www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Imi Fac "auzita" Chitara Acustica Pe O Scena?


Solo S
 Share

Recommended Posts

Tocmai ce am Cumparat o chitara acoustica (nu electro-acustica) un "masterpiece" cum ar spune francezu'...

 

Si in 2 saptamani am un concert la o Casa de Cultura a Sindicatelor (e MARE...) si intrebarea mea este: exista ceva microfoane, "interfate" , sau alceva care poate sa ma ajute in aceasta problema? (Link-uri :)) )

Link to comment
Share on other sites

exista ceva microfoane, "interfate" , sau alceva care poate sa ma ajute in aceasta problema?

Da: microfoane, doze magnetice sau doze piezo.

 

(Link-uri :)) )

http://www.piatraneamt.sindcultura.ro/contact

Folosești una din metodele de contact de acolo și întrebi "Aveți microfon cu care să-mi preluați chitara acustică?". Răspunsul va fi probabil "Da."

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Daca e la Casa de Cultura in Piatra, sa stii ca n-au nimic al lor pentru sunet! :) Pare imposibil, dar asa e! Intereseaza-te cine face sonorizarea, daca e ceva mare, sigur a fost cineva angajat. Ori cauta o electro la un prieten. Eu am avut ceva evenimente la Casa de Cultura cu T.A.G.M.A. si mereu am fost cu sunetul nostru. Poti incerca sa-ti iei o doza de la Sport si Muzica, e in jur la 100 lei. Dar cam bazaie... Oricum, ii poti pune orice fel de microfon in fata, dar nu va suna chiar cum ar trebuii.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai, recomandari am putea face, insa nu stim daca e sau nu buget pentru ele. Daca e vorba doar de un microfon, e de preferat sa nu pui unul dinamic, fa rost mai bine de unul cu condensator.

Daca iti duci si amplificare vezi sa nu fie un combo de electrica, ca o sa sune ca o cazma. Poate gasesti la careva un Marshall AS50 sau ceva similar pentru acustice. Ma gandesc ca nu vei duce tu tot PA-ul, dar intereseaza-te, ca si vocea ta are nevoie de "sustinere". Daca au PA, nu-ti mai trebuie neaparat combo. Si fa din timp un sound check, ca sa nu ai surprize (care oricum pot aparea).

Multa bafta!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.