www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Practice amp


Bogadan
 Share

Recommended Posts

Vreau sa imi iau un practice amp si oscilez intre vreo 3:

Peavey Rage 158 http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=259

Peavey Blazer 158 http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=258

Vox Pathfinder 15R http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=715

Astept pareri pro si contra :)

Edited by Bogadan
Link to comment
Share on other sites

Blazer=Rage+reverb. Nu stiu daca justifica diferenta de pret.

 

Amandoua suna neasteptat de bine pe clean, dar driveu' nu imi place.

 

Cel mai bine ar fi sa te duci sa le incerci pe ambele (si cu chitara ta daca se poate). Sunt apropiate si calitativ, si constructiv, iar diferentele la sunet nu sunt prea mari, dar exista. Mie imi place VOX'u mai mult .

Edited by vektor
Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa se creada ca influentez omul , mai ales ca am la vanzare un rage, dar cleanul e bun ( d-asta l-am si luat ... ptr clean) asa cum a zis si vektor , distorsul nu m-a interesat niciodata ptr ca era prea slabut ptr ce vroiam eu.

Ce mi-a placut la el a fost ca am putut sa exersez cu el atat individual cat si un mic jam(impropriu spus) la mine acasa. oricum cum il dai de jumatate cum ies toti din camera ... e uimitor de puternicm ptr practice eu il tineam de obicei la 1-2 ( max 2 .. cand eram singur acasa si era zi) din 10 gradatii.

 

Si mie mi-a placut voxul .. dar era un pic cam scump .. blazeru mi s-a parut kk ca acel buton era o tentativa extrem de proasta la reverb.

Link to comment
Share on other sites

Guest Impaler

Cum se descurca cu un MFX aceste ampuri micute,aveti idee ?

Din cate stiu nu au FX Return deci vor altera sunetul venit din MFX...dar...o fac in bine ? Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

mdea ... e super tare ampul din pacate metal nu o sa scoti in veci vecilor din ala ... va trebui sa mai bagi ceva inainte(si nu ma refer la booster) ... si este un amp de clasa A care distorsioneaza cand il dai spre maxim si acei 5 w sunt destul de puternici , nu vei putea face oractice cu ei .. te vor arunca vecinii/familia din casa.

 

 

Dar acel amp este genial.

Link to comment
Share on other sites

eu folosesc ampu meu de la delson de 20 de wati(oftica-te ildest!! :))

si de practice e ff bun, are putere mare, poti sa faci niste geamuri sa se sparga...

 

 

Nu inteleg de ce sa oftic... aia 5 w nu ma coafeaza deloc ... 15 sau 20 cand stai la bloc tot 1 w inseamna .. ca altfel vine politia, si cand treci de 50 aia nici nu se observa ...

 

:):)

Link to comment
Share on other sites

Guest Impaler

Cred ca cel mai bine e sa facem un drum pana la Muzica sa testam ampurile de la McMusic.

Si eu vreau sa'mi iau unul mic,si Ibanez Valbee (singurul mic all tube care are si fx return) nu prea cred ca'l vor aduce in Romania.

Deci...to the Muzica !

Link to comment
Share on other sites

amp de high gain mic ... nu o sa gasesti mai niciodata ... sau cel putin din cate am testat / auzit eu . si apropo .. epi-ul ala la 5 w nu scoate nici macar heavy-metal .... dat la maxim .. ala e bun daca ai pedale in fata . .ca sa coloreze putin sunetul.

Link to comment
Share on other sites

Stai sa explic .. cel mai bine va suna cu pedala in fata epi-ul ala valve junior ... si mai toate vor suna bine cu pedale in fata .. dar pedala e pusa in valoare cel mai bine de un amp mare .

 

Din ampuri mici greu vei scoate sunet de metal atat timp cat le folsoesti singure .. eu bagam prin Rage un ubermetal si suna bine .. dar nu se compara cu ubermetalul prin map capabil.

 

Pentru practice eu am o alta viziune , dar e parerea mea , oricum ampurile astea mici sunt bune ptr pratice ..

Link to comment
Share on other sites

Pentru practice individual ( adica fara formatie .. doar tu singur ) eu folosesc casti , ca e deranjant ptr cei din jurul meu sa ma auda pe mine cum invat.

 

La sala cu colegii deja e altceva si ai ampuri mai puternice.

Link to comment
Share on other sites

Pentru practice individual ( adica fara formatie .. doar tu singur ) eu folosesc casti , ca e deranjant ptr cei din jurul meu sa ma auda pe mine cum invat.

 

La sala cu colegii deja e altceva si ai ampuri mai puternice.

 

In sfarsit un om cu gandire sanatoasa ......acasa exercitii cu casca ...la sala cu statie ..

 

poti exersa la rece , pana inveti sa canti pasajele , apoi cu casti ca sa vezi unde sunt probleme de atac , panatie , sustain .

 

Apoi ptr unele stiluri cu diferite efecte si distors ptr ca necesita alta tehnica

 

doar dupa aceste faze treci si pe amp ca sa vezi daca poti sa scoti acelasi lucru ce deja merge pe un procesor sau distorsionator cu control prin casti.

 

teoretic nu ar trebui sa fie diferenta ...dar..statiile de multe ori nu raspund bine la semnale mici , adica pe clean si cantat la volum mic " se ineaca tonul" ( statia nu e reglata bine , schema nu e corecta , este dereglat "biasul" tuburilor , tranzistoarelor si apare un "prag" ca si las noise gate ce a-ti "mananca" din ton si trebuie sa dai mai tare cu pana => se reduce timpul util in care sa sune coarda => reduce viteza de executie ...etc)

 

In cazul semnalului "mic" pe clean este bine sa folosesti un compresor/expandor ca sa ai cam aceiasi sensibilitate ca si in caz\ul unui distors high gain ,adica cum te atingi de coarda sa sune ...si sa nu treaca peste un maxim admis de finali si difuzor .

 

indiferent ce gen muzical canti a-ti trebuie statie de putere mare pe scena .

 

cea mai marte putere a-ti trebuie in cazul cand vrei sa canti cu ton CLEAN cu atac mare fara sa se distorsioneze.

 

nu exista statie sau doze de anumit gen sau stil ( doar reclame de 50 de ani nu s-a prea schimbat nimic in doze sau statii)

 

cu Gibson LP se canta Jazz si se canta si Metal ,cu aceleasi doze , doar ca distorsionezi sunetul .

 

Dozele humbucker cu semnal mare sunt bune deooarece nu ai nevoie de sensibilitate mare al preamplificatorului , asa ai zgomot mai mic din preamplif , sau zgomot mai mic din distorsionator.

 

Adica nu trebuie sa dai "gain" mare din "butonul" dsistorsului sau al preampului si nu vei avea " fasait" de tub sau tranzistor ,sau foarte foarte mic fata de semnalul mare al dozei.

 

teoretic nu este o problema sa amplifici un semnal de microvolti ( deci o doza foarte "slaba") DAR acest lucru implica un etaj de preampolificare foarte bun si foarte scump !!!

 

Dozele active produc semnal mic ce este amplificat de circuitul "activ" ce se afla chiar in interiorul dozei.Se pune acest preamoplif in doza ca sa nu existe cablu de legatura ce ar putea sa "culeaga" zgomote si bruiaje din mediul inconjurator.

 

Statiile ieftine au "gain" scazut ( sensibilitate mica chiar din aceasta cauza, sa nu aiba zgomot propriu din cauza pieselor de slaba calitate) si atuncea trebuie sa cumpere chitaristul un preamp bun ca sa ridice nivelul semnalului , adica ai dat bani putini pe statie apoi mai dai bani ca sa inbunatatesti caracteristicile...

Link to comment
Share on other sites

Tuturor celor care vor sa repete la volum de dormitor si sa aiba un sound foarte bun le-as recomanda ultima gaselnita de la I.K., si anume StealthPlug.

 

Asta are si un convertor de impedanta integrat, precum si AmpliTube 2 Live, care suna foarte bine. A nu se compara cu solutiile gen 'chtiara bagata in LineIN la Ac'97 si cu Asio4ALL in Amplitube', nu exista termen de comparatie, aia chiar e o interfata audio buna, dedicata.

Link to comment
Share on other sites

Cand incerc sa invet ceva si gresesc anumite acorduri , note etc .. e deranjant ptr mine .. d-apai ptr altii ... poate daca sunt aia sado dar ma indoiesc ..

la fel cand compun ... uneori scot niste kkturi de mi-e mie frica sa le ascult .. asa ca cea mai buna solutie ramane casca.

 

@karpi .. eu urmez exact pasii aia cand fac o piesa ...

 

Hai sa facem un mic experiment ... am 3000 de para de f***t pe statie. ce fac ... statiile mici de apartament suna lamentabil deci optez ptr ceva mare ... cum ar fi un amp de 50 w cu master volum ... si dau volumul jos de tot. problema e ca intr-un fel suna in surdina si altfel suna cand ti se misca tricou pe tine .. si oricum la nivel mic ( nivel sonor acceptabil ptr practice .. cat sa nu te auda vecinii) sunt sanse mari ca tu sa iti auzi corzile date reci si nu sunetul din amp .. si e foarte enervant aces fenomen. Ok sa zicem ca trecem peste astea .. iau head + cabinet ( 2000 $) .. ma duc la repetitii cu prietenii .. ce fac ma car cu ala dupa mine sau ma duc acolo unde cine stie ce scule sunt si am alt sound.

 

Mie imi plcae sa exersez si cand sunt aks ... si tocmai d-aia prefer procesorul .. am gandit foarte mult problema si a ajuns la concluzia ca ptr mine asa e cel mai bine .

 

 

Cearny are foarte mare drepatate .. problema la aceasta solutie este insa portabilitatea ... nu vei putea sa te duci la repetitii cu asa ceva , plus ca ai nevoiede comp .... dar ptr home use este genial.

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.