www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cristi Grosu lutier sau farseur?


Guest jack
 Share

Recommended Posts

Poate fi considerat Grosu lutier?

Sau doar un tip care aduce componente din China, asa cum de altfel recunoaste, apoi le asambleaza in garaj la el, declarand sus si tare ca sunt handmade!

A mai fost discutat acest subiect dar concluziile sunt neclare.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Poate fi considerat Grosu lutier?

Sau doar un tip care aduce componente din China, asa cum de altfel recunoaste, apoi le asambleaza in garaj la el, declarand sus si tare ca sunt handmade!

A mai fost discutat acest subiect dar concluziile sunt neclare.

 

Iar fratele meu ???? Ati inebunit ? Incep sa cred ca omul nu e deloc paranoic. Din senin iar deschizi un topic despre aceeasi tema care cred eu ca e lamurita. Cine vrea cumpara de la el, cine nu, nu. Ce nu ti-e clar ?

Link to comment
Share on other sites

Pai daca recunoaste ca aduce din China, de ce mai sustine dupa aia ca sunt hand-made?

:)

Asta e intrebarea! Cred ca trebuie sa stie toata lumea ce cumpara! E marcat pe chitara undeva MADE IN ROMANIA?

Link to comment
Share on other sites

Un exemplu: chitarele MANON, distribuite de noi acum ceva vreme, au fost fabricate in Coreea la comanda noastra de catre SHINE. Noi am solicitat ca sa fie inscriptionate MANON! Prin urmare eu sunt lutier?

Link to comment
Share on other sites

Cu riscul de a stirni Dimbovitze de indignare am si eu o intrebare: este jack rau intentzionat sau slujeste dezinteresat cauza nobila a dreptatii?

Sunt foarte bine intentionat. Cred ca e normal ca si tu sa stii exact ce cumperi, nu-i asa? Sunt satul de toti smecherii astia, gen Grosu! Sigur dozele Seymour Duncan nu le achizitioneaza de la noi! Suntem distribuitorii exclusivi in Romania pentru SD. Tocmai se pare ca adus o geanta din China si multi sunt pe cale a fi pacaliti!

Link to comment
Share on other sites

Nush de ce eu am impresia ca tura asta alticineva s-a facut de ***. E publicitate gratuita pentru domnul Grosu.

Oricum tot tam-tamu care se face pe forumu asta in legatura cu Grossman , MC Music si mai stiu eu ce este doar o chestiune materiala.

Eu personal, si nu o luati ca lauda , NU AM CE CUMPARA NICI DE LA GROSSMAN SI NICI DE LA MC MUSIC, DAR AS ALEGE GROSSMAN DOAR PENTRU FAPTUL CA ESTI TRATAT MULT MAI OMENESTE DECAT LA MC MUSIC.

SI SA STITI CA OMUL STIE DESTULE DESPRE CHITARI , cum le face , cum le aduce asta e treaba lui si nu ma intereseaza dar teroie stie.

Cine vrea cumpara , cine nu cauta in alta parte. Asta depinde de abilitatile lui de comerciant.Bafta si ebriatate.

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

Chiar daca am avut destule dispute cu Grosu, eu totusi nu pot sa nu zic ca-i lutier ok, daca vrea face treaba buna, nush cate din chitarele sunt facute de el, dar am vazut diverse chitare in stadii diferite de productie si inclin sa cred ca le face el

Link to comment
Share on other sites

Nush de ce eu am impresia ca tura asta alticineva s-a facut de ***. E publicitate gratuita pentru domnul Grosu.

Oricum tot tam-tamu care se face pe forumu asta in legatura cu Grossman , MC Music si mai stiu eu ce este doar o chestiune materiala.

Eu personal, si nu o luati ca lauda , NU AM CE CUMPARA NICI DE LA GROSSMAN SI NICI DE LA MC MUSIC, DAR AS ALEGE GROSSMAN DOAR PENTRU FAPTUL CA ESTI TRATAT MULT MAI OMENESTE DECAT LA MC MUSIC.

SI SA STITI CA OMUL STIE DESTULE DESPRE CHITARI , cum le face , cum le aduce asta e treaba lui si nu ma intereseaza dar teroie stie.

Cine vrea cumpara , cine nu cauta in alta parte. Asta depinde de abilitatile lui de comerciant.Bafta si ebriatate.

Sigur ai lua de la el teapa! Altceva nici nu cred ca are!

Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ca multi chitaristi cu nume de pe la noi(Manuel Savu) isi comanda chitari la Grosu,eu cred ca nu mai avem ce comenta pe tema asta.Oamenii aia stiu pe ce dau banii si de aceea apeleaza la el.

Fara dubii,Cristi Grosu se pricepe la chitari.Le construieste fara cusur.

Link to comment
Share on other sites

Chiar daca am avut destule dispute cu Grosu, eu totusi nu pot sa nu zic ca-i lutier ok, daca vrea face treaba buna, nush cate din chitarele sunt facute de el, dar am vazut diverse chitare in stadii diferite de productie si inclin sa cred ca le face el

Pai daca tocmai asambla griful chinezesc cu corpul chinezesc, tocmai primite, cum putea sa arate decat in curs de fabricatie, ca sa nu mai zic, handmade!

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

bai pateticilor, inteleg ca aveti interese comerciale, ca poate omul va fura paine, sau orice fel de alt interes, dar Cristi Grosu a recunoscut, DA, ca importa subansamble si le asambleaza aici, dar numai la anumite modele, low-end, restul fiind fabricate de el.

 

CARE E PROBLEMA??

 

nu mai ai clienti?

 

dupa topicul cu vanzatorii de C_A_C_A_T de la tine de la magazin ai zis ca ar fi cazul sa arunci matza in curtea vecina????

 

ti-ai cumparat chitara de la grosu si ai sters vopseaua de pe ea si scria China pe spate???

 

frate, scuza-ma ca ti-o spun dar esti penibil si patetic, si asta ti-o spun ca simplu cumparator de la magazinul tau, nu ca mare chitarist care nu sunt

 

PS, scuteste-te de efortul de a-mi raspunde si cand voi mai trece pe la magazin pe la tine, daca mai fac greseala asta, da-mi si o flegma in ochii ca ma iau de tine

Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ca multi chitaristi cu nume de pe la noi(Manuel Savu) isi comanda chitari la Grosu,eu cred ca nu mai avem ce comenta pe tema asta.Oamenii aia stiu pe ce dau banii si de aceea apeleaza la el.

Fara dubii,Cristi Grosu se pricepe la chitari.Le construieste fara cusur.

In afara de Savu si Boro care le-au primit gratis, ce sa faca si oamenii erau gratis, cine a platit o chitara facuta de Grosu? Mai stii?

Link to comment
Share on other sites

Guest mateiutzu

INFO : MC Music nu are exclusivitate pt. Seymour Duncan ... este doar un dealer mentionat pe site-ul oficial doar pt. reclama. Dozele Seymour Duncan sunt importate de admin-ul CEARNY si sunt apoi cumparate de catre GROSMANN si PROGUITAR si apoi vandute la preturi rezonabile.

Basul lui BORO a fost achitat cu suma de 1000 Euro, la fel si cea a lui MANU SAVU cu suma de 1800 Euro (ambele fabricate dupa specificatiile celor mentionati mai sus). Nimic nu este gratis pe lumea asta. Prin afirmatia dvs. putem intelege ca si marii muzicieni aflati pe pagina CUSTOMERS a site-ului MC MUSIC au primit instrumente gratuite doar ca sa faca reclama firmei pe care o conduceti ?

Hardware-ul pt. chitarile low-end este important din Korea (s-a mai discutat acest lucru), dar lemnul este taiat si finisat in atelierul D-nului GROSU. La chitarile high-end hardware-ul mai special (ex.cheite GOTOH, tremolo WILKINSON, FLOYD ROSE ORIGINAL etc.) este comandat din afara.

 

Daca mai aveti intrebari va rog sa nu ezitati sa le puneti !

Edited by mateiutzu
Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Avem unele pretentii de la unele persoane. Incep sa-l respect din ce in ce mai mult pe dommnul Grosu. Acum sincer, eu nu-mi permit un ibanez sau un ESP la 1000 si ceva de coco iar Cristi imi ofera ceva asemanator la un pret mult ( mult ) mai accesibil. Asadar ma ajuta - imi ofera o scula decenta la un pret bun. De ce sa arunci cu rosii in el? SD sunt SD-uri, nu mai intereseaza pot fi aduse si din Birmania. Cat timp suna a SDuri pur si simplu nu ma intereseaza. Dar parca s-a mai discutat despre asta si nu inteleg ce rost mai are acest topic.

Link to comment
Share on other sites

INFO : MC Music nu are exclusivitate pt. Seymour Duncan ... este doar un dealer mentionat pe site-ul oficial doar pt. reclama. Dozele Seymour Duncan sunt importate de admin-ul CEARNY si sunt apoi cumparate de catre GROSMANN si PROGUITAR si apoi vandute la preturi rezonabile.

Basul lui BORO a fost achitat cu suma de 1000 Euro, la fel si cea a lui MANU SAVU cu suma de 1800 Euro (ambele fabricate dupa specificatiile celor mentionati mai sus). Nimic nu este gratis pe lumea asta. Prin afirmatia dvs. putem intelege ca si marii muzicieni aflati pe pagina CUSTOMERS a site-ului MC MUSIC au primit instrumente gratuite doar ca sa faca reclama firmei pe care o conduceti ?

Hardware-ul pt. chitarile low-end este important din Korea (s-a mai discutat acest lucru), dar lemnul este taiat si finisat in atelierul D-nului GROSU. La chitarile high-end hardware-ul mai special (ex.cheite GOTOH, tremolo WILKINSON, FLOYD ROSE ORIGINAL etc.) este comandat din afara.

 

Daca mai aveti intrebari va rog sa nu ezitati sa le puneti !

Pai daca Cearny e dealer de ce nu e mentionat si el?

Maine sun pe Savu si pe Boro si o sa postez raspunsul lor! Toti clientii nostrii, fie ca a fost Tino Furtuna sau Mugurel, sau Walter au achitat contravaloarea instrumentelor!

Link to comment
Share on other sites

Nu vad legatura cu topicul! In privinta colegilor mei, stai linistit, se ocupa de vanzari foarte bine si mai mult decat atat, citesc maimutoii imediat!

Poate sa fie si URS MISTRET, nu au voie sa se poarte asa . Si nu cred ca parlitu ala blond e cu mare lucru mai presus decat "maimutoii" care vin si casca gura ca poate nu-si permit ceea ce isi doresc. Asa nu se face. Eu am fost zilele trecute intr-un magazin de chitari acustice si i-am spus vanzatorului ca vreau o chitara pana in 400 lire. Si mi-a aratat diferite modele. La un moment dat am vazut un taylor care costa 2500 lire , dar nu am vazut ultimul 0 si am vrut sa o probez. Omul , desi i-am spus clar ca vreau o chitara medie s-a dus in spate , a adus scara , s-a suit si mi-a dat chitara. Cand am luat-o in mana am vazut de fapt cat costa si am vrut sa i-o dau repede omului inapoi , cat era pe scara si mi-a zis ca pot sa o cant cat vreau , ca sa imi fac o parere despre ce inseamna o chitara acustica profesionala.

ASA SE PROCEDEAZA CIVILIZAT.

Link to comment
Share on other sites

Guest mateiutzu

Nu stiu de ce CEARNY nu este mentionat. Poate nu a vrut sa i se faca reclama. Acest lucru il puteti intreba pe el. Cat despre BORO si MANU ... propun sa posteze chiar ei raspunsul. Nu avem nevoie de intermediari. Stiu ca MANU are user aici .. deci poate raspunde. Dar nu cred ca se va preta la o asemenea dezbatere. Ca sa nu mai aveti dubii am postat poze cu viitoarea chitara Grosmann MANU SAVU Signature.

post-662-1162931447_thumb.jpg

post-662-1162931552_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

S-a sculat Chiperiul...si cand s-a diclit dansul mai bine, ce sa vada? Iar polemica pe tema Grosmann!

 

In afara de Savu si Boro care le-au primit gratis, ce sa faca si oamenii erau gratis, cine a platit o chitara facuta de Grosu? Mai stii?

 

Sa ma ierti matale, da' 'ai, ca asta n-a fost frumos. Iaca: http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=5908

Bun. Cer scuze inc-o data si ma duc sa-i tin companie virtuala lui stelica. E mai constructiv sa te faci manga decat sa reincalzesti dihonia aiasta.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu de ce CEARNY nu este mentionat. Poate nu a vrut sa i se faca reclama. Acest lucru il puteti intreba pe el. Cat despre BORO si MANU ... propun sa posteze chiar ei raspunsul. Nu avem nevoie de intermediari. Stiu ca MANU are user aici .. deci poate raspunde. Dar nu cred ca se va preta la o asemenea dezbatere. Ca sa nu mai aveti dubii am postat poze cu viitoarea chitara Grosmann MANU SAVU Signature.

Ar fi super sa confirme Manu ca a dat 1000!

Link to comment
Share on other sites

Basul lui BORO a fost achitat cu suma de 1000 Euro, la fel si cea a lui MANU SAVU cu suma de 1800 Euro (ambele fabricate dupa specificatiile celor mentionati mai sus). Nimic nu este gratis pe lumea asta.

 

Nici publicitatea nu e gratis. Iar Boro sau Manu Savu nu au platit in veci nici jumate din sumele alea. N-am nimic cu nimeni in povestea asta, ba mai mult incep sa cred ca Grossman ii intr-adevar oleaca de victima. Da bambilici ca tine care umbla cu povesti de-astea nu fac decat rau pentru imaginea omului. Sfatul meu: daca vrei sa ii faci un bine lu Grossman, atunci abtine-te de la a mai posta pe tema asta, ca nu faci decat mai rau.

 

PS. De fapt, chiar neutru n-o sa raman. Oleaca parca tot ma scarbeste individu asta care isi spune Jack :)

Link to comment
Share on other sites

Guest mateiutzu

Am zis 1800 euro. Dupa cum se vede in poza ... numai acel FLOYD ROSE ORIGINAL e 500$. Apoi vopseaua custom ..., dozele DiMarzio care vor veni pe ea, cheitzele gotoh care vor veni pe grif, tastele jumbo, ultimele 4 taste scalopate si vopseaua izolanta care se aplica in cavitati.

Link to comment
Share on other sites

Ca mi-am amintit!!!! JACK cauta in posturile domnului Manu Savu sa vezi ca el insusi a fost la domnul Cristi pt a-i retasta chitara pe care a pus-o in concurs, chitara care a ajuns in posesia lui lukeblue. De asemnea poti sa-l intrebi chiar pe Cantemir sa-ti zica cum se prezinta retastarea :) Si de asemenea in acele posturi ai sa citesti (asta daca te intereseaza acest subiect si nu ai deschis un subiect asa aiurea in tramvai) ca insusi Manu a testat cateva chitare de la Grosmann impreuna cu Boro despre care a spus anumite lucruri pozitive (daca-mi amintesc bine). Asa ca spor la cautare :)

Edited by Stefan
Link to comment
Share on other sites

Guest mateiutzu

Nici publicitatea nu e gratis. Iar Boro sau Manu Savu nu au platit in veci nici jumate din sumele alea. N-am nimic cu nimeni in povestea asta, ba mai mult incep sa cred ca Grossman ii intr-adevar oleaca de victima. Da bambilici ca tine care umbla cu povesti de-astea nu fac decat rau pentru imaginea omului. Sfatul meu: daca vrei sa ii faci un bine lu Grossman, atunci abtine-te de la a mai posta pe tema asta, ca nu faci decat mai rau.

 

PS. De fapt, chiar neutru n-o sa raman. Oleaca parca tot ma scarbeste individu asta care isi spune Jack :)

 

Nu este vorba de nici o publicitate. Ofer doar niste informatii suplimentare pt. cei ce au intrebari.

Link to comment
Share on other sites

Nu este vorba de nici o publicitate. Ofer doar niste informatii suplimentare pt. cei ce au intrebari.

 

Esti pe dinafara, nu ai inteles nimic. Nu era vorba de tine, ci de Boro sau Manu care prin simplu fapt ca isi comanda o chitara fac o publicitate uriasa pentru Grossman. Se cheama endorsement, iar endorserii nu isi platesc instrumentele (cel putin asa as fi normal). Chestie pe care o respect. Si in mod sigur o respecta si altii, dat fiind ca Boro si Manu Savu is oleaca de nume cunoscute.

 

Numa ca tre sa te bagi si tu pe interval. Pe bune, esti mai rau decat Jack. La ala inteleg, il roade concurenta. Da cand vii tu si bagi vrajeli gen "numa floydu ii 500 de coco", atunci orice om normal se gandeste: "apoi daca si asta care ii de partea lu grosu tot mananca c_a_c_a_t, atunci tre sa fie ceva putred la mijloc". Sincer iti spun: STAI MAI LEJER CA II FACI RAU OMULUI!

Edited by dmc
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.