www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Squier - Intrebari, Raspunsuri Si Upgrades


lefmir
 Share

Recommended Posts

Astazi am pilit...si am tot pilit. :rcain:

La un gat de Telecaster korean din '97. E un fetis de-al meu...

Foarte frumos se simte la mana, si e si foarte galagios la rece(nu m-am asteptat la asta) si amplificat mi se pare per total mai twangy. Posibil sa ma insel.

 

O posibila problema este ca gatul e mai gros la 'heel' cu vreo 2mm si il arunca in afara...Merge setata actiunea bine din saddles, inca n-am reglat tremolo-ul. A...si arata putin dubios dintr-o parte, dar nu ma deranjeaza. :lol: E vreo problema de natura de stabilitate in chestia asta?

 

Pickguard-ul e provizoriu, e taiat si rastaiat din cel orginal SSS. Dozele provin de pe un Standard Black 'n' Chrome(neck, middle alnico 5, staggered). Il las asa momentan pentru ca nu m-am decis daca sa-i iau un singlecoil si in bridge. In general imi place cum suna doza de bridge de tele.

post-13589-0-06436500-1398102915_thumb.jpg

post-13589-0-19460500-1398103096_thumb.jpg

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am zis sa va impartasesc putin din experienta mea cu diversi condensatori gasiti pe la tata: Pio rusesti de diverse valori, mylar de diverse valori, orange drop si tropical fish.

Am ramas cu 2 pesti tropicali de .022µF, respectiv .026µF pe middle si bridge(am facut strap pe switch) in Strat si cu un pio de .030µF(avea odata .033) in Tele(with za outher layer to za signal). Asta mi se pare ca s-a potrivit cel mai bine pe doze.

Fata de polyfilm originali, tropical fish cred(asa pare) ca ar avea o componenta L parazita, inchis tonul la maximum are aproape "throat-ul" de wah fix.

Cei cu hartie in ulei am observat fix invers diferenta, are un mid-scoop si implicit sunt mai "sparkly". Numai pe overdrive se poate sesiza, pe clean e ceva mai fina. Cat despre tinut potentiometru de ton la valoare 250K, pe clean diferenta dintre ei e prea mica pentru a schimba dramatic sunetul dozei.

Mylar, orangedrop, parca erau mai curati cu tonul inchis decat cei originali, dar iarasi nu mi s-a parut diferenta semnificativa.

My 2 cents!

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Am zis sa va impartasesc putin din experienta mea cu diversi condensatori gasiti pe la tata: Pio rusesti de diverse valori, mylar de diverse valori, orange drop si tropical fish.

Am ramas cu 2 pesti tropicali de .022µF, respectiv .026µF pe middle si bridge(am facut strap pe switch) in Strat si cu un pio de .030µF(avea odata .033) in Tele(with za outher layer to za signal). Asta mi se pare ca s-a potrivit cel mai bine pe doze.

Fata de polyfilm originali, tropical fish cred(asa pare) ca ar avea o componenta L parazita, inchis tonul la maximum are aproape "throat-ul" de wah fix.

Cei cu hartie in ulei am observat fix invers diferenta, are un mid-scoop si implicit sunt mai "sparkly". Numai pe overdrive se poate sesiza, pe clean e ceva mai fina. Cat despre tinut potentiometru de ton la valoare 250K, pe clean diferenta dintre ei e prea mica pentru a schimba dramatic sunetul dozei.

Mylar, orangedrop, parca erau mai curati cu tonul inchis decat cei originali, dar iarasi nu mi s-a parut diferenta semnificativa.

My 2 cents!

cum ai facut testul? ai tras fire pt condensatoare in afara pickguardului? nu de alta, dar ca sa scoti si sa pui pickguardul la loc, sa slabesti corzile si apoi sa acordezi, ia ceva timp si e posibil sa uiti cum aiu sunat.

in alta ordine de idei, condensatoarele cu folie - pio, mylar, polietilena, polopropilena, chiar daca sunt fixe, terminalele nu se leaga oricum iar diferenta e sesizabila. nu numai in chitara, ci si in ampuri sau in pedale. trebuie sa ai grija ca terminalul din exteriorul foliei sa fie la masa, in cazul tau. la multe modele vechi, terminalul era notat printr-o banda sau un punct.

Link to comment
Share on other sites

cum ai facut testul? ai tras fire pt condensatoare in afara pickguardului? nu de alta, dar ca sa scoti si sa pui pickguardul la loc, sa slabesti corzile si apoi sa acordezi, ia ceva timp si e posibil sa uiti cum aiu sunat.

in alta ordine de idei, condensatoarele cu folie - pio, mylar, polietilena, polopropilena, chiar daca sunt fixe, terminalele nu se leaga oricum iar diferenta e sesizabila. nu numai in chitara, ci si in ampuri sau in pedale. trebuie sa ai grija ca terminalul din exteriorul foliei sa fie la masa, in cazul tau. la multe modele vechi, terminalul era notat printr-o banda sau un punct.

Salutari!

Am tras niste clesti crocodilieni in afara pickguardului si am montat condensatorii pe un carton. La 2 din 3 pio era semnul asta si am tinut cont de el, la al treilea am facut-o dupa ureche pentru ca se stersese. Ala a fost singurul la care nu am respectat, cum ar fi asa zis-a polaritate si sincer nu am auzit mare diferenta sucit pe amandoua partile. Pe ala l-am pus in Telecaster. Ipotetic n-ar trebui sa conteze decat la tensiuni mari si nici atunci musai, daca vorbim de interferente.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.