www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara, effect sau amp?


pixy
 Share

Recommended Posts

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Carcass

nu prea ma dau in vant dupa distors..mai mult imi place overdriv'u :)..am gasit mai multe cheme..bla bla..numai sa gasesc piesele necesare ! o sa ma duc de maine incepand pe maica domnului...banuiesc ca acolo sunt destule

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Carcass

care atzi fost de curand in muzica?? ce efecte gasesc pe acolo in jur de 2.5 mil????? ca am bani.si vreau sa ma duc azi..da e prea cald si nu vreau sa ma duc degeaba :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Guest Rayvann

Chitara>Amp>Efect

Cand te uiti la cineva, initial salivezi la chitara care o tine in mana, desigur daca esti cunoscator.

Ampurile sunt plasate undeva in spate, eventual in umbra si sunt de obicei negre, greu de observat. Daca nu stii ce-i ala amp, e de preferat ca ampul sa fie mai mare decat tine, sa produca efectul de salivare. Desi e posibil sa impresionezi mai mult cu o Dacie tunata, cu 13 subwofere in portbagaj.

Procurile sunt niste prostioare inventate de fizicieni, si nimeni nu stie ce fac ele, si la ce sunt bune. De asemenea nimeni nu stie de chitaristul apasa cu piciorul pe ele, cand, evident delay-ul este facut tot de chitaristul geniu, care loveste fiecare coarda de mai multe ori, din ce in ce mai incet, sau produce tremolo zgaltaind chitara ritmic.

 

...mda.

 

 

Chitara trebuie sa fie mereu a ta, sa fii obisnuit cu ea, sa poti canta usor, sa te poti exprima prin ea.

Ampul e amp(lificator de chitara) si-ti produce in cea mai mare parte tonul cu care canti. E de preferat sa ai prieteni cu amplificatoare scumpe sa le poti incerca, sa stii cum suna inainte sa cumperi unul...

Efectele sunt pentru necunoscatori. Poti inregistra o piesa acasa doar cu procesorul. 90% vor fi pacaliti. Cunoscatorii vor recunoaste basul sintetizat pe calculator si efectul de distors digital. Eu personal prefer sa-i impresionez pe cunoscatori, nu sa impresionez plebeii :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann
Topicul se referea la sunet nu la efectul de ''Chick magnet''.

 

cred ca in a doua parte am explicat la ce foloseste fiecare dpdv sunet

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE
Efectele sunt pentru necunoscatori. Poti inregistra o piesa acasa doar cu procesorul. 90% vor fi pacaliti. Cunoscatorii vor recunoaste basul sintetizat pe calculator si efectul de distors digital. Eu personal prefer sa-i impresionez pe cunoscatori, nu sa impresionez plebeii :)

 

Pai cum ii impresionezi pe cunoscatori? :)

Link to comment
Share on other sites

Cum bine a spus Cypher,un amp te ajuta sa iti formezi si sa iti gasesti soundul TAU,cea mai importanta parte a cantatului la chitara,pe cand procesorul te face sa suni EXACT la fel ca ceilalti shpe milioane de posesori ai procului respectiv ,directia care din pacate este globala,si in toate domeniile,uniformizarea populatie se numeste ea.Un Marshall AVT 20 sau un Peavey mic,cu transtube technology va face minuni ,de altfel exista combouri practice full lampa,deocamdata doar Epiphone a scos pe piata,dar in curand vor avea si alte firme,iar pretul lur nu e mai mare decat cel al unui procesor mediu,mai mult nu zic ca sa nu imi fac reclama :)

Link to comment
Share on other sites

[...],de altfel exista combouri practice full lampa,deocamdata doar Epiphone a scos pe piata,dar in curand vor avea si alte firme,iar pretul lur nu e mai mare decat cel al unui procesor mediu,mai mult nu zic ca sa nu imi fac reclama :)

 

Si Ibanez ValBee. (5W full lampa)

 

Cat despre chitara/efect/amp ... pentru un sunet bun chitara si ampul conteaza fiecare destul de mult, si efectele doar ceva mai putin.

In schimb, influentele negative cele mai puternice le are chitara, apoi efectele, si ultimul ampul.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.