www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau sa cumpar o chitara electrica.


Guest Valek
 Share

Recommended Posts

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Laminated inseamna stratificat. Adica..placaj.

Si eu zic ca Grosmann e solutia mai buna. Probabil facute tot in China, dar nu mai platesti firma, distribuitorul Fender european si distribuitorul roman.

 

Oricum felicitari pentru intentie si pentru faptul ca ai reusit sa stringi banii astia pt a-ti implini un vis :)

Link to comment
Share on other sites

Mersi, dar... unde gasesc eu magazin Grossman? ca stau in Arad. Si in Bucuresti nu as putea ajunge 100%. Sa o comand de pe internet, sau sa caut alta chitara saptamana viitoare in Timisoara?

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Magazin Grosmann gasesti, din cate stiu eu, doar in Bucuresti. Totusi, faptul ca stai in Arad ar putea fi si un avantaj: poti da o fuga pana in Ungaria sau Austria sa vezi si ofertele lor, costul calatoriei ar trebui sa fie comparabil cu cel al calatoriei pana la Bucuresti.

Link to comment
Share on other sites

Am mai precizat si ca eu o sa cumpar chitara pe ascuns. Cum ma duc eu pana in Ungaria, fara sa stie parintii mei? Nu e realizabil. Singurele metode ar fi:

 

-sa comand chitara

-sa ma duc in Timisoara saptamana viitoare, si sa ma intalnesc cu DoomShadow, ca sa imi arate ce chitara sa imi iau. Si nu stiu daca o sa gasesc una pana la 400 RON.

 

Mai precizez ca nu pot adauga sume mari peste aceasta adunata. 400 RON am facut in 6 luni.

Edited by Valek
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Ai precizat asta? Inseamna ca am omis informatia. Eu ti-am spus deja parerea mea, n-as cumpara o chitara la banii astia fara s-o incerc inainte, e riscul prea mare.

 

Si, cu tot respectul, DoomShadow nu mi-a lasat impresia unei persoane cu experienta in domeniu, poate alegi pe cineva mai priceput care sa te indrume...

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Si-atunci...nu stiu. Posibilitatile nu sunt vaste in cazul, e adevarat, din pacate. Arunca un ochi si peste sectiunea de publicitate, s-ar putea sa gasesti ceva ok si sa reusesti sa negociezi cu vanzatorul. Succes! :)

Link to comment
Share on other sites

Am mai precizat si ca eu o sa cumpar chitara pe ascuns. Cum ma duc eu pana in Ungaria, fara sa stie parintii mei? Nu e realizabil. Singurele metode ar fi:

 

Simplu ... daca ai buletin de Arad (care e localitate de frontiera ) treci granita cu buletinu . Dar s-ar putea sa fie nevoie sa ai 18 ani, da nu stiu sigur. Du-te pana la gara si intreaba.

Link to comment
Share on other sites

Si daca ar fi sa ma duc in Ungaria... nu cred ca m-as duce, numai cu un profesionist, care totodata stie si ungureste. Din pacate nu cunosc unul. Saptamana viitoare o sa ma duc in Timisoara sa vad ce gasesc. Daca nu, o sa risc, si o sa comand Grosmann-ul.

Link to comment
Share on other sites

Simplu ... daca ai buletin de Arad (care e localitate de frontiera ) treci granita cu buletinu . Dar s-ar putea sa fie nevoie sa ai 18 ani, da nu stiu sigur. Du-te pana la gara si intreaba.

 

 

 

Cu buletin de Arad nu treci frontiera indiferent citi ani ai. :) Cel mai apropiat loc cu magazine de intrumente muzicale in Ungaria e Szegedu, unde ai 2(din cite stiu eu) magazine de intrumente muzicale. Partea proata ca la banii pe care ii ai tu nu cumperi nici acolo altceva deicit Squier sau Johnson. Partea buna ca e o adevarat placere sa cumperi de acolo, oamenii sint amabili si serviabili.

 

Si eu tind sa cred ca la banii astia un Grosmann e mai indicat.

Link to comment
Share on other sites

Pai nu vreau sa imi fac cariera din chitara (cred). O iau asa pentru distractie, imi doresc de mult una, sa ma prostesc cu prietenii. Nu conteaza look-ul asa de mult pentru mine, atat timp cat e e aproximativ buna.

Oricum in Bucuresti nu o sa ajung ca sa testez grossman-ul. Singura posibilitate ar fi riscul, adica sa o comand.

Link to comment
Share on other sites

Cu buletin de Arad nu treci frontiera indiferent citi ani ai. :) Cel mai apropiat loc cu magazine de intrumente muzicale in Ungaria e Szegedu, unde ai 2(din cite stiu eu) magazine de intrumente muzicale. Partea proata ca la banii pe care ii ai tu nu cumperi nici acolo altceva deicit Squier sau Johnson. Partea buna ca e o adevarat placere sa cumperi de acolo, oamenii sint amabili si serviabili.

 

Si eu tind sa cred ca la banii astia un Grosmann e mai indicat.

Posibil , desi eu stiam ca se poate trece granita cu buletin de localitate de frontiera . Dar , tu stii mai bine daca esti din zona .. Nici din Oradea nu merge ? Copilu ,nu iti cumpara chitara IEFTINA fara sa o probezi . Du-te-n Timisoara si te descurci acolo . Eu te sfatuiesc sa mai strangi ceva bani si sa iei ceva second mai de Doamne-ajuta.

Edited by Alex_Strat69
Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Salut Eldrian :) Valek nu vrea chitara acustica ... si eu l-am sfatuit acelasi lucru ... el vrea o electrica doar pt. distractie :(

Cat espre chestii vechii stiu magazin aici :o langa muzichia si sunt mai multe B) dak te intereseaza unde sunt magazinel si vi prin Tm i-a ID-ul meu si mai vb pe mess ;) cat despre stagg nu cred ca e mai bun ca un reghin bine ales ;) ... in primul rand nu prea stiu eu cum suna un stagg dar stiu ca un reghin bun ii perfect :drunk: reghinul acela albastru pt. el ii ok ca el tine foarte mult la aspect si nah la 4.000.000 nu o sa-ti ia un Ibaneza sau jackson :) ... el cand o sa vin il duc in toat magazinele :ok:

Na deci si asadar :) dak vi in Tm si vrei un "ghid magazinistic" don't forget to contact me ! ;) bafta

 

Si, cu tot respectul, DoomShadow nu mi-a lasat impresia unei persoane cu experienta in domeniu, poate alegi pe cineva mai priceput care sa te indrume...

Bumbac no offence dar cine ti-a spus tie ca ma duc singur ? :-w Pe bune chiar ma pricep cat de cat asa ... avand in vedere ca prea multe modele la 4 mil nu sunt prea multe ... da nah :-s dak tu zici ....

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Te asigur ca observatia n-a fost facuta cu rautate... Si totusi raman la parerea mea. Mergeti si 20 de insi, dar luati macar pe unul care se pricepe cu adevarat. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

:) Sorry dak te-am lasat sa intelegi gresit ... logic ca nu a fost cu rautate :) >;)< dar chiar vine cineva care se pricepe :( intra pe caffenea la rgc-isti din tm si ... iau pe unu de acolo ... am vb cu Vlad i o zis ca dak are timp vine ;)

 

 

Mic off-topic: de ce, cu cat esti mai n00b, te crezi mai priceput in toate?

deci: 1 - nu m-am laudat ca stiu

ma pricep cat de cat asa

2 - nu merg singur

Sa sti ca nu am venit pe forum sa ma tot sicaliti voi ... am venit sa imi fac prieteni care sa ma ajute (Vlad, Marius, Bogdan, Tibi, Paul) care sunt din tm si care sunt niste baieti super tari B) ... tot asa guis ... si sper sa devin un chitarist bun.. avand in vedere ca o sa repet 5 ore / zi :)

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

1 - nu m-am laudat ca stiu

Nu te-ai dat... ai sarit direct cu sfaturile "batranesti".

 

avand in vedere ca o sa repet 5 ore / zi :)

Calitate, nu cantitate...

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Nu am precizat nik de calitate .... si sti cum ii 1 % inspiratie ... 99 % transpiratie sau ... repetitia = mama invataturii :)

Link to comment
Share on other sites

Daca aveti oferte...

 

 

Am la dispozitie 400-450RON pentru o chitara electrica. Daca aveti de vanzare una, postati-va ofertele, si discutam pe PM. Vanzatorul, peferabil, sa fie din zona apropiata de Arad.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

As dori mai multe sfaturi cu privire la Grossman daca se poate.

Edited by Valek
Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

dupa 1 ian o sa treci granita cu buletinul. considera si optiunea asta, imi inchipui ca o sa gasesti niste vanzatori care o rup un pic pe engleza :)

plus, cred ca te-ai intelege f usor cu ei si prin semne

Link to comment
Share on other sites

Daca aveti oferte...

Am la dispozitie 400-450RON pentru o chitara electrica. Daca aveti de vanzare una, postati-va ofertele, si discutam pe PM. Vanzatorul, peferabil, sa fie din zona apropiata de Arad.

As dori mai multe sfaturi cu privire la Grossman daca se poate.

 

Cel mai bine ii dai un telefon si discuti cu el. Sau il contactezi pe forum (are nick-ul cri050871).

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Pai... daca as cumpara un Grossman, dar si Squier Fender , imi iese cam la fel pretul... adica nu chiar, dar pe aproape ...

 

Squier bullet - ~430-440 lei (cu tot cu transport) [ am vorbit cu niste profesionisti despre lemnul laminat. Au spus ca nu e problema aia, lemnul este tratat cu diferite substante]

Grossman Strat - 469 lei (cu tot cu transport)

 

Now what?

Edited by Valek
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.