www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Wanted : Tunomatic bridge


ambrozie
 Share

Recommended Posts

Treaba sta in felul urmator : am facut rost de chestia asta, am inteles ca e un Reghin vechi, era pe inventarul unui liceu si acum... sa spunem ca o tin eu in gestiune. Un dobitoc a vrut s-o "repare" sau sa vada daca intr-o chitara electrica sunt iepuri, pitici sau bilete castigatoare de loto 6/49 si a reusit sa-i rupa clema care prindea cordarul (sau cum s-o numi) - cand am luat-o era in starea din poza 1. I-am refacut eu clema asta (vezi poza 2 - scuze de calitate) dar neavand nici un fel de calus, corzile raman lipite de grif. Are cineva un tunomatic sau un calus de Star (din discutiile cu StratMan am inteles ca acele chestii de plastic s-ar potrivi)?

P.S. : nu ma intereseaza comentarii gen "ba da` ce faci cu chestia aia, arunc-o dreaq ca e de ***" - am de gand s-o folosesc acasa, la rece, pentru antrenament, fara cine stie ce pretentii (eu sunt student in Iasi, stau in camin si am deja o electrica pe care-mi fac treaba si sunt multumit). In plus, daca ramane a mea (trebuie casata din inventar, rahaturi birocratice) o sa mai investesc eu ceva in ea, la partea electrica si daca e cazul la cheite. Deocamdata, trebuie s-o fac cantabila.

post-357-1162659970_thumb.jpg

post-357-1162659993_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu o chitara din aia, e un reghin din 70' si ceva toamna...

 

 

Cred ca la Muzica gasesti tunomatic dar nu stiu daca se potriveste...ma rog cel putin la reghinul care il aveam eu cineva il iubise tare in tineretea lui si suna relativ bine, avea doua hum-buckere pe el...dar tot nu era cine stie ce...

 

 

Bafta la asamblat...

 

 

:):):)

Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu o chitara din aia, e un reghin din 70' si ceva toamna...

Cred ca la Muzica gasesti tunomatic dar nu stiu daca se potriveste...ma rog cel putin la reghinul care il aveam eu cineva il iubise tare in tineretea lui si suna relativ bine, avea doua hum-buckere pe el...dar tot nu era cine stie ce...

Bafta la asamblat...

:):):(

Daca te referi la dugheana de "Muzica" de la Iasi, n-au. La Muzica de la Bucuresti - o sa incerc cat de curand sau o sa trimit pe cineva care stie ce-i aia o electrica - acuma sper sa n-o dau in balarii, cred ca importanta e distanta de la mi gros la mi subtire, ca sa vina corzile(coardele :) parca ma duce cu gandul la altceva B) ) drept. Oricum, la mari minuni nu ma astept de la chitarica asta, doar vreau ceva pe care sa nu-mi pierd antrenamentul in vacante sau prin weekenduri cand mai merg acasa. Nu prea ma atrage sa-mi car chitara "principala" dupa mine pe trenuri, nici asta nu-i mare minunatie, dar imi fac treaba cu ea mai bine decat credeam cand am cumparat-o. Si, de ce sa nu recunosc, imi place ideea de a avea un "vintage" ;) plus ca asa la prima vedere e un lucru facut bine, in comparatie cu low-endurile din ziua de azi... am sa-mi schimb parerea probabil cand o s-o aud in amplificare, dar pana la urma e gratis.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Edited by ambrozie
Link to comment
Share on other sites

evita cat vrei..da acolo gasesti...sau daca vrei poti sa-l comanzi pe net...

personal..daca ash avea nevoie de ceva ce are grosmann...ash opta ptr o comanda pe net..da asta e alta treaba...si ma priveshte..dar tu ...iti iei de la grosmann ce traba si iti faci treaba...nu??...

 

 

asta daca n-a dat faliment grosmann ala...

Link to comment
Share on other sites

Stiu de stimatul domn Grosu (nu-s chiar nou in chitara si nici pe forum, doar puturos), numai ca in momentul cand vad in fata ochilor "vii cu ea la bucuresti sa vad daca se poate face" si atat (de parca ii plateam piesa in mamaliga, nu tot cu bani sau eram de la Popleaca si nu stiam ce piesa trebuie), prefer sa stau la mana unei amice din Germania care sa-mi trimita tunomaticul cand isi va gasi timp sa mearga la un magazin de instrumente. Graba nu-i, nu depind in nici un fel de chitara asta, este doar ambitie personala (si plictiseala).

Link to comment
Share on other sites

eu am vandut unul cu doua hum-uri .... prin 90? parca 91? ....

si era natur.... ii cojisem toata vopseaua....si lacuit.........arata tare bine :)

ce culoare era al tau?

 

 

Al meu era un fel de sunburst ciudat...dupa care a fost negru, dupa aceeasi metoda...

 

 

Gandindu-ma bine chitara aia chiar avea coi, coi sarmos dar avea...de altfel toate chitarile vechi care dau un semnal aiurea si fasaie ti se pare ca au mai mult coi...oricum mie mi-a placut...

 

 

asta ca sa revenim la topic B)

 

 

:):):(

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

ti nsa specific ca domnul cu tunomaticul ma intrebat pe mesenger daca este bun pentru chitara lui , dar pentru faptul ca nu mi-a aratat nici o poza cu chitara in cauza nu m-am putut pronunta ,spunandu-i ca pana cand nu vad nu ii pot spune daca este bun sau nu.

Daca imi arata o poza alta era situatia .

 

Tin sa pecizez ca atunc icand exista o problema specificati toata discutia si aspectele ei , nu doar ce ne convine .

 

Eu ca sa vand marfa ii pute-am spune ca este bun ,poate da ,dar daca nu era bun nu imi dadea cu el in cap sau ar fi scris pe foorum ca i-am vandut marfa care nu i se potrivea?????

Deci cand mai aveti astfel de intrebari si nu sunteti din bucuresti aveti pregatita si o poza ca sa pot vedea daca se poate sau nu.

 

Cristian

Link to comment
Share on other sites

ti nsa specific ca domnul cu tunomaticul ma intrebat pe mesenger daca este bun pentru chitara lui , dar pentru faptul ca nu mi-a aratat nici o poza cu chitara in cauza nu m-am putut pronunta ,spunandu-i ca pana cand nu vad nu ii pot spune daca este bun sau nu.

Daca imi arata o poza alta era situatia .

 

Tin sa pecizez ca atunc icand exista o problema specificati toata discutia si aspectele ei , nu doar ce ne convine .

 

Eu ca sa vand marfa ii pute-am spune ca este bun ,poate da ,dar daca nu era bun nu imi dadea cu el in cap sau ar fi scris pe foorum ca i-am vandut marfa care nu i se potrivea?????

Deci cand mai aveti astfel de intrebari si nu sunteti din bucuresti aveti pregatita si o poza ca sa pot vedea daca se poate sau nu.

 

Cristian

Eu tin sa precizez ca am trimis nu una, ci doua poze cu chitara, exact aceleasi pe care le-am atasat in primul post, iar domnul Grosu le-a respins. . Hai sa n-o dam in balarii. Il rog si pe Stratman sa intervina, in aceeasi zi am vorbit cu amandoi, daca lui Stratman i-am trimis poze, de ce nu i-as fi trimis si lui Grosmann? Oare am ceva personal cu cel din urma si fac un pic de flame de dorul lelii?

Link to comment
Share on other sites

Orice tune-o-matic cu stop-bar cred ca-i bun pentru chitara ta. Asa scapi si de cordarul ala antic.

Problema-i ca cel mai probabil trebuie sa ti-l monteze un lutier. :)

Parerea mea...(poate ca nu-i cea corecta).

Ma descurc singur, important e sa fac rost de un tunomatic. Si cred ca de amuzament o sa-mi fac unul singur, imediat ce purcel (sau oricine altineva) va face un pustiu de bine si va pune niste poze detaliate cu un tunomatic...

Nu am chef sa fac investitii majore in chitara asta, in primul rand pentru ca, asa cum am mai scris, sunt sanse (nu foarte mari) ca directorul liceului sa mi-o ceara inapoi si nu vreau sa dau banii aiurea, cel putin nu deocamdata.

Edited by ambrozie
Link to comment
Share on other sites

Uita-te p-aici, vezi ca-s mai multe.

http://www.stewmac.com/shop/Bridges,_tailp...es.html#details

 

Later: Aaa, si uita-te la "Specs" si compara dimensiunile de-acolo cu cele de pe cordarul tau (distanta intre corzi, distanta intre prima si ultima coarda).

Edited by Geologu
Link to comment
Share on other sites

ati trebuie bridge de chitara Schaller nu stiu daca suruburile de la cele tip gibson se pot monta caci aceasta chitara ara o placa din placaj de tei ca si placa de rezonanta.

 

bridge-ul Schaller are "picioruse" cu talpici ce se potriveste si la chitare cu cutie de rezonanta.

 

 

 

 

 

cred ca pe la Reghin la "Hora" s-ar mai gasi daca nu le au aruncat pe toate .

 

oricum precis ca se mai fabrica , da sunt scumpe in jur de 30-40 $

 

Schaller fabrica vestitele chei Schaller , bridge-uri , vibratoare , fac cel mai bun cablu spiralat din lume .etc...

 

cauta pe google

 

 

aceasta era chitara originala

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.