www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Stie cineva cum se salveaza patchurile din GT8 in PC ?


Victor
 Share

Recommended Posts

Guest mateiutzu

as avea si eu o intrebare legata de GT8. Stie cineva daca se poate gasi prin comert un cablu MIDI-USB cu driver/software ? Eu nu posed port midi pe placa audio.

Link to comment
Share on other sites

as avea si eu o intrebare legata de GT8. Stie cineva daca se poate gasi prin comert un cablu MIDI-USB cu driver/software ? Eu nu posed port midi pe placa audio.

1) cumperi o placa de sunet mai veche ce are si portul MIDI aferent

2) http://www.avaudiosys.ro/index.php?doc=cat...ie&catid=14

 

Eu am folosit acum un an si ceva un Maudio UNO impreuna cu un line6 pod2 cu destul de mult succes.

Link to comment
Share on other sites

Guest mateiutzu

nu am placa cu midi pt. ca am laptop. si nu vreau sa iau una externa pt. ca e prea scumpa.

o sa incerc chestia asta de la AVAudio

Edited by mateiutzu
Link to comment
Share on other sites

Care ? Ca m-am uitat pe bossgt. Folosesc GT manager si din cate am inteles pot sa fac aasta cu el, doar ca nu stiu eu cum.

 

prog se cheama gt sys daca nu ma insel si e valabil la gt 3 daca nu ma insel iar, sau la gt 6 dar se poate si pt gt 8. ideea e ca transferul il faci prin midi cu un cablu midi din prokesor. bulk dump pe-acolo pe undeva.

oricum ti se dau detalii in manualul gt. daca nu ai manualul intra pe roland si ia-l de acolo.

Link to comment
Share on other sites

1) cumperi o placa de sunet mai veche ce are si portul MIDI aferent

2) http://www.avaudiosys.ro/index.php?doc=cat...ie&catid=14

 

Eu am folosit acum un an si ceva un Maudio UNO impreuna cu un line6 pod2 cu destul de mult succes.

 

Cum faci sa mearga mai multe placi de sunet , sau sa functioneze sunetul onboard si inca o placa de sunet

 

in momentul cand am instalat placa Creative SBLive 24 mi-a disparut sinetul onboard , adica din " device masnager" si a disparut si Sound Max ...mixerul de la AC97 onboard , USB-ul merge si pot sa comut in programe de pe usb pe Creative fara probleme , dar ar trebui sa functionezxe si mai multe placi .

 

Sau trebuie un ASIO ce nu exista? in mixere am gasit ca poti sa selectezi ce device sa ai pe cate un track , dar nu am numai USB si Creative SB Live in tabel .

Creativul are problema ca e pacaleala , scie mare si tare ca functioneaza pe toate "sampling rata " DAR numai la redare . La inregistrare functineaza numai 48khz si 96 khz cea ce e problema cu loopurile si sample-urilew de 44.1Khz pe care le citeste aiurea sau nici nu le accepta programul daca nu-i setat pe 44.1.

Iar in acest caz nu inregistreaza sau cu un decalaj enorm.

 

Ideea este ca nu vreau sa trag concomitent cu mai multe placi ci de la caz la caz cu cea care e mai OK la momentul respectiv , cum fac sa le am in functiune pe toate.

 

USB -ul Alesis e OK pe 44.1khz 16 bit DAR nu este atat de calitativ ca si SBLive 24 sau AC97 are mai multa distorsiune de intermodulatie .

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Unele placi de baza dau disable la placa de sunet onboard in momentul in care detecteaza o alta placa de sunet pe pci. Vezi sa nu fie de la asta.

 

 

Depinde, sa stii. Eu unul mi-am dezactivat din BIOS placa de sunet onboard(Realtek ALC650 aka AC '97) cand mi-am instalat actualul SB Live! 24 Bit (placa de baza este un Epox 8K9AI).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.