www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tuning pt chitara


Eddie
 Share

Recommended Posts

Salutare! Eram curios daca vreunul din voi se pricepe la asa ceva...Problema e ca falseaza un piculetz( in jur de o treime de semiton la pozitia 12) si nu-i dau de cap. distantele de la neck la pozitia 12, respectiv de la pozitia 12 la cordar sunt egale cum trebuie sa fie, gatul e drept ca eu oricum folosesc corzi moi si nu e cazul sa se indoaie, corzile sunt destul de apropiate de grif...deci totul pare in regula...si totusi falseaza..si e fender....P.S. : am auzit de metoda cu scosul grifului si "introducerea"( :) unor bucati de hartie intre grif si chitara pt a modifica directia grifului..ati incercat asa ceva?

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff
P.S. : am auzit de metoda cu scosul grifului si "introducerea"(  :)  unor bucati de hartie intre grif si chitara pt a modifica directia grifului..ati incercat asa ceva?

10225[/snapback]

Da, am facut-o eu cu Jacksonu meu. (Un JS20 care are deja vreo 8 ani sau asa)

Nu am introdus hartie, ci o pana de plastic subtire; Works fine, atat de bine cat poate sa fie pentru o chitara care trebuie retastuita, dar nu am probleme cu directia gatului :)

Link to comment
Share on other sites

...Problema e ca falseaza un piculetz( in jur de o treime de semiton la pozitia 12) si nu-i dau de cap. distantele de la neck la pozitia 12, respectiv de la pozitia 12 la cordar sunt egale cum trebuie sa fie, gatul e drept ca eu oricum folosesc corzi moi si nu e cazul sa se indoaie, corzile sunt destul de apropiate de grif...deci totul pare in regula...si totusi falseaza..si e fender....

10225[/snapback]

 

... orice chitara falseaza... obisnuieste-te cu ideea asta si nu fa prostia sa scoti griff-ul si sa bagi bucati din carnetul de note sub el... frate, chiar nu pricep de unde le scoateti p-astea :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Am facut-o io mah, si nu e deloc prostie; daca gatul e drept dar nu sta in directia care trebuie din cauza unuia dintre suruburi (deh, se mai largesc gaurile alea) nu prea ai alta solutie; In cazul lui s-ar putea sa nu fie o solutie pentru ca suspectez ca n-are legatura cu problema pusa :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.