www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

procesoare, preamp, pedale etc etc


Guest Ildest
 Share

Recommended Posts

Guest mustaine
Ia-ti GNX. Am senzatia ca este mai bun pentru ce-ti trebuie.

 

(Eu am avut GNX3 si acum am GNX4. La dueluri poti asculta ceva tonuri - fara amp, fara nimic, inregistrat direct in Multitrackul din el)

 

Subscriu. GNX 4 rulz. Daca iti iei si kiturile de Supermodels, nu o sa mai ai nevoie de nici un efect. http://www.mtprosound.com/MFXSUPERMODELS.html/. Suna incredibil.

 

Cu specificarea ca vei avea nevoie de un PA, nu de un amp, pt. altfel vei avea un sunet "colorat" destul de ciudat.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

NU gnx3. Am asa ceva si nu e chiar ce trebuie. Este un procesor solid, bun pt live, dar efectele, in special cele de distors sunt naspa. Eu il conectez la un marshall jcm 900 si e chinuiala mare. Folosesc distorsu din amp si anumite efecte le adaug peste. Asa am ajuns la un compromis. Deci, nu sfatuiesc gnx3

Link to comment
Share on other sites

NU gnx3. Am asa ceva si nu e chiar ce trebuie. Este un procesor solid, bun pt live, dar efectele, in special cele de distors sunt naspa. Eu il conectez la un marshall jcm 900 si e chinuiala mare. Folosesc distorsu din amp si anumite efecte le adaug peste. Asa am ajuns la un compromis. Deci, nu sfatuiesc gnx3

 

Mai bine renunti la JCM. Da-l in *****. Vinde-l. Ce model?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest decentbad

Am citit foarte multe intrebari pe acest forum care suna gen "ce procesor sa-mi iau" ..

Inteleg iluzia de versatilitate, confort pe care o ofera aceste aparate, dar daca studiati problema mai atent, veti vedea ca foarte rar chitaristii vostrii preferati folosesc asa ceva, daca nu deloc. Asemeneal si sunetul/tonul din piesa x sau y care va place la nebunie.. Ascultand modele foarte populare am ajuns la concluzia ca suna toate la fel. Suna a "procesor". Orice "preset" sau combinatie de efecte nu reusesc sa-l scoata din categoria lui de "procesor" ..

Nu este vorba de bani.

Recomandarea mea pt "chitaristul nostru mediu ( care a trecut de partea de incepator) , care are deja o chitara decenta sau buna, vrea sa se puna pe treaba sa inregistreze sa concerteze sa faca jamuri cu bandul sau prietenii" este sa dea banii de "procesor" pe un amplificator. Da, amplificator pe lampi.

Atunci va avea un sunet. Chitara electrica si amp. simplu. Daca mai tarziu vrei mai mult decat iti ofera ampul, cumperi o pedala sau doua. "Tonul" se intampla in mod natural.. Inveti sa scoti tot ce poti de la chitara si ampul TAU, folosind urechea TA si stilu TAU de cantat (si de ce nu acordajul tau etc) .. apoi vin si pedale care iti ofera si mai multe posibilitati pe care abia acum poti sa le exploatezi cu adevarat.. dupa ce iti cunosti chitara si ampul..

Ma rog discutia se poate intinde.. Asta ar fii parerea mea, un amator. Nu vreau sa jignesc pe nimeni.

 

("3. sa poata repeta la sala prin ampuri mai decente ... dar sa fie tonul lui, care il are si acasa" - omule ampul este sau face parte din TON)

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

nu cred ca e prioritar ampu daca esti intr-o trupa. N-o sa va faceti din start sala proprie de repetitii, asa ca o sa va duceti la sali cu ampuri mai mult decat decente

Link to comment
Share on other sites

Procesoare, chiar daca de rack, folosesc aproape toti chitaristii mari. In plus, multi dintre ei folosesc pentru studiu procesoare "de podea" sau "de buzunar". Parca Marty Friedman, daca imi amintesc bine, folosea procesoare Boss si in studioul de inregistrari si cateodata chiar live.

In rest, de acord cu tine.

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

da, dar vezi tu, procesoarele alea folosite de toti artistii mari, nu sunt puse nici in fata si nici in bucla de efecte a ampurilor, ci trecute prin mixer de linie ca sa nu afecteze tonul de baza, mai mult sunt folosite doar ca sa coloreze sunetul, si de obicei un artist mare isi cumpara procesor de 1000 de coco pt ca ii place numai si numai efectul x din cele 200 de efecte cu care se lauda producatorul :)

 

cauta info pe forumul lui Mibu si vei afla foarte multe detalii despre folosirea procesoarelor digitale fara a afecta sunetul

Link to comment
Share on other sites

Guest decentbad

Cred ca am fost ambiguu in exprimare.. cand spun "modele foarte populare" nu ma refer la Mutronics mutator-ul lui Johnny Greenwood, la Eventide H3000 sau Korg SDD 3000 al lui Edge, Harmonizer-ul lui Brian May, la Noise reduction-uri / Silencer-e, etc.. cu atat mai mult nu ma refer la splitter-e , router-e sau mai stiu eu ce custom made switching units .. ma refer la modele foarte populare :) Pe care nu le-as desfiinta total - atat ca nu ma gandesc la ele ca la lucruri serioase sau cel putin ca la o scula care ti-ar da Tonul tau. Este doar parerea mea, nu inseamna ca am dreptate :)

Link to comment
Share on other sites

Recomandarea mea pt "chitaristul nostru mediu ( care a trecut de partea de incepator) , care are deja o chitara decenta sau buna, vrea sa se puna pe treaba sa inregistreze sa concerteze sa faca jamuri cu bandul sau prietenii" este sa dea banii de "procesor" pe un amplificator. Da, amplificator pe lampi.

 

 

Cred ca am fost ambiguu in exprimare.. cand spun "modele foarte populare" nu ma refer la Mutronics mutator-ul lui Johnny Greenwood, la Eventide H3000 sau Korg SDD 3000 al lui Edge, Harmonizer-ul lui Brian May, la Noise reduction-uri / Silencer-e, etc.. cu atat mai mult nu ma refer la splitter-e , router-e sau mai stiu eu ce custom made switching units .. ma refer la modele foarte populare :) Pe care nu le-as desfiinta total - atat ca nu ma gandesc la ele ca la lucruri serioase sau cel putin ca la o scula care ti-ar da Tonul tau. Este doar parerea mea, nu inseamna ca am dreptate :)

 

...pai cu banii de aceste modele foarte populare tu crezi ca iti poti lua un amp pe lampi care sa iti dea tonul tau? nu zice nimeni sa nu iti spui parerea, dar noi studiem problema asta de ani de zile... :)

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.