www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Custom Earplugs !


Alex_Strat69
 Share

Recommended Posts

Stie cineva in Bucuresti daca se fac asa ceva , cat costa si cat dureaza pana sunt gata. Daca nu va rog poate se poate interesa cineva. Va sfatuiesc pe toti cei care aveti trupe (mai ales trupe de rock , metal etc) sa faceti aceasta investitie. E mai buna si mai importanta decat orice aparatura . Chitari iti cumperi, vinzi , distrugi pe scena , ampuri procesoare la fel . Dar avem un singur set de urechi si trebuie sa avem grija de ele

Sunt foarte importante pt toti membrii trupei (in special tobari) .

Sa stiti ca va si ajuta f mult sa auziti toate instrumentele , mai ales la repetitie si daca nu sunt scule performante si totu e un vuiet. Foarte bune de folosit iarasi in cazul in care sala de repetitie e antifonata.

Poate acum vi se pare o porcarie da sa stiti ca e nevoie. Eu am fost aseara la concert Motorhead si vreau sa va spun ca a fost MULT prea tare pentru mine, care stau toata ziua cu urechea-n boxe . Am avut bafta ca aveam o mostra de earplugs si le-am folosit ca altfel era naspa . Oricum era PREA tare cu tot cu dopuri.

Cele Custom se fac perfect pentru urechea fiecaruia (e cam acelasi procedeu ca la dinti) ... iti pune prima data un gel in urechi care se intareste , se scoate si aia e matrita.

Link to comment
Share on other sites

mm...de la farmacie se pot lua. a venit odata serban la repetitii cu asa ceva (2 perechi) - niste chestii mici buretoase care se mulau perfect pe peretii canlului auditiv. dar nu stiu ce s-a mai intamplat cu ele. oricum pot sa zic ca nu mai era acelasi sunet, nu se auzea tot cum trebuie. eu cel putin aveam in permanenta senzatia ca lipseste ceva din sunet. ce sa zic...sa incerce fiecare si dupaia sa-si dea cu parerea. mie unul nu prea mi-a placut, cu toate ca era mutl mai comod pentru ureche/timpan.

Link to comment
Share on other sites

mm...de la farmacie se pot lua. a venit odata serban la repetitii cu asa ceva (2 perechi) - niste chestii mici buretoase care se mulau perfect pe peretii canlului auditiv. dar nu stiu ce s-a mai intamplat cu ele. oricum pot sa zic ca nu mai era acelasi sunet, nu se auzea tot cum trebuie. eu cel putin aveam in permanenta senzatia ca lipseste ceva din sunet. ce sa zic...sa incerce fiecare si dupaia sa-si dea cu parerea. mie unul nu prea mi-a placut, cu toate ca era mutl mai comod pentru ureche/timpan.

Alea sunt de alea normale , de astea is aiurea . Eu ma refer la cele custom care se fac special pt fiecare. Si eu tot de alea buretoase am da is de rahat. Alea Custom is altceva , poti sa iti pui filtre speciale in functie de cati decibeli vrei sa reduca.

Link to comment
Share on other sites

Si eu as fi interesat de asa ceva.

Celalalt chitarist din trupa a venit odata cu unele, dar cred ca dinastea destul de ieftine,

comandate de pe un site de afara, tot cu rezultate nesatisfacatore.

Sunt curios cum ar fi unele dinastea custom. :)

Link to comment
Share on other sites

Pai tocmai de asta am intrebat ... ca ma costa 180 lire si dureaza 1 luna jumate !!! Si mi-ar fi usor cand vin in dec acasa sa le fac si cand plec iar ianuarie sa fie gata ... Asta daca ies cu mult mai ieftin , daca nu , prefer sa le fac aici . Au aproape toti . Chestia care ma enerveaza pe mine e ca sunt unii socati care canta asa tare ( in special tobari si chitaristi care ii prinde radaru) incat ai NEAPARAT nevoie de earplugs. Eu le zic la buti " ba , hai sa cantam mai incet ca sa nu folosim dopurile ca se aude mult mai fain" da ma baga careva in seama ? Bun , pe chitaristi ma duc si ii dau eu mai incet in cele din urma , da cu tobarii cum fac? Si cand imi da cate un crash sau china in ureche ... nu prea mai stiu ce-i cu mine !!! Nu zic cand scapa la pedala dubla ....

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Ba, eu am tot timpu handsfree-u de la telefon la mine... si se intampla sa stau intre boxele de la PA si cabinetu meu de chitara. Eu cu chitara is dat incet dar PA-ul ma rupe la creieri, asa ca bag handsfreeu in ureche pe partea lui.

Link to comment
Share on other sites

Uite aici asa ceva: http://www.thomann.de/gb/ultratech_er20.htm , daca mergi la thomann cica au si un model mai bun de 80eur care nu il au pe seit :)

 

Astea intra in orice ureche, d-alea custom iti faci numa pt in-ear`uri din cate stiu io.

 

Edit: Merge cineva luna asta pe la Thomann? Ca mi-ar trebui si mie o pereche :)

Edited by CulBoji
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.