www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Chitara Noua


Bogdan Toma_2540
 Share

Recommended Posts

Salutari tuturor !

 

Tocmai ce am achizitionat o chitara Epiphone AJ 100-CE electro-acustica. A venit in stare buna, am testat-o, n-are probleme pana la tasta 12 unde am fretbuzz pe toate corzile inafara de MI (gros) si LA iar intre tastele 13 si 15 notele sunt mute ! Am masurat distanta dintre corzi si grif, o distanta aproape infima, asa ca am ajustat trussrodul. Fretbuzzul s-a mai oprit insa notele mute sunt tot prezente.

Care ar fi problema? Sa trimit chitara inapoi la Bucuresti?

Link to comment
Share on other sites

Este o chitarã relativ ieftinã, deci nu-s chiar surprinzãtoare astfel de mici probleme.

 

As recomanda inaltarea calusului (lama de plastic din bridge) daca aceste se poate scoate usor, respectiv punand o banda mica de plastic subtire sub el (sau un ac, pentru probe).

Am vrut sa ma leg de calus si eu, am o chitara Reghin de prin 86 pe care experimentez de multe ori, dar daca tot e in garantie pe viata, sa nu ma leg de dansa.

Multumesc pentru raspunsuri !

Link to comment
Share on other sites

ai mare grija pentru ca sub calus e doza piezo(liniara)daca pui un distantier sub calus trebuie sa il faci perfect drept pentru a avea contact bun cu doza si trebuie facut dintr-un material tare care sa permita transmiterea vibratiei.

daca ai ceva cunostiinte tehnice iti recomand sa faci un calus din os pe care il ajustezi cat permite.

Edited by victor_petrescu
Link to comment
Share on other sites

Daca intr-adevar problema nu se poate rezolva din reglaje si chitara e in garantie, nu te complica s-o 'repari'. Vorbeste intai la telefon cu cei de la care ai luat-o, vezi ce recomanda si ei si eventual trimite-o inapoi.

 

Indiferent cat de ieftina ar fi chitara, genul asta de probleme nu e permis. Ce-i drept e si vina ta ca ai luat-o prin curier in loc sa te duci sa o testezi personal, dar asta-i alta poveste. Bafta!

 

P.S.

 

[...]dar daca tot e in garantie pe viata[...]

 

Cum adica? :)

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

O fi vreo oferta daia cum am mai vazut pe magazinele din Romania.. pe site scrie garantie pe viata, dar pe foaia de garantie tot 2 ani scrie :))... dar nu prea cred ca e cazul si la chitari sa "ofere" garantie pe viata... chiar daca doar pe site, nu si pe foaie.. tot e destul de exagerat... nu stiu, asa mi se pare mie.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.