www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vand Interfata Usb Pentru Chitara (No Name - Clona Behringer Ucg 102)


sam
 Share

Recommended Posts

Vand interfata USB pentru chitara. Asa cum se poate vedea in poze, aparent produsul este no name (nu exista niciun brand inscriptionat pe el sau pe cutie) insa pare a fi o clona dupa Behringer Ucg 102. N-as putea spune daca exista diferente intrea aceasta si Ucg 102 deoarece nu am testat Behringer-ul.

Windows-ul o vede insa ca "Behringer USB Audio". Atat pozele cat si print screen-urile sunt reale.

 

Interfata este absolut noua, nefolosita, instalata o singura data de proba. Intre timp mi-am luat un Focusrite si evident ca nu am mai folosit-o pe aceasta.

 

Se livreaza in cutia originala impreuna cu CD-ul si drivere/software (exact ce se vede in poze). Livrare personala in Ploiesti (in majoritatea timpului) sau in Bucuresti (cand ajung cu alte treburi). Se poate trimite si in tara prin curier sau posta pe cheltuiala cumparatorului. Pretul este 60 ron, NEnegociabil.

 

post-9969-0-20469800-1375721016_thumb.jpgpost-9969-0-08424900-1375721894_thumb.jpgpost-9969-0-37207600-1375721899_thumb.jpgpost-9969-0-88033400-1375721904_thumb.jpgpost-9969-0-23251600-1375721915_thumb.jpgpost-9969-0-78445700-1375721921_thumb.jpgpost-9969-0-91595600-1375721926_thumb.jpg

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic daca e clona sau e chiar un Behringer nebranduit. E o practica chinezeasca destul de uzuala sa vanda acelasi produs sub mai multe marci sau chiar fara marca, am mai intalnit-o la firme d-astea mai dubioase. De exemplu am doua acordoare de chitara identice, pe unul scrie Harley Benton iar pe altul Clifton. Insa ele sunt absolut identice.

 

Oricum, pe ea clar nu scrie Behringer deci nu o vand ca Behringer, desi Windows-ul asa o vede.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

nu e chiar clona Behringer :P nu ei au inventat acea interfata, ei la randul lor au preluat de la altcineva, aceste interfate se vand cam cu 10$ pe ebay, ma gandeam sa imi iau si eu una, intrebarea mea este, calitatea sunetului este mia buna decat daca as baga efectiv chitara in calculator prin line in?

Link to comment
Share on other sites

Am sa incerc sa-mi fac timp sa inregistrez niste sample-uri pentru cineva care e interesat sa o cumpere. In felul asta o veti putea compara cu Behringer-ul sau cu placile de sunet on-board. Cum am spus deja, eu nu am testat Ucg 102 deci nu pot face o comparatie. Nici nu o vand ca fiind Behringer pentru ca nu stiu daca este sau nu. Si oricum pretul e cu 100 de ron mai mic decat al Behringer-ului, interfata fiind noua.

Link to comment
Share on other sites

Tocmai am instalat interfata dar am constatat 2 mici probleme. Una e la jack-ul de intrare pe care daca-l misti intr-o anumita pozitie nu face contact ferm. Practic trebuie sa-l misti/rasucesti un pic in gaura pana ii gasesti pozitia dupa care functioneaza perfect. Si a doua e la potentiometrul de volum pentru casti care nu lucreaza decat in partea de sus. Dai de el degeaba cateva ture si abia cand ajungi spre maxim incepe sa lucreze. Asta sa zicem ca n-ar fi grav pentru ca il poti lasa in maxim si ii poti regla volumul din soft, dar aia cu jack-ul poate fi deranjanta daca ti se misca in timpul inregistrarii.

 

Imi pare rau dar chiar nu am stiut despre astea pana acum pentru ca n-am folosit-o. Greseala mea probabil ca n-am testat-o mai atent inainte sa postez anuntul.

 

In concluzie se retrage de la vanzare pentru ca nu vreau sa fiu injurat de nimeni.

Link to comment
Share on other sites

Tocmai am instalat interfata dar am constatat 2 mici probleme. Una e la jack-ul de intrare pe care daca-l misti intr-o anumita pozitie nu face contact ferm. Practic trebuie sa-l misti/rasucesti un pic in gaura pana ii gasesti pozitia dupa care functioneaza perfect. Si a doua e la potentiometrul de volum pentru casti care nu lucreaza decat in partea de sus. Dai de el degeaba cateva ture si abia cand ajungi spre maxim incepe sa lucreze. Asta sa zicem ca n-ar fi grav pentru ca il poti lasa in maxim si ii poti regla volumul din soft, dar aia cu jack-ul poate fi deranjanta daca ti se misca in timpul inregistrarii.

 

Imi pare rau dar chiar nu am stiut despre astea pana acum pentru ca n-am folosit-o. Greseala mea probabil ca n-am testat-o mai atent inainte sa postez anuntul.

 

In concluzie se retrage de la vanzare pentru ca nu vreau sa fiu injurat de nimeni.

SAM faza cu potentiometrul este normala. este vorba de un potentiometru multiciclu axial, acestea in general din ce stiu eu sunt mai ieftine si numai pe ultima portiune se poate vedea o diferenta majora, dar nu se poate spune ca este defect :P sunt doar piese ieftine, asa cum bine ne-a obisnuit pana acum Behringer. eu inca nu sunt sigur daca sa imi cumpar asa ceva sau nu...desi ma tenteaza

Link to comment
Share on other sites

@alexander33: Asta cu potentiometrul sa zicem ca nu e o problema, il lasi in maxim si controlezi volumul din soft. Sau folosesti doar sfertul de tura in care raspunde. Aia cu jack-ul e enervanta. Evident ca poate fi inlocuit dar nu stiu cat de usor se gaseste exact acelasi model ca sa se pupe la pini si sa nu presupuna alte modificari.

 

Apropo, daca cineva vrea sa-si bata capul, i-o dau cu 30 ron + transport avand in vedere problemele. Eventual o pot desface si trimite niste poze pentru a vedea despe ce fel de jack e vorba. Eu n-am timp sa ma ocup dar e pacat de ea si poate cuiva ii foloseste. In afara de asta functioneaza perfect si chiar suna bine.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

m-as baga eu, daca treci prin Buc :D

 

Cel mai devreme am sa ajung saptamana viitoare la Roger Waters (pe 28) dar probabil nu voi avea timp de umblat prin Bucuresti. Daca crezi ca ne putem intalni undeva pe traseul meu (Victoriei - Piata Constitutiei) da-mi un PM. Cu precizarea ca inainte sa-i descoper problemele gasisem deja un cumparator. Nu mi-a spus insa daca il mai intereseaza si in conditiile astea. Daca o vrea, i-o voi da lui pentru ca s-a inscris primul. Daca nu, e a ta.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.