www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Monitoare/boxe Hi-Fi


Recommended Posts

poti sa treci oricand pe la mine sa vezi cum functioneaza un home studio si cum suna o chitara prin niste M-audio sau alte monitoare pe care le am pe aici ,sa vezi daca e suficient pt tine.

 

daca vii cu un stick iti mai pun si niste softuri.

 

ma gasesti pe numarul de firma :w00t: ...deja il stii :)

 

O sa ramana leganda numarul ala de telefon! :lol: Pai cel mai bine te deranjez dupa ce-mi trece stresiunea, stau prost acuma cu timpul si neuronii.

Off topic: Am modat strat-ul! Am stat vreo 12 ore la el - prima mea tentativa de lipitura. I-am schimbat dozele si i-am pus un fel de efect de distortion in loc la un pot de ton si celalalt pot de ton l-am configurat ca master.

 

On: Daca nu am aceeasi dinamica ca si la amplif, slabe sanse sa trec pe monitoare. Imi place sa sap in corzi ca necrofilu in cimitir. Sau sa le iau usor, depinde de mood.

Link to comment
Share on other sites

O sa ramana leganda numarul ala de telefon! :lol: Pai cel mai bine te deranjez dupa ce-mi trece stresiunea, stau prost acuma cu timpul si neuronii.

Off topic: Am modat strat-ul! Am stat vreo 12 ore la el - prima mea tentativa de lipitura. I-am schimbat dozele si i-am pus un fel de efect de distortion in loc la un pot de ton si celalalt pot de ton l-am configurat ca master.

 

On: Daca nu am aceeasi dinamica ca si la amplif, slabe sanse sa trec pe monitoare. Imi place sa sap in corzi ca necrofilu in cimitir. Sau sa le iau usor, depinde de mood.

eu sunt multumit pt apartament.Te astept :)
Link to comment
Share on other sites

1. sunetul perceput de om venind de la sursa 1 : dif de amplif sa zicem standard 12'' va fi "diferit" de sursa 2: monitor studio sa zicem cu dif de 6-8 '' cum sunt majoritatea de pe piata...asta chiar daca ai incerca sa conectezi acelasi amplficator pe lampi sa zicem la ambele tipuri de difuzoare :))

2. depinde calitatea sunetului perceput de soft-ul care simuleaza amp+cab+efecte....nu toate sunt la fel de performante in procesare/simulare

3. calitate sunetului redat de monitoare studio va depinde de asemenea f mult de tratamentul acustic al camerei, de pozitionarea monitoarelor fata de cel care asculta - lucru ce nu trebuie ignorat

4. focusrite au o reputatie f buna , deci nu e o alegere rea, desigur sunt mutle variante similare in bugetul respectiv. la fel la monitoarele daca le vrei va trebui un buget stabilit si apoi discuti

5. spunea cineva ca in DAW - reaper parca nu poate sa auda sunetul chitarii in monitoare in paralel cu un BT de pe youtube. daca placa se sunet selectata din windows e cea externa , nu e nici o problema in sensul mentionat :)

 

daca vrei sa vezi/ testezi rapid, in functie de timpul meu si al tau poti veni 20-30 min pe la mine sa iti faci o idee, am si amp + cab, procesor , monitoare studio si o camera amenajata in acest sens. te primesc cu placere daca e cazul, pt ca inteleg ce greu e sa iti faci o parere asa apriori :D

Edited by Vladympv
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Este o problema cu ascultatul bt pe YouTube. Driverele asio in win 7 acapareazã placa. :-) ai o opțiune în playback devices alow applications to take control over bla bla care dacã e bifat asta pãțești. Poți încerca sã scoți opțiunea și vezi ce se întâmplã. De obicei latenta mai mare. Sau în reaper poți pune wasapi shared mode. Asa o sa ai latenta acceptabila și o sa poți auzi și YouTube.

 

Sent from my HTC One X using Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Complicata treaba cu monitoarele [...]

 

Nu e deloc complicata doar ca monitoarele (la cele near field ma refer) sunt concepute sa fie folosite la o distanta relativ mica, intr-un triunghi format dintre cele doua boxe si cap, trebuie amplasate la o anumita inaltime (cea a urechilor in pozita de auditie) si cel mai bine isi fac treaba pentru mixaj si masterizare. Nu e o concluzie din carti, ci una probata.

 

Poti sa ai si mama monitoarelor de studio, daca le folosesti necorespunzator, asa se vor si auzi.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

1. sunetul perceput de om venind de la sursa 1 : dif de amplif sa zicem standard 12'' va fi "diferit" de sursa 2: monitor studio sa zicem cu dif de 6-8 '' cum sunt majoritatea de pe piata...asta chiar daca ai incerca sa conectezi acelasi amplficator pe lampi sa zicem la ambele tipuri de difuzoare :))

2. depinde calitatea sunetului perceput de soft-ul care simuleaza amp+cab+efecte....nu toate sunt la fel de performante in procesare/simulare

3. calitate sunetului redat de monitoare studio va depinde de asemenea f mult de tratamentul acustic al camerei, de pozitionarea monitoarelor fata de cel care asculta - lucru ce nu trebuie ignorat

4. focusrite au o reputatie f buna , deci nu e o alegere rea, desigur sunt mutle variante similare in bugetul respectiv. la fel la monitoarele daca le vrei va trebui un buget stabilit si apoi discuti

5. spunea cineva ca in DAW - reaper parca nu poate sa auda sunetul chitarii in monitoare in paralel cu un BT de pe youtube. daca placa se sunet selectata din windows e cea externa , nu e nici o problema in sensul mentionat :)

 

daca vrei sa vezi/ testezi rapid, in functie de timpul meu si al tau poti veni 20-30 min pe la mine sa iti faci o idee, am si amp + cab, procesor , monitoare studio si o camera amenajata in acest sens. te primesc cu placere daca e cazul, pt ca inteleg ce greu e sa iti faci o parere asa apriori :D

pot sa vin si eu 10 min sa testez un musicman? ....:)
Link to comment
Share on other sites

Este o problema cu ascultatul bt pe YouTube. Driverele asio in win 7 acaparează placa. :-) ai o opțiune în playback devices alow applications to take control over bla bla care dacă e bifat asta pățești. Poți încerca să scoți opțiunea și vezi ce se întâmplă. De obicei latenta mai mare. Sau în reaper poți pune wasapi shared mode. Asa o sa ai latenta acceptabila și o sa poți auzi și YouTube.

 

Sent from my HTC One X using Tapatalk

 

Mersi am incercat acum pe shared mode si merge, am debifat si in playback devices. Intradevar merge, insa imi da peste cap tot, in sensul ca -mi f**e volumul inputului si imi face feedback ingrozitor chitara. nu inteleg. Cu greu am reusit sa-l potolesc. si gate-ul nu are nici un efect.

 

Mai trebuie sa fac ceva?placa e un emu 0202 si nu-mi intra in cliping.

 

Delay: 10-11ms, se simte fata de cum mergea inainte.

Edited by Deenman
Link to comment
Share on other sites

Mersi am incercat acum pe shared mode si merge, am debifat si in playback devices. Intradevar merge, insa imi da peste cap tot, in sensul ca -mi f**e volumul inputului si imi face feedback ingrozitor chitara. nu inteleg. Cu greu am reusit sa-l potolesc. si gate-ul nu are nici un efect.

 

Mai trebuie sa fac ceva?placa e un emu 0202 si nu-mi intra in cliping.

 

Delay: 10-11ms, se simte fata de cum mergea inainte.

 

Vezi in recording devices la input ai si acolo bifele alea cu allow to take control si vezi la tabul listen sa nu ai bifat listen to this device. De asta poate ai feedback si se aude de 2 ori.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.