www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tasta Zero In Loc De Pragus


Toader

Recommended Posts

Arpi,am vazut cu ochii mei uzura aia la propria chitara, dupa...4 luni (si da, e minima,dar se agatau putin corzile subtiri la benduri la tasta 3)

 

Evident, conteaza si din ce material e acel fretwire

 

(de ce trebuie sa fiu contrazis/sa se repete ce spun, daca eu cu ochii mei am vazut?twilight zone much?)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ok, vad ca toata lumea ii da inainte cu uzura tastei dar nu va ganditi fratilor ca un pragus normal, din plastic, din os, din ce o fi nu are cum sa se puna cu o tasta de fier? e drept efectul e altul ca in loc de clic la benduri se blocheaza in nut cu totul... Adica lutierul sapa santul in "V", dar coarda care se freaca in sant e cilindrica si inevitabil santul va ajunge si el cilindric ca fierul e mai tare... nu? Si logica imi spune ca daca o tasta de fier se uzeaza cum a zis cineva in 4 luni un pragus de nefier se va uza in mult mai putin?

 

 

Cum de opbicei intre nut si tasta zero este o distanta doar de 2-3mm nu prea gliseaza coarda pe aceasta tasta .

Daca distanta este mai mare atunci portiunea pe care poate glisa coarda se mareste ..si sa zicem ca ar putea sa "toceasca " putin tasta zero .

 

Apropo de ce spunea colegul, s-ar putea minimiza riscu de "clic la benduri" dupa cum urmeaza:

1. Daca distanta dintre pragus si tasta zero ar fi mai mare - atunci tasta zero ar face si ea bend odata cu celelalte si s-ar uza uniform, mai degraba decat in sant.

2. Daca unghiul la care pica coarda pe tasta zero e cit mai obtuz , ca sa se reduca presiunea pe tasta zero pe cat posibil

Ramane insa riscul sa cada chitara "in bot" caz in care coarda de otel va sapa imediat sant in tasta si adio tasta (chiar am patit-o si nici maca nu a cazut rau)

Din cate imi amintesc chitara pe care am cintat atunci de mult respecta ambele conditii

 

Si apropo de tasta zero pe grifuri de vioara... Cine a facut vioara la viata lui stie ca nu poti trasa linii perpendiculare pe grif si sa pretinzi intonatie perfecta. http://i2.photobucket.com/albums/y38/ToffeDaMan/fabes14.jpg

Chiar nu m-am putut abtine :D

Edited by Toader
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

toader, tu ai deschis discutia ca ar fi fantastica solutia cu tasta zero. ce ti s-a parut mishto cand ai cantat pe acea chitara nu avea legatura cu tasta resoectiva - pur si simplu era vb de o chitara bine setata care ti-a venit manusa.

cand chitara e f bine setata nu mai conteaza ca are doar pragus sau tasta zero.

iprin setare buna se intelege, evident, si un pragus bine facut. si acela poate fi executat perfect, cu inaltime minima. chiar si compensare pt o intonatie mai buna - de ex punctul de sustinere al coardei sol mai in spate.

ceea ce sui de vioara este altceva... de aceea chitara nu are loc intr-o orchestra simfonica ;)

Edited by sorin65
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.