www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

mici probleme MI


Guest Madib
 Share

Recommended Posts

salut si bine v-am gasit,

 

de curand am pus mina pe o chitara rece, reghin :)

 

pina aici toate bune...am schimbat cateva corzi (corzi metalice) si am acordat-o cu minitunerul.

 

toate bune, am acordat toate corzile in afara de MI-ul gros, care nu l-am putut aduce la 83Hz deoarece, cand atingeam acea frecventa si ciupeam "la liber" coarda imi vibra si atingea prima tasta.

 

am observat ca in pragusor coarda se "afunda" cam mult fatza de celelalte. pragusorul fiind din plastic probabil s-a uzat.

 

am luat, am schimbat coarda cu alta noua...nu am infipt-o in pragusor pina la capat...si am reusit sa ating 83 Hz...dar cand fac bataie la anumite acorduri (de ex Em)...MI-ul imi vibreaza pina in unghie...si falseaza...si totusi..."sta cam bleg", ceea ce nu cred ca e normal, dar daca strang mai tare din cheita, sare pe la 100, 115.

 

ce-i de facut? asa e normal?

 

multumesc. :)

Link to comment
Share on other sites

Cred k pragusul e problema. Am si eu o acustica 3/4 cu prgus de plastic... s-a uzat oleaca dar nu am probleme de genul asta. Incearca sa il schimbi sau daca vrei o solutie mai rapida incearca sa pui un adaos intre coarda si pragus... gen o bucatzica de lemn de la un chibrit... nu e de durata dar poate merge :)

Link to comment
Share on other sites

Cred k pragusul e problema. Am si eu o acustica 3/4 cu prgus de plastic... s-a uzat oleaca dar nu am probleme de genul asta. Incearca sa il schimbi sau daca vrei o solutie mai rapida incearca sa pui un adaos intre coarda si pragus... gen o bucatzica de lemn de la un chibrit... nu e de durata dar poate merge :)

 

 

dupa cum ziceam, am "infipt" doar pe jumate coarda in el, dar...acuma coarda e mai in afara fara de celelalte, cu 1 mm, poate putin mai mult...si tot vibreaza prea tare...

Link to comment
Share on other sites

Verifica daca gatul chitarei e drept. E posibil ca din cauza asta sa ai probleme.

Infiptul de hartie/lemn/oricelatceva iti va afecta "sustainul"(timpul cat vibreaza coarda). Evita chestia asta. Cred ca se gasesc pragusuri de schimb ...

 

 

din cate m-am uitat...pare drept...acuma nu stiu sigur, am sa atasez niste poze mai indata.

 

am observat ca si RE si LA fac aceleasi probleme daca bat mai tare la liber. vibreaza pe taste.

sunt sanse ca chitara sa nu fie bine acordata? mi se par cam moi primele 3 corzi...mai ales mi-ul...

Link to comment
Share on other sites

Taie-ti o unghie si curbeaz-o in forma de "V" si bag-o in pragus pana in capat, dupa care pui coarda peste.Daca nu vrei cu unghie , fa cu o bucata de hartie.

 

distanta am reusit sa o pastrez...am spus, dar acuma iese putin prea in fatza, si...tot daca fac bataie mai "ferma" ...tot atinge...

post-3449-1163938303_thumb.jpg

post-3449-1163938314_thumb.jpg

post-3449-1163938330_thumb.jpg

Edited by Madib
Link to comment
Share on other sites

vreau sa stiu daca vedeti voi ca griful este drept :)

 

m-am uitat la prag...si a fost "umblat" la el...e uzat rau...are guma de mestecat sau nush ce prin santuri...am sa il curatz, santurile am sa le acopar cu poxipol, apoi am sa pilesc atat cat sa intre coarda...e o idee?

Link to comment
Share on other sites

Chitara e clasica. deci ii trebuie corzi de nylon. pragusul nu este original (si este prea jos), cumpara altu' de plastic, sunt ieftine. si da , si mie imi pare deformat griful (twisted ? )

 

am tinut aparatul putin stramb cand am facut poza.

 

pragusul l-am refacut cu poxipol :)

si...am acordat chitara ca la carte...acuma nu mai atarna corzile, si nici nu se mai izmesc una de alta...suna bine :(

 

incepatorii astia :) dar...din greseli invatam :)

Link to comment
Share on other sites

Asculta de sfatul lui vektor daca vrei sa mai traiasca mult chitara aia... pune-i corzi de nylon!

In rest succes in continuare.

 

asa am sa fac.

 

merci.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
in ultima poza griffu pare stramb...

Sper ca iti dai seama ca topicul era ingropat de aproape o luna si ca problema,

cel mai probabil, a fost rezolvata de mult :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.