www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Preamp Bypass La Un Combo Pe Lampi


Guest zoom
 Share

Recommended Posts

Salut,

am un combo pe lampi, un H@K de 20 w care are : doua lampi de preamp 12AX7 si 2 EL84 pentru poweramp, un Accutronics Spring Reverb si un fx loop.

as vrea sa conectez un alt preamp pe lampi prin fx return, astfel incat sa nu mai folosesc preamp-ul

H@K-ului. Pana aici e totul ok, stiu ca merge,am incercat mai multe preampuri ,atat pe lampi cat si simulari, dar as vrea sa stiu daca pot sa scot efectiv o lampa din preampul combo-ului, daca tot nu-l folosesc, fara sa afecteze functionalitatea combo-ului.Dupa logica mea ar fi ok, dar nefiind neaparat expert am zis ca mai bine intreb pe cei care se pricep mai bine,mai ales ca parca mai citisem prin alte locuri ca ar fi si lampi dedicate pentru functionarea reverb-ului si apoi ceva de " phase inverting tube" si nah, sa nu stric ceva fara sa stiu.In fine ,poate nu e cazul la combo-ul meu.

Deci, pot sa scot o lampa din preamp, daca tot nu-l folosesc, fara sa afecteze functionarea combo-ului, daca tot am un alt preamp conectat prin fx return?

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Ca sa poti scoate un tub 12ax7 trebuie sa stim modelul ampului sau macar schema,e posibil sa scoti un 12ax7 si sa nu mai mearga reverbul,e posibil ca reverbul sa fie construit cu un AO,in acest caz un 12ax7 e preu si un 12ax7 e defazorul,in acest caz poti scoate un 12ax7,cel care face partea de preamplificator.

O sugestie valabila pt multi,CIND INTREBATI CEVA SCRIETI MODELUL AMPULUI SAU A ALTUI ECHIPAMENT,nu e nimeni ghicitor in stele sa ghiceasca modelul ampului...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

partea buna a lui 57 este ca ARE DREPTATE IN CE SPUNE! :respect:

Si partea rea care este ? Cine are dreptate ,"cum!" sau "de ce?", este discutabil .

In rest il apreciez pe 57 pt ca este un tip care studiaza si are ceva capacitati analitice . Si ar fi indicat sa studieze si chitara ca sa inteleaga , intr-adevar , ce se intampla cu acest intrument .

Asta pt ca tot ne-am apucat sa-l discutam fara sa fie de fata .

Edited by ggg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ca sa poti scoate un tub 12ax7 trebuie sa stim modelul ampului sau macar schema,e posibil sa scoti un 12ax7 si sa nu mai mearga reverbul,e posibil ca reverbul sa fie construit cu un AO,in acest caz un 12ax7 e preu si un 12ax7 e defazorul,in acest caz po

ti scoate un 12ax7,cel care face partea de preamplificator.

O sugestie valabila pt multi,CIND INTREBATI CEVA SCRIETI MODELUL AMPULUI SAU A ALTUI ECHIPAMENT,nu e nimeni ghicitor in stele sa ghiceasca modelul ampului...

dap,greseala mea ca nu am spus exact modelul ampului,care este un Hughes&Kettner Edition Tube 25th. Intre timp, am scos un tub 12ax7(primul) si am folosit celalalt preamp( unde aveam defapt nevoie de un 12ax7) conectat prin fx return la poweramp si functioneaza.

.... m-am jucat putin cu configuratia asta,apoi am pus la loc tubul si ma minunez cat de bine suna acest combo. degeaba, nemtii astia...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Si partea rea care este ? Cine are dreptate ,"cum!" sau "de ce?", este discutabil .

In rest il apreciez pe 57 pt ca este un tip care studiaza si are ceva capacitati analitice . Si ar fi indicat sa studieze si chitara ca sa inteleaga , intr-adevar , ce se intampla cu acest intrument .

Asta pt ca tot ne-am apucat sa-l discutam fara sa fie de fata .

Fin. Foarte fin.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Si partea rea care este ? Cine are dreptate ,"cum!" sau "de ce?", este discutabil .

In rest il apreciez pe 57 pt ca este un tip care studiaza si are ceva capacitati analitice . Si ar fi indicat sa studieze si chitara ca sa inteleaga , intr-adevar , ce se intampla cu acest intrument .

Asta pt ca tot ne-am apucat sa-l discutam fara sa fie de fata .

partea rea este ca nu se poate abtine,ar putea sa faca altceva decit sa piarda timpul pe aici .....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.