www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Note muzicuta cromatica


rynn
 Share

Recommended Posts

cand s-a considerat cineva de aici instrumentist ca sa potsi sal ataci? geez. Oricum cred ca ar merita facut un topic despre cantatul la muzicuta. cum citim tab etc. ca si eu ma gandesc sa ma apuc de muzicutsa :)

Link to comment
Share on other sites

cand s-a considerat cineva de aici instrumentist ca sa potsi sal ataci? geez. Oricum cred ca ar merita facut un topic despre cantatul la muzicuta. cum citim tab etc. ca si eu ma gandesc sa ma apuc de muzicutsa :)

 

ok....vorbim aici despre "ROMANIAN GUITARIST COMMUNITY" ... nu vorbim despre instrumentisti ??... ok....dar macar de ureche muzicala cred ca putem vorbi......

In ceea ce priveste "atacatul"... reamintesc tuturor celor care se simt atacati pe acest forum un citat din Kant... "O conditie necesara dar nu si suficienta a intelectualului este profundul spirit critic". Forum-urile sunt create pt discutii, critici, controverse..etc....bazate evident pe argumente plauzibile..... d-asta cred eu ca se cheama "romanian guitarist community", altfel se chema comunitatea prelucratorilor prin ashchiere de pe langa uzina IMEB..... nu l-am atacat pe geiger, ci pur si simplu i-am dat o sugestie, recunosc un pic acida, ca poate descoperi si singur notele de pe acea muzicuta. Imi cer scuze nu-l cunosc pe geiger, dar ipotetic vorbind, daca n-ar avea ureche muzicala la ce i-ar mai folosi acea intrebare pe care a pus-o ??

Link to comment
Share on other sites

ok....vorbim aici despre "ROMANIAN GUITARIST COMMUNITY" ... nu vorbim despre instrumentisti ??... ok....dar macar de ureche muzicala cred ca putem vorbi......

In ceea ce priveste "atacatul"... reamintesc tuturor celor care se simt atacati pe acest forum un citat din Kant... "O conditie necesara dar nu si suficienta a intelectualului este profundul spirit critic". Forum-urile sunt create pt discutii, critici, controverse..etc....bazate evident pe argumente plauzibile..... d-asta cred eu ca se cheama "romanian guitarist community", altfel se chema comunitatea prelucratorilor prin ashchiere de pe langa uzina IMEB..... nu l-am atacat pe geiger, ci pur si simplu i-am dat o sugestie, recunosc un pic acida, ca poate descoperi si singur notele de pe acea muzicuta. Imi cer scuze nu-l cunosc pe geiger, dar ipotetic vorbind, daca n-ar avea ureche muzicala la ce i-ar mai folosi acea intrebare pe care a pus-o ??

 

No hai ca ma extrapolasi intr-o transcendentza mirifica a incostientului, preconizata de o fantasma carismatica a neantului psihic debordant, spre indobitocirea nefireasca a conglomeratului muzical din uvertura sufletului nemarginit ce are granitele modificate mixolidian cu ascendente teoretice de neconceput in natura umana, mai ales datorita indecentelei mele persuasive, in umila mea ipocrizie. :)

 

Oare ce am bre? cred ca m-am tampit si eu oleaca aah? :)

Link to comment
Share on other sites

Pt a inchide acest topic, Geiger esti invitatul meu vineri in Big Mamou. Iti voi arata in circa 3 minute cat de usor este sa descoperi notele unei muzicute cromatice, de unul singur. Cred ca astfel i-am raspuns lui estebe. In ceea ce-l priveste pe Rynn, cred ca ar trebui sa cauti acel forum despre care vorbeam eu in reply-ul anterior.

Link to comment
Share on other sites

io as zice sa nu ne certam, sa vedem intai ce-a vrut sa zica rynn, ca io asa epatat nici nu poci sa gandesc. ce intelegem noi de aici? ca domnul "cosorul lui moceanu" stie multe cuvinte care lui i se par grele...foarte tare.

sunt insa de acord ca nu poti pune intrebari care sa te scuteasca sa gandesti, macar din bun simt..sunt o gramada de forumisti care joaca la grupa mica la capitolul "eficacitate", dar pun intrebari de genul (exagerez, evident, sa nu se trezeasca vreun pusti frustrat ca gaseste intelesuri adanci aici..): cine imi acordeaza si mie chitara?

by the way, N-ATI AUZIT DE GOOGLE, COPII??

IA UITE CE PERSEVERENT E GEIGER...NO OFFENSE http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=1360, si poate se uita si dl. "cosorul lui moceanu" la data post-ului ...e de domeniul evidentei..

Edited by carramba
Link to comment
Share on other sites

Vai ce a iesit.. :)

Am incercat si eu sa inteleg cu ce s-ar putea manca muzicuta aia, dar nu am putut gasi nimic cu google.. nu ma consider instrumentist. O voi da cel mai probabil cuiva care stie cum sa o foloseasca :) Eu m-am lasat inainte sa ma apuc.

Se va muta cursorul mouse-ului in partea stanga jos a ecranului. Se apasa butonul start apoi Programs, apoi Internet Explorer. Dupa deschiderea aplicatiei, in address bar se va tasta www.google.com, apoi apasam tasta enter sau butonul go din dreapta address bar-ului. Dupa deschiderea paginii web se tasteasa in interiorul casutei "all about harmonica". Apoi se va apasa tasta enter sau buton search. Vom observa cu surprindere ca motorul de cautare va returna circa 4.150.000 de rezultate. Cautand fiecare link in parte vom urmari date privind "chromatic harmonicas" sau "Tremolo harmonicas" care sunt foarte apropiate.

O alta metoda ar fi prin apropierea intrumentului pe care il detineti de orificiul bucal. Pozitionam buzele pe orificii si incercam sa suflam pe cat posibil intr-o singura gaura, apoi tragem aer prin acelasi orificiu. Deasemenea vom constata cu surprindere ca vom emite 2 sunete diferite. Avand in vedere ca acest forum se cheama "romanian guitarist community" presupun ca nu posedezi si o chitara, ar fi fost mai simplu de explicat, insa nu dispera..... va trebui sa instalezi pe desktop-ul tau un software care simuleaza un tuner. Dar de aici incolo nu mai dau consultanta decat contra cost.

 

O zi buna.

Link to comment
Share on other sites

kant spunea asta în ceea ce priveºte epistemologia - teoria cunoaºterii. contextul aici e altul.

Bones, hai sa ne oprim aici, ca poate mai apare vreun "Dorel" caruia i-a cazut dexu` pe glezna, si incepe sa elucubreze aici despre gnoseologie. Discutam daca vrei la o bere in Big Mamou.

Link to comment
Share on other sites

Geiger , si acum sa iti raspund la intrebare;cred ca muzicuta ta este una Tremolo, nu e cromatica , cromatica are doar un singur rand de gauri si are un buton intr-o parte.muzicute cu doua randuri de gauri sunt cele OCTAVE sau TREMOLO si tind sa cred ca a ta ,fiind chinezeasca ,e una tremolo.cele doua gauri ,cea de sus si ce de jos :):) , sunt acceasi nota ,cea de sus fiind putin acordata mai sus sa dea un efect de tremolo.citeste aici: https://jldyermusic.com/Harmonica_Types.html

si poza aici: http://www.jacksmusicstore.com/catalog/har...hmc-tmt-a~53-48

 

muzicuta ta nu este indicata pentru canta blues , insa pentru taburile puse de mine a foarte potrivita , atat doar ca trebuie sa transpui notele de pe diatonica pe tremolo, ceea ce ia putin efort si asa cum zicea si caramba , nu prea pari ca ai fi dispus sa o faci. oricum cred ca acum ai de unde sa incepi, nu mai ai scuza ca nu stii ce fel de muzicuta ai.

mai multe informatii aici ;

http://en.wikipedia.org/wiki/Harmonica#The_Tremolo_Harmonica

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.