway, am mai primit un raspuns de la pro guitar:

Din pacate nu vom primi Affinity Fat Strat decat, cel mai devreme, dupa jumatatea lunii ianuarie. La fel si Squier M-80.....

Avem in stoc Jackson JS-1 (pret 799 RON).

De asemenea, va putem oferi un discount special de Craciun la chitara Squier Standard Fat Stratocaster - 790 RON.

 

:) double fat strat era la acelasi pret so..cred ca raman la asta :)

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

les paulu e de vazut daca ii schimbi dozele chiar se merita :) , vezi ca e si una la mica publicitate, si sa stii ca e bun fat stratu ala :)

Link to comment
Share on other sites

nu inteleg ce-i asa de incomod la corpul fat stratului.

cum sunt alte chitare mai comode fata de ea?

 

btw, am mai facut rost de vreo 2 milioane :) deci bugetul se ridica la 8 milioane :)

de banii astia ce pot sa-mi iau?

 

nu e incomod , mai ales ptr metalisti care de fapt nu canta solo , este incomod sa canti sus pe ultimele taste

 

dar au inventat PowerStrart-ul care are alta forma si poti sa ajungi mai usor la ultimele taste.

 

Forma gatului ptr metalisti ?????????? ce au ei cu forma gatului ca doar nu sunt toti Malmsteen , care vad ca care se descurca si cu chitara incomoda. deci nu chitara este problemas ci mana., degetele.

 

Pai metalisti canta si cu 7 corzi , si ar trebui un gat mai lat ca sa canti bine si poate fi si mai incomod.

Cel mai bine este sa exersezi cu chitara clasica cu gat lat sau pe chitara bas , sa vezi ce ati zboara degetele de nu le poti opri cand treci pe un shredguitar..

 

7 milioane costa doua chitare ce se vand la noi cu 9 milioane.

 

Mai astepta ca o sa se ieftineasca cu intraea in EU , o sa intre marfa multa , te urci in tren si mergi la Tohman si cumperi ieftin cam la jumate pret , bineinteles chitarele acestea " clone".Cele de firma si mai ales editiile vestite raman scumpe.

Link to comment
Share on other sites

Guest Darth Tibi

am trecut azi pe la pro guitar si muzica.

n-au double fat strat la muzica, si se pare ca nici n-au intentia sa aduca. in schimb au standard fat strat...suna bine, si e mai versatila decat double fat strat.

mai aveau si M-80 bolt on pe la 850 ron..am inteles ca-i o chitara foarte buna (dar n-are tremolo :) ).

si jackson JS1 la 8 milioane (facut in India). vreo parere in legatura cu asta?

 

am inteles ca staggurile nu sunt prea bune...despre Ibanezuri ce ziceti?

am gasit asta: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=908 care arata super bine :) ce ziceti?

 

so it comes down to these...astept pareri :)

thanks.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

cica ibanezu il au doar pe kaki in stoc...aduc si negru in ianuarie.

cred ca astept pana atunci, imi place mult chitara :)

 

Imi pare rau ca iti tai elanul, insa in opinia mea GRG170DX-ul e o chitara mult mai slaba decat Squier Stadard Fat Strat... De asemenea, tot ca un sfat, ai putea sa ai in vedere si Epiphone-ul Special 2.

Link to comment
Share on other sites

Guest Darth Tibi

offf....chiar ca mi-ai taiat elanu' :)

de ce e mult mai slaba? pare 'uber metal', mai uber decat majoritatea...

cum poate sa fie un squier mai bun decat monstrul ala? explica-mi :)

 

epiphone special 2? parca la noi nu se gaseau epiphone :) si...asta cu ce se mananca, unde-o gasesc, cam pe la ce pret e...

 

off...ibaneze.. :(

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Aparentele inseala sa stii, chiar daca pare "uber-metal" asta nu inseamna ca si este.

Gandeste-te ca seria GIO de la Ibanez este cea mai de jos ca nivel al calitatii, pe cand Squier Standard este catre capatul de sus, ceea ce se traduce intr-un control al calitatii mult sporit la Squier, in acest caz. :)

 

Totusi, e bine sa te convingi singur, asa ca cel mai bine le incerci pe ambele si te hotarasti. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Darth Tibi

am inteles :)

parca mi se pare mai bun squierul acum...e strat, are si humbucker si doze single, e mai versatila, mai pot sa cant si-un blues pe ea...e facuta de fender :)

and best of all..o au in stoc! B) sa vad daca au alta culoare in afara de walnut satin :)

 

ma duc luni sau marti cu un prieten care se pricepe la chitare sa le testam :(

 

se gasesc epiphone la noi? din curiozitate, nu prea-mi plac les paul-urile.

Link to comment
Share on other sites

Guest Darth Tibi

joi o sa ma duc sa-mi cumpar chitara :)

 

ultima decizie a ramas intre squier standard fat strat (walnut satin, doar p-asta o au in stoc) si squier master series M-80 bolt-on neck.

despre m-80 am citit numai lucruri bune, ma tenteaza. master series e top of the line la squier, chitarele astea sunt designed de un lutier de la Fender. chitara arata bine, si e mai ieftina cu 600 de mii fata de fat strat.

 

Reviews pentru fat strat:

http://www.musiciansfriend.com/srs7/g=guit...=510445/rpp=10/

 

Reviews pentru M-80 special:

http://www.musiciansfriend.com/srs7/g=guit...=511949/rpp=10/

 

Astept opinii :)

Link to comment
Share on other sites

joi o sa ma duc sa-mi cumpar chitara :(

 

ultima decizie a ramas intre squier standard fat strat (walnut satin, doar p-asta o au in stoc) si squier master series M-80 bolt-on neck.

despre m-80 am citit numai lucruri bune, ma tenteaza. master series e top of the line la squier, chitarele astea sunt designed de un lutier de la Fender. chitara arata bine, si e mai ieftina cu 600 de mii fata de fat strat.

 

Reviews pentru fat strat:

http://www.musiciansfriend.com/srs7/g=guit...=510445/rpp=10/

 

Reviews pentru M-80 special:

http://www.musiciansfriend.com/srs7/g=guit...=511949/rpp=10/

 

Astept opinii B)

 

 

Eu n-as lua nici una din chitarile astea...dar M-80 mi se pare superior calitativ...

 

 

:) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Eu o am pe a mea , de cateva luni , de la pro guitar M80 ul, si pot sa spun ca in urma unor setari de baza si probabil cel mai important dozele Seymour duncan pe care i le/am cumparat, suna ff bine pt Heavvy metal, si la banii astia nu prea ai ce sa gasesti ceva care are si o forma draguta , finish acceptabil si un ton bunicel

Acum o vand pt ca vreau sa imi iau ceva Mult mai scump :)

 

 

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=10043

Link to comment
Share on other sites

pai daca ai 8 mil nu stai tu mai bine si mai astepti 1-2 luni si aduni sa ajungi in jur de 10-12 mil?

la pretul ala oferta e mai bogata si o sa poti sa te uiti si la jackson,yamaha.pana la urma tie pt metale iti trebe doze serioase.cele care vin din fabrica sunt...cum sunt la banii astia :)

uita-te si pe forum la publicitate...sunt chitari la second mult mai bune decat ce e in magazin

Link to comment
Share on other sites

am si eu o intrebare.De ce vrei neaparat o chitara noua?Gandeste te ca la banii astia poti gasi ceva second hand mai bun decat in squier.

Gandeste-te ca squier strat nu e cine stie ce...Sa sune bine ii trebuie un setup..Niste doze si oricm nu stiu cat de mult o sa folosesti tremollo ul.

Poate sunt eu mai demodat dar eu sincer prefer ori floyd(sanse mai mici de dezacordare) sau bridge fix.In banii astia cred ca s ar incadra un Epiphone les paul special II...

Link to comment
Share on other sites

Guest Darth Tibi

well, oameni buni, am luat-o aseara. jackson js1. inainte sa-mi dati in cap:

am sunat inainte sa merg la ei si am intrebat daca au m-80 special in stoc. nu. squier standard fat strat? nu. wtf am i going to do?

am fost acolo...l-am intrebat pe unu de acolo ce as putea sa iau pe la 8 mil. nu erau prea multe variante. in final aveam de ales intre o chitara de blues squier standard strat, portocalie (850 ron) si o chitara de metal jackson js1 neagra (800 ron). va dati seama ce am ales...(check topic title) :)

 

s-o stapanesc sanatos!

 

any beginner advices?

Link to comment
Share on other sites

Azi am cantat la sala pe un Les Paul Stagg si am avut socul sa constat ca bucata aia de lemn chiar suna a Les Paul. Desi nu inteleg de ce, am cautat pe net si n-are strop de mahon in ea, iar dozele probabil sunt caca. Insa chiar bagat intr-un cub de bas si cu un distors Digitech in fata (deci setup foarte nepromitator ca sa nu zic mai multe) avea textura aia specifica a tonului de Les Paul. Gatul era confortabil, nu falsa... WTF? Parca Stagg erau ultimele gioarse... vad ca nu prea mai e cazul.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.