www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pedala Expresie 2 La Pod Hd500


alinu_tau

Recommended Posts

Daca citesti in Pilot's Handbook a procesorului (descarcabila de pe site-ul producatorului) la pagina 12

gasesti descrisa modalitatea de utilizare a pedalei de expresie suplimentare.Ea nu se instaleaza singura

iar procesorul nu o vede daca nu-i "spui".

 

http://www.bhphotovideo.com/lit_files/87941.pdf

 

Aici gasesti Pilot's Handbook.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pana la urma am descoperit problema : Deci nu cred ca merge decat cu pedala de expresie de la Line 6, intrarea este cu un simplu cablu mono si are nevoie de o rezistenta (potentiometru) cu valoarea intre 10 si max 25 Kohm. Peste aceasta valoare nu o mai detecteaza si ledul care indica padala se stinge (am incercat asta cu un cablu si un potentiometru la capat de 100 k). Cu potul de 100 isi face toata treaba pe un sfert din cursa si apoi nu se mai intampla nimic, doar se stinge ledul indicator. Am bagat si cablu stereo, dar pe secundar nu reactioneaza, nu face nimic, deci e mai mult ca sigur nevoie doar de un cablu mono cu o rez.variabila la capat. Asa functioneaza perfect.

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

 

Motoarele mele de cautare nu-s asa de puternice si nu mi-au gasit pagina asta :respect:

In alta ordine de idei, in momentul in care introduci cablul in procesor si el detecteaza 0-10 kohm preia automat functia Exp2, sau o poti seta manual Exp1 si cea din procesor sa fie Exp2, asta ca sa nu mai fie nevoie sa te "urci" cu greutatea pe pedala ca sa apesi swich-ul din capat :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.