www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Jackson sau Ibanez, sau...?


Guest Oryon
 Share

Recommended Posts

Guest Corraxe

Nu neaparat ... Daca nu tine acordatura te pisi in ea chitara.

Aici e vorba de sunet. Vai, Satch etc... nu canta pe Jackson pt. ca sunetul unui Jackson nu se potriveste stilului lor.

Vai de exemplu schimba chitari pe an ce trece. In perioada Zappa, canta pe Stratocaster. La alcatrazz canta pe Charvel-uri. La Whitesnake & Roth combina Ibanez-urile cu Charvel`urile. De cand e solo combina toate chitarile/amplificatoarele/efectele care le are. Asta pe album ... live nu prea se poate.

 

 

Aici e vb de bani si de sponsor...pentru ca daca maine se duce jackson , sau gibson, sau o alta firma la joe satriani si le ofera un contract mai bun cu bani si le face o chitara ca suna cum vrea el in 2 zile satriani schimba chitara....

iti fac un exemplu frank gamabale pe 10 ani a cantat ci ibanez....dupa yamaha ...sti dece?

pentru ca bani ca el avea din ibanez, o % din vanzare, era tot pe nume sotia din care sa despartit.

Petrucci dece a lasat ibanez pentru music man?.....vb de banii

si orcum nu ve ganditi nicio data ca chitara ca are steve vai e la fel de jem ca este in magazin, sau ca chitara lui satriani este la fel de un js.....eu am avut ocazia se vaz aceste chitare si nu este nimic in comun cu ce este in magazin.

Link to comment
Share on other sites

@ guitar88 "Nu neaparat ... Daca nu tine acordatura te pisi in ea chitara"

 

Daca iti iei o chitara oricat de ieftina .. eu zic ca tine. Sunt foarte putine chitari cu defect.. si alea sunt sub limita decentei ca pret. Daca te orientezi pt o chitara din clasa de mijloc.. sunt perfect convins ca va fi buna.

 

@Corraxe .. tu ai dreptate cu chitarele lor de scena.. dar pe de alta parte .. iti garantez ca daca ii dai un ibanez de 200$.. satriani suna f bine..

 

Vad tendinta generala de a ridica in slavi o chitara sau alta .. lucru care e destul de gresit. Firme producatoare diferite produc in mare parte chitare foarte asemanatoare. Iar garantat pentru un chitarist neexperimentat (adica nu profesionist) chitara aia nu face diferenta fata de o chitara similara de la concurenta.

Mult mai important in sunetul final mi se pare amplificatorul sau efectul folosit, avand in vedere sa compari aceleasi tip de chitara (strat, les paul, si soloisturi .. adica ibanez, jackson).

 

Eu unu am cantat de mai multe jacksonuri.. si mie personal mi s-au parut cele mai naspa chitare din lume.. sunt absolut incompatibil cu ele. Si suna foarte sarmos fara pic de finete.. Dar repet .. e o chestie de gust si de experienta personala, asta nu inseamna ca asa si este

Link to comment
Share on other sites

Ceea ce te intrebi tu e cam stupid.. no offence.

Cand iti alegi o chitara .. ti-o iei pe aia care iti place cum arata, cum suna, cum te simti tu pe ea.. etc.. nu ce scrie pe headstock.. sau cum se numeste tremolo daca edge pro sau mai stiu eu ce.

 

None taken. Totusi, putin ma intereseaza brand-ul, atata timp cat e de calitate. Asta vroiam sa aflu, daca nu cumva e vreo tzapa ascunsa de care nu stiu io.

 

Thx for the input.

Link to comment
Share on other sites

Sunt perfect de acord cu Blondu ca totul depinde de gustul fiecaruia dar nu pot sa nu constat din experienta propie urmatoarea comparatie in functie de c.o.a.i.e. a celor doua instrumente si aici am comparat un Jackson DK2 care ii undeva pe la clasa medie cu:

1.Ibanez RG270,

2.Ibanez RG350,

3.Ibanez RG550(japonez) - asta s-a apropiat cel mai mult

4.Ibanez JEM555 - dezamagire totala

5.Ibanez RGT320Q - dezamagire totala

In afara de Jem toate chitarile au fost testate pe aceleasi scule.

Daca Jacksonul de clasa medie le-a batut la cur pe toate ibanezurile de mai sus(repet in privinta c.o.a.i.e. -lor si a fortei sunetului) ce-ar fi facut cu ele un Jackson de grupa mare?

 

Concluzia finala: :)

Jackson ---> Angela Gossow (Arch Enemy)

Ibanez ---> Cleopatra Stratan

 

sau

 

Jackson ---> Max Cavalera(Sepultura, Soulfly)

Ibanez ---> adrian devito :)

 

Astea sunt comparatiile ce-mi vin in minte acum :)

 

...era sa uit, sa nu generalizez ca doar mai sunt modele de Ibanez nu? :(

Edited by teckus
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.