www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sugestii !


Alex
 Share

Recommended Posts

Am si eu niste sugestii, va rog sa-mi spuneti ce parere aveti.

 

1. Dupa cum stiti am facut forwarder http://www.rockmusic.ro/guitar la acest forum. Ma gandeam sa pun www.rockmusic.ro/guitar sa duca la un site cu 2 frameuri, un frame de 1 pixel (invizibil practic) si celalalt frame sa fie forumul asta, ca sa ascunda url-ul. Nu stiu daca e o idee prea buna pentru ca nu se va mai putea "linka" la un thread anume, dar macar folositi adresa mea cand dati forumul ca e mult mai usor de tinut minte, zic eu.

 

2. Ar trebui sa facem un transfer la Invison Board 2.0 (am eu kitul deci nu trebuie platit). E mult mai bun dupa parerea mea.

 

3. As vrea sa fac un nou header, da numai daca sunteti voi restul de-acord ca sa nu muncesc de pomana

 

 

 

Si in final, o intrebare. Care e diferenta dintre Administrator si Super Administrator ? Eu vad ca sunt singurul Administrator, voi restu sunteti "super", nu ca m-ar deranja doamne fereste, va multumesc oricum pentru pozitia asta, dar eram doar curios.

Link to comment
Share on other sites

1. pai daca facem asta, ar trebui sa incepem si sa-l promovam, nu? cearny vorbise cu mine sa facem ceva gen www.rgc.ro

 

2. e cu licenta? Daca nu, n-as vrea sa ma risc.

 

3. header? cum? ce sa faca?

 

Cu admin si super-admin cred ca e doar acces la functiile mai avansate ale forumului, nu cred ca e mare smen.

Link to comment
Share on other sites

1. da ar fi o idee, chiar as vrea sa-l promovam... Momentan e aproape clar ca nu fac mare lucru cu rockmusic.ro, deci eu zic sa facem din RMR ceva dar hostingul e gratuit si nu-mi ofera mult bandwith (gratuit la modul ca e al unui prieten, nu pot sa imi fac de cap)

 

Daca facem forumul si il promovam, facem si un portal mic de muzica rock zic eu, s-ar potrivi perfect cu domeniul www.rockmusic.ro si eu voi face toata partea grafica... Chiar mi-ar place sa fac acest lucru.

 

2. Nu e cu licenta, e "furat" din pacate, dar nu cred ca ne poate prinde nimeni....

 

3. Header ma refeream pentru headerul de sus, un logo nou si mai misto, cum vreti voi.

Link to comment
Share on other sites

Mie logo-ul ala imi place tare mult :) Niste banner-e totusi ar fi grozave (si 88x31 sau cat era, si d-alea format mare).

 

Cat despre forum, pe 22 ar trebui sa primesc niste bani si ma incearca dorinta de a achizitiona fie vBulletin fie Invision Board - dar s-ar putea sa-mi iau o punte piezo pentru chitara (macar bani de domeniu tot cred ca or sa ramana)

 

Si evident exista optiunea de a trece pe phpBB2, pe care putem sa-l modificam cum ne taie capul, printre altele.

Link to comment
Share on other sites

hmm as avea si eu o intrebare. cat costa aceste vBulletin si Invision Board? si care este diferenta dintre ele. mai exact (daca aveti timp de palavrageala ) ce fac ele? cat despre bani (daca nu sunt exagerat de scumpe, adik peste 100$ ) poate putem sa punem toti bani ( e doar o idee, dar nu mi se pare cinstit fata de cearny sa cumpere el din banii lui).

Link to comment
Share on other sites

nimeni nu i-a cerut lui cearny sa cumpere forumul.... tocmai de aia, hai sa mergem cu phpbb daca mergem cu ceva.

 

eu am invision ultima versiune "warezat." nu cred ca se prinde nimeni... il am pe un site cu 3 milioane si ceva hituri pe luna, nimeni nu ne-a reclamat, deci nu ar fi nici o problema, dar si eu sunt de-acord, de ce sa dea cearny bani cand sunt alte variante gratuite ?

 

cat despre preturi, nu ma pricep, nu prea as cumpara licenta la un forum cand sunt atatea gratuit si mult mai multe piratate.

Link to comment
Share on other sites

nimeni nu ne va zice nimic pt. invisionul piratat, nu au cum sa stie... Daca primim vreodata amenintari (e aproape imposibil, dar sa zicem), schimbam repede in phpBB (sunt pe net tot felul de scripturi de transferare din phpbb in invision, invision in phpbb, invision in vbulletin, etc.. deci nu ne va lua mult) si gata...

Link to comment
Share on other sites

Apropo, cearny, nu trebuie sa faci nimic ca sa exportam db-ul din XMB in Invision, uite ce scrie pe site :

 

Conversion service

Our conversion team are able to convert a wide range of forum software to IPB, whatever the size of your current forum. We can also custom-code convertors if you do not see your current software on this list - please contact us for more details.

 

We can currently convert:

Ikonboard 2.1.x

Ikonboard 3.0.x DBM and MYSQL

Ikonboard 3.1.x DBM and MYSQL

vBulletin 2.2.x

vBulletin 3.x

phpBB 2.x

XMB 1.x

YaBB SE

YaBB Gold

UBB 5.x & 6.x

OpenBB 1.x

Burning Board 1.x

BlazeBoard 0.x

tForum

DCForum

 

 

Trebuie doar sa gasim scriptul.

Link to comment
Share on other sites

Alex, cum adica doar pentru un singur site? Adica daca il mutam de pe rulez.jp pe alt domeniu, nu o sa mearga?

 

cearny, as vrea si eu sa contribui daca vrei sa iei invision-ul desi sint cam in pom cu banii si cred ca o sa am nevoie de inca un amp...

 

A, si am vrut sa intreb mai de mult, cum merge forum-ul? Se incarca repede? Se simte ca e hostat in jp?

Link to comment
Share on other sites

cearny, de moment ce scrie 1.x, inseamna ca orice versiune 1.<ceva> merge, inclusiv 1.7...

 

Cosu, eu am deja invision 2.0, i l-am dat si lui cearny, nu asta e problema, problema e ca nu mai e gratis. Oricum nu ne poate prinde ca nu avem licenta, deci nu e nici o problema nu stiu de ce se teme Addicted, dar e serverul lui si el decide.

 

Eu zic, sa punem invision, daca vom avea belele cu licenta, il mutam f. usor pe phpBB care e gratis si gata.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.