www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

IBANEZ RG321RB


Guest cdaugustin
 Share

Recommended Posts

M-am intors din State acum 2 luni, cu un Les Paul in spate :)

 

Sa punctam niste lucruri :

 

a) NIMENI nu va pune o chitara in cala. Chiar si pilotii si stewardesele stiu ca o chitara e un obiect DELICAT. In cel mai bun caz, stewardesele vor lua chitara si o vor pune bine, in locuri ferite (de obicei, in dulapul pt hainele celor de la business class). In cel mai rau caz, stati cu chitara intre picioare :)

 

10611[/snapback]

 

Care vrea sa zica tu ai venit in avion cu o chitara intre picioare?

 

Deci nu stiu pe ce ruta ai venit tu si de unde, dar in mod normal si la o companie ce se respecta, ce nu intra in specificatiile obiectelor personale nu poate fi luat cu tine ca bagaj personal (o chitara si fara cutie are cel putin 1 metru lungime.. no fuckin way!). Doar in cala, unde poate exista un compartiment destinat obiectelor fragile.

 

"in dulapul pt hainele celor de la business class".. jeez.. :))

Link to comment
Share on other sites

malex... de cate ori sa va explic ca nu va intreaba nimeni ce aveti in bagaje, mai ales sa-si piarda vremea sa va taxeze de vama pe aeroport. Am o gramada de prieteni care au venit si au plecat in toate colturile lumii si nu i-a intrebat nici dreaq de bagajele e mana. Cazurile in care se intampla asa ceva reprezina 5% din totalul pasagerilor si atunci se merge direct la pont... respectiv droguri, arme & shit. Pe autocar, nu mai stau sa va explic ca la Nadlag e o coada de 20 de autocare la orice ora si nu mai sta nici dreaq sa verifice bagajele... vorbesc din experienta si nu din poveshti. Plus ca autocarele care vin din strainatate au compartimentele de bagaje full si daca le deschizi si nu scoti nimic de acolo, cu greu le mai poti inchide la loc.

 

Te-am lamurit ?

Link to comment
Share on other sites

Felix, am impresia ca in topicul asta se vorbeste de lucruri diferite - unii vorbesc de cum pot aduce (ei insisi) o chitara iar altii vorbesc despre cum poti intra in posesia unei chitare trimise de afara.

 

1. Cand ti-o aduci tu, ai sansele descrise de tine, dar nu intotdeauna. Si nu-mi spune de bagaje de mana la aeroport - o chitara nu-i atat de mica si se vede, da-o dreaq. Te intreaba cârnatzii aia imediat de sanatate. Treabasta cu totul altfel daca vorbim de efecte, procesoare si alte chestii care incap in bagaje.

2. Cand chitara iti este trimisa, daca este prin UPS/TNT/DHL sau alt serviciu de acest gen, nu te scapa nici dreaq de taxe (poate 1% sanse sa scapi). Ai sanse pe posta normala si daca e neinsotita de factura (dar pe posta normala risti sa ajunga bucati).

 

Si crede-ma ca nici eu nu vorbesc din auzite.

 

In principiu maniaku are dreptate - toate se taxeaza. Tine de sansa fiecaruia sa scape. Dar astea sunt exceptii - nu le generalizati, pentru ca oamenii care citesc s-ar putea sa fie dezamagitzi!

 

Si ca sa-ti dau un exemplu: eu si maniaku ne-am luat ultimele chitare din acelasi loc, si folosind acceasi modalitate de livrare. Eu n-am platit nik iar maniaku a platit.

 

So?

 

La final ... cred ca depinde de dispozitia si :) abnegatzia :) vamesilor...

And remember... nimeni nu detine adevarul absolut...

 

 

PS ... si nu mai postez aici ca nu-mi plac discutiile in contradictoriu :)

Link to comment
Share on other sites

Uite, iti raspund si eu ca sa intelegi cum stau lucrurile:

 

1. Daca vii pe avion, tren sau autocar cu o chitara in bratze si nu ai acte la ea, nu ceri returnarea TVA-ului din tara de unde ai cumparat-o, vamesii nu te intreaba de sanatate din senin. Daca te intreaba, spui ca e a ta, ca ai plecat cu ea din Romania si la plecare n te-a intrebat nimeni de sanatate si nu au cum sa o vamuiasca... mai faci si scandal pe deasupra.

 

2. Daca ai cumparat o chitara si iti este trimisa prin poshta atunci e adevarat ca platesti vama la ea. Nu am negat acest lucru. Orice lucru pe care il cumperi din strainatate si nu este produs in UE, si este trimis cu forme legale in Romania se supune taxelor vamale.

 

Am trecut prin ambele experiente si s-a intamplat exact ca mai sus.

 

Ideea principala este sa ai mult sange in tine si tupeu. In general vamesii se iau dupa fatza omului... daca te vad ca tremuri si ca transpiri, fii sigur ca te vor cauta si in fund.

 

DIN ACEASTA CLIPA OFF-TOPICURILE SUNT INTERZISE PE ACEST THREAD.

Link to comment
Share on other sites

Guest cdaugustin

Multam din nou pentru informatii... Prietenul meu nu are atata tupeul in el ( ba chiar dimpotriva e o persona destul de calma :) si relaxata). Deci daca o sa ceara aia taxe vamale o sa platesc si taxele vamale. Chiar f important daca gasesc aia chitara si cer taxe vamale si prietenul meu nu are bani la el pot sa merg dupa aceea sa scot eu chitara din vama ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.