www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Ritmica


Guest Raskolnikov
 Share

Recommended Posts

Guest Raskolnikov

Chitara a fost la inceput, in perioada band-urilor de jazz, un instrument de acompaniament,

apoi odata cu aparitia chitarei electrice si a amplificarii a capatat volum si s-a impus ca instrument solo.

 

Eddie Van Halen spunea la un moment dat ca multi incepatori vor sa invete chitara solo pentru ca "they think it's cool". De aceea nu dezvolta un bun simt al ritmului. Chitara solo, zicea el, trebuie s-o invati dupa ce stapanesti bine chitara ritmica si sunetul acordurilor iti este clar in minte.

 

Tom Petty, intr-un interviu in revista Vintage Guitar, spune ca muzica lui se bazeaza pe chitara ritmica, iar el a invatat si s-a inspirat foarte mult de la chitaristi ca Jonh Lenon, Keith Richards, Brian Jones dezvoltandu-si un puternic simt al ritmului.

El se refera la chitara ritmica ca fiind "a lost art".

Ce parere aveti?

Link to comment
Share on other sites

Da si nu intr-un raspuns...

 

Nu, nu cred ca chitara ritmica este pe cale de disparitie ci celelalte instrumente care tineau locul solist, treptat, au disparut lasand doar chitara atat pe planul ritmic cat si pe cel solist...

In final totul se bazeaza pe ritmica...cand compui o piesa, sau cel putin in cazul meu, intai o pui pe acorduri...ii stabilesti o structura melodica, in fine ritmica este necesara si nu este o arta pierduta...

 

 

Da fiindca am vazut atatia chitaristii incepatori care nu stiau sa schimbe trei acorduri bine insa scoteau solouri de la metallica...si le scoteau bine...si sunt foarte multi asa, si in final ajung ei chitaristi buni sau nu, dar le lipseste ceva...exact cazul chitaristului solist din formatia din care activez(care recent a decis sa plece) care poate scoate niste solouri si riffuri dementiale dar un ritm un inceput de piesa ceva care sa sune chiar bine nu a reusit niciodata...

 

 

Sunt de accord cu Eddie Van Halen in privinta faptului ca(virgula) ca incepator un studiu mai aprofundat al acordurilor si al compunirii acestora e destul de important...

 

 

Imi cer scuze daca am fost off-topic

 

 

:):):)

Link to comment
Share on other sites

Guest jamesb10

Chitara a fost la inceput, in perioada band-urilor de jazz, un instrument de acompaniament,

apoi odata cu aparitia chitarei electrice si a amplificarii a capatat volum si s-a impus ca instrument solo.

 

Eddie Van Halen spunea la un moment dat ca multi incepatori vor sa invete chitara solo pentru ca "they think it's cool". De aceea nu dezvolta un bun simt al ritmului. Chitara solo, zicea el, trebuie s-o invati dupa ce stapanesti bine chitara ritmica si sunetul acordurilor iti este clar in minte.

 

Tom Petty, intr-un interviu in revista Vintage Guitar, spune ca muzica lui se bazeaza pe chitara ritmica, iar el a invatat si s-a inspirat foarte mult de la chitaristi ca Jonh Lenon, Keith Richards, Brian Jones dezvoltandu-si un puternic simt al ritmului.

El se refera la chitara ritmica ca fiind "a lost art".

Ce parere aveti?

parerea me e ca intr-adevar nu mai e ce-a fost in mare parte din cauza ca toata lumea vrea sa fie lead guitar si pe bune cand vezi ce face steve vai sau joe satriani normal vrei sa faci si tu na, o melodie precum for the love of god sau stiu eu ce va atrage un chitarist in devenire mai mult decat ceva bazat pe 3 acorduri.Sunt de acord ca ar trebui sa incepi cu chitara ritmica si un mare ajutor e un ton calumea care sa faca sa sune acordurile din highway to hell sau smoke on the water.

Link to comment
Share on other sites

parerea me e ca intr-adevar nu mai e ce-a fost in mare parte din cauza ca toata lumea vrea sa fie lead guitar si pe bune cand vezi ce face steve vai sau joe satriani normal vrei sa faci si tu na, o melodie precum for the love of god sau stiu eu ce va atrage un chitarist in devenire mai mult decat ceva bazat pe 3 acorduri.Sunt de acord ca ar trebui sa incepi cu chitara ritmica si un mare ajutor e un ton calumea care sa faca sa sune acordurile din highway to hell sau smoke on the water.

Poate sunt exceptia care confirma regula, dar pe mine nu ma pasioneaza nici vai, nici satriani, nici malmsteen, etc. ... si prefer rhythm guitar ... but that's just me ...

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig

Si eu am inceput tot asa, numa cu solouri de la Maiden si refuzam sa invat acorduri. Treaba e ca abia acum, dupa 4 ani pot sa cant Maiden si in momentul asta nu ma mai atrage lead guitar asa mult, ci mai mult imi plac riffurile cu cojones de la Metallica si Slayer.

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea ca fara o buna ritmica si progresie de acorduri solul nu are unde sa se bage.. In primul rand ritmica si apoi solo. De pierdut nu cred ca s-a pierdut totusi .. toate piesele a ritmica fie ea pe rifuri fie acorduri.... Pana si acel gigi e tot ritmica...

Oricum parerea mea e ca la ritmica si armonie progresii de acorduri Dire Straits e prea tare... sau cel putin eu il respect pentru muzica care o face. (Suna prea bine)

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

Parerea mea ca fara o buna ritmica si progresie de acorduri solul nu are unde sa se bage.. In primul rand ritmica si apoi solo. De pierdut nu cred ca s-a pierdut totusi .. toate piesele a ritmica fie ea pe rifuri fie acorduri.... Pana si acel gigi e tot ritmica...

Oricum parerea mea e ca la ritmica si armonie progresii de acorduri Dire Straits e prea tare... sau cel putin eu il respect pentru muzica care o face. (Suna prea bine)

:)

 

Cred ca Tom Petty se referea nu la partea de chitara ritmica dintr-o piesa, care cum zici tu nu poate disparea, ci la faptul ca "meseria" ca sa zic asa de chitarist de acompaniament sau ritmic s-a cam pierdut.

Nu mai exista chitaristi specializati doar pe aceasta, care au un bun simt al ritmului, stiu multe acorduri, stiu sa faca o armonie mai deosebita la o piesa.

Edited by Raskolnikov
Link to comment
Share on other sites

Cred ca Tom Petty se referea nu la partea de chitara ritmica dintr-o piesa, care cum zici tu nu poate disparea, ci la faptul ca "meseria" ca sa zic asa de chitarist de acompaniament sau ritmic s-a cam pierdut.

 

 

Din pacate ai mare dreptate . Si mie mi se pare ca nu prea mai este nimeni atras sa invete sa "bata" chitara cum se zice. Si asta poate din cauza ca au disparut grupuletzele de "chitaristi de parc".

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.