www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

This World - Piesa Proprie


lefmir

Recommended Posts

Salutari!

Revin cu o noua piesa pe care am gandit-o de ceva timp, dar pana azi n-am avut timp s-o inregistrez.

Din soft sunt numai toba mare, premierul si bucatelele de pian...restul sunt inregistrate.

Este prima mea inregistrare la muzicuta.

 

Sper sa va placa, astept comentarii diverse!

 

P.S.: Stiu ca n-am voce. pentru eventualele sangerari ale urechilor,consultati medicul ORL sau farmacistul!

This world.mp3

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Not bad! Imi place ca ai mascat unele defecte ale vocii (iti tremura uneori cand sustii o nota) cu efecte si se sesizeaza mai greu, dar se simte destul de tare la "there's a reason I". Ar fi fain daca ai tranti un solo la minutu 3, eu am jamuit pe acolo. Ai vocea identica cu a unui prieten :w00t: Daca il conving candva sa inregistreze, iti dau sa asculti, pana si stilul e acelasi. Mie imi place piesa - e o schimbare placuta de la aceleasi powerchord-uri/shredding-uri reciclate.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare! Multumesc pentru rabdarea de a asculta!

Vocea nu are mari efecte, are un reverb.La "there's no reason to hide" nu prea se intelege "hide" ca e cu falsetto, am folosit un fel de harmonizer. In rest e double tracking: http://en.wikipedia.org/wiki/Double_tracking

N-am simtit nevoia de un solo, imi pare ca incarca...oricum mai lucrez la ea. :)

Link to comment
Share on other sites

Are ceva bug-uri si niste sunete care nu se pupa intre ele insa ideea si piesa in sine mie mi-au placut.

N-am ascultat-o decat o data cap-coada si ce-am mai derulat prin ea dupa, insa parca nu e inchegata, nu stiu ce n-are. Sau ce are in plus... Parca e facuta din bucati care uneori nu prea au legatura intre ele. Nu stiu de ce mi-a lasat senzatia asta. Si parca un pic cam lunga. Insa lucrata cred ar putea sa iasa.

Cat despre voce, falsetto ala suna cam dubios. In rest vocea nu e ea chiar cum trebuie, dar nici nu te face sa fugi in padure.

 

Concluzia mea, daca e o inregistrare preliminara, e super. Daca e final version... nu e final version :)

 

Ah si muzicuta e interesanta. Pentru mine cel putin care nu stiu nici macar unde e do-ul pe muzicuta, mi se pare capodopera ce-ai facut :)

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Apreciez un progres in privinta vocii. Se simte mai multa "plãmân" decat aer din gât ceea ce face sa fi ceva mai stapan pe notele pe care le canti .

In schimb am remarcat veleitati de producator :) . Desi 90% din piesa este o formula de Dm7 cu C , ai folosit cateva "artificii" care fac piesa sa nu para monotona : doua note de pian, patru note de muzicuta, doua slap-uri...buna treaba :respect: .

In privinta imprimarii...

Edited by ggg
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc mult pentru feedback!

Initial melodia trebuia sa aiba mai multe acorduri...Intro-ul doar trebuia sa fie Dm7 si C, am decis sa fac mai lunga inregistrarea sa trag si muzicuta peste. Ulterior am cantat versurile peste intro si mi-a placut cum suna. Nu facusem linia melodica a vocii si nu stiu, asa am avut vibe-ul pe moment. :lol: E posibil sa nu se pupe.

Mai am de lucrat la ea inclusiv la masterizare. Am vrut doar sa am ideea asternuta, ca sa-mi vina idei dupa. Am postat-o poate mai ciupesc si de la voi. Cu timpul mai greu, acum in sesiune...asta e! :)

 

 

ps: cowbell-ul e o cratita batuta cu o coada subtire de pensula. Trecuta printr-un filtru trece sus, egalizatata si cu reverb.

pps: daca inregistrez din nou vocea nu cred ca o imbunatatesc. :lol:

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.