www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Constructie Cabinet 2X12 Fane Medusa


Recommended Posts

buna ziua ,intentionez sa construiesc un cabinet cu 2x12 medusa, si i-as ruga pe cei care sant in tema sa-mi dea cateva sfaturi:

eu fac sonorizari nu sant cantaret la chitara si de aceea nu stiu prea multe despre acest subiect

in ultimul timp am sonorizat mai mult partea de popoulara/disco,dar urmeaza sa colaboram si cu trupe de rock/pop...

m-am gandit ca daca tot am dif-urile sa le fac un cabinet , o clona de la ceva renumit, si un amp la comanda ,am vazut ca sant pe forum

nu stiu nici ce modele sant apreciate, astept sugestiile dvs ,

ca si idee sonorizarile pe care le facem sant la scena in aer liber, avem partea de forta,lipsesc partea de combo chitari ,efecte eventual, ceea ce implica live pt chitara

si daca se poate un sfat in achizitionarea unui cabinet pt bass cu amp cu tot

Link to comment
Share on other sites

Ce cauti tu mi-am facut si eu recent, nu iesi mai iefin decat daca il faci tu, eu am spart cu totul cam 500 de lei. Iti trebuie o masina de gaurit si inca una pe care sa o folosesti pe post de surubelnita electrica, altfel mori langa el. Desi colegii de aici mi-au spus ca l-am supradimensionat, ca l-am facut prea mare, mie imi place cum suna, are rezonanta si feedback (daca iti plac chestiile astea, mie cel putin da). Difurile sunt puse pe diagonala asa cum par sa fie si cel de care zici, eu am dat cautare google, nu situ care e exact modelul, dar unul asa arata. Pal-ul, sau placajul il gasesti la Baumax si acolo l-am si taiat, inclusiv decupajele pt difuzoare. Eu l-am invelit in tolex, i-am pus panza in fata si i-am facut muchii din aluminiu, toate le-am cumparat, ca n-am avut nimic, doar difuzoare am avut. Mai trebuie manere si coltare, inca n-am avut vreme sa-l termin.

post-9842-0-29573900-1399895241_thumb.jpg

post-9842-0-53341300-1399895268_thumb.jpg

post-9842-0-99630500-1399895512_thumb.jpg

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

dupa cum am scris in titlu folosesc 2xdif fane medusa 150 -12 inch ,nu am spus nimic de dif chnezesti ,cunosc foarte bine tehnologia de constructie a incintelor printre altele ma ocup si cu asta dar ce nu stiu:un model renumit de cabinet pe care sa il clonez si in care pot utiliza cele 2 dif,nefiind in domeniul chitaristilor nu sant la curent cu ce combo-uri se canta mai des ,care sant mai apreciate ,care suna mai bine,etc....

am vazut aici pe forum ca un user face amp cu tuburi si m-ar interesa unul pt cabinetul meu

acest cabinet v-a fi utilizat la sonorizari pt a avea chitaristu unde sa-si bage chitara si eu sa preiau semnal din el pt mixeru mare

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu foarte multe de Gelu - GGG, dar de Viorel - VIOBIO nu pot sa iti spun decat ca lucreaza extraordinar de bine si numai cu componente de calitate. Sfatul meu este ca la difuzoarele pe care le ai tu s-ar potrivi foarte bine un amplificator gen Hiwatt, un Custom 100 sau 50, sau un DR-103 daca mai pui ceva bani.

Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc conductori,tuburi si componente de inalta calitate ,

attachicon.gif.pagespeed.ce.hPGJFKgqtP.gpost-11706-0-32475300-1290539165.jpg

attachicon.gif.pagespeed.ce.hPGJFKgqtP.gpost-11706-0-62952000-1372243642.jpg

attachicon.gif.pagespeed.ce.hPGJFKgqtP.gpost-11706-0-83250900-1373451050.jpg

attachicon.gif.pagespeed.ce.hPGJFKgqtP.gpost-11706-0-88304600-1290539154.jpg

 

Cateva probe de sunet .

attachicon.gif.pagespeed.ce.hPGJFKgqtP.gFender1Clean.mp3

attachicon.gif.pagespeed.ce.hPGJFKgqtP.gFenderClean.mp3

attachicon.gif.pagespeed.ce.hPGJFKgqtP.gDropD4.mp3

http://forums.rgc.ro/topic/48575-gg-amp/?p=761448

 

 

Ca sa nu las loc de late interpretari, ceea ce am vrut sa spun a fost ca nu am probat nici un amplificator de al lui Gelu si de aceea nu pot sa emit o parere. Am invatat de mult ca un amplificator nu inseamna doar ton, ci si interactiunea cu chitaristul. Daca aud o inregistrare pot spune ca imi place tonul, dar nu imi pot da seama de cum ma lasa amplificatorul sa ma exprim ca si chitarist, cum se deschide sau nu cand il atac mai tare, cum si cand comprima (daca o face), cum se curata sau nu in diferite situatii. Toate acestea contribuie intr-o mare masura la cat de bine poti canta pe un amplificator. Nu am spus aceste lucruri pentru Gelu, sunt convins ca el stie foarte bine aceste lucruri, ci pentru cei care vor sa isi ia un amplificator pe lampa si nu stiu inca ce.

 

Sfatul meu: probati un amplificator cu setupul vostru si la volumul la care intentionati sa il folositi. Eu prima data cand am probat un Vox AC30 l-am considerat un amplificator care suna ca un procesor ieftin pentru ca l-am ascultat la volum de cantat in apartament, dupa cativa ani l-am cantat la volum mare si m-am indragostit de el iremediabil.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.