www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Chitara Bass


katurev
 Share

Recommended Posts

Am si eu o dilema.. un prieten a rugat-o pe mama lui, plecata un strainatate sa ii cumpere chitara, pentru ca a vazut la mine si i-a placut. Saraca femeie.. habar nu avand despre ce e vorba, i-a cumparat pustiului un bass electric cu 4 corzi.. ca na .. pentru ea toate chitarile or fi fost tot chitari.

 

O sa vina zilele ce urmeaza pe la mine cu el.. si pentru mine a fost un soc cand am descoperit ca pot conecta electro-acustica la AMPul de electrica.. va intreb acum.. daca pot conecta bassul la amp`ul de electrica..

 

Probabil nu va merge.. dar intreb totusi.. as vrea sa cant putin la el amplificat.. daca nu se poate.. ma multumesc si neamplificat.

 

Multumesc.

Edited by katurev
Link to comment
Share on other sites

Legat de electroacustica.. crede-ma ca si eu am fost socat. Nu ai un rezultat prea grozav, dar se poate canta. E destul.de interesant de incercat.

 

Chiar nu imi vine mie sa cred ca merge si bass ul... Abia astept sa.incerc.

 

Si in ultimul rand.. Nu stiu ce sa zic de bass .. a dat pe el vro 700 lei in bani romanesti... Firma Warrior zicea baiatul asta... Eu nu am auzit de ei.. Sper sa fie ok.

 

Multumesc mult pentru raspunsuri.

Edited by katurev
Link to comment
Share on other sites

Am facut manevra.. Se aude foarte bine si imi place sa cant la bass :)) dar la cat de prost sunt i-am plesnit prima coarda.. A plesnit acolo unde se inoada la cheitele de pe headstock.. Ma gandesc ca daca reusesc sa o lipesc cumva astfel incat sa tina la cheita acolo ar fi ok.. Cel putin pana am eu drum prin buc .. Are cineva idee daca pot folosi.pistolul de lipit? Ca am indoieli ca va lipi materialul din care e facut coarda.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai... am citit ca prima coarda trebuie sa fie nota E.. eu cantand doar pe chitara normala am zis ca trebuie E2... Si asa am rupt-o.. am invartit de cheie pentru E2 si s-a rupt.

 

Tu ar trebui să fii fericit că ţi s-a rupt coarda şi nu s-a rupt gâtul basului. Serios, dă-i prietenului basul înapoi şi rupe-ţi sculele pe care ai dat tu bani... :facepalm:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pai... am citit ca prima coarda trebuie sa fie nota E.. eu cantand doar pe chitara normala am zis ca trebuie E2... Si asa am rupt-o.. am invartit de cheie pentru E2 si s-a rupt.

 

=))))))

 

Prima coarda trebuie sa fie G ( sol ) urmatoare D ( Re ) Urmatoare A ( La) si ultima E ( mi) respectiv cea mai groasa.

Edited by Andrei Urucu
Link to comment
Share on other sites

Inseamna ca unde am citit au fost informatii eronate. Eu am citit aici: http://www.xbass.ro/...-Acordarea-BASS . Dar ma indoiesc.

 

In fine, in lumea in care traim oamenii sar direct la concluzii, sunt rautaciosi, fac asa zice "misto-uri" in loc sa explice celui care nu stie.. ma rog, nu vreau sa o dau in filozofii care ar trebui toti sa le stim de la parinti.

 

 

LE: Nu m-am exprimat eu bine.. la inceputul topicului am spus clar ca e vorba de coarda groasa.. dar apoi am numito ca fiind prima, cand ea este de fapt ultima. In fine, mereu este o totala neplacere sa cer sfaturi pe acest forum, pacat ca nu exista altul.

Edited by katurev
Link to comment
Share on other sites

In fine, in lumea in care traim oamenii sar direct la concluzii, sunt rautaciosi, fac asa zice "misto-uri" in loc sa explice celui care nu stie.. ma rog, nu vreau sa o dau in filozofii care ar trebui toti sa le stim de la parinti.

 

Am sărit la concluzii după ce ţi-am citit "problemele". Dacă într-o trupă există şi bas şi chitară, iar ele produc fix aceleaşi note, care e rostul amândurora? Ar fi fost mai simplu să folosim cu toţii chitare cu 6 corzi, naiba ştie, poate foloseam şi celelalte două corzi.

 

Odată ce ai luat un instrument despre care nu ştii prea multe, cel mai simplu e să te informezi. Afli ce-i cu el, cum se acordează, cum se foloseşte, care-i rostul lui. Iar informaţii sunt gârlă. Îţi scrie acum pe Wikipedia tot ce vrei să ştii despre bas, inclusiv cum se acordează:

 

The standard design for the electric bass guitar has four strings, tuned E, A, D and G, in fourths such that the open highest string, G, is an eleventh (an octave and a fourth) below middle C, making the tuning of all four strings the same as that of the double bass (E1, A1, D2, G2). This tuning is also the same as the standard tuning on the lower four strings on a six-string guitar, only an octave lower.

 

Cum numeşti tu corzile, nu contează, cât timp înţelegem ce vrei să zici. "Aia groasă" îşi atinge mult mai bine scopul decât "prima".

 

Trebuie să înţelegi că, odată ce ai internetul plin de informaţii, iar tu alegi să vii pe un colţişor al lui să ţi se răspundă la orice întrebare căreia îi poţi afla răspunsul tastând câteva cuvinte, vei fi luat la mişto. Pur şi simplu pentru că nu ţi-ai făcut temele şi dai dovadă că nu te prea interesează subiectul. Sincer, nu vă voi putea înţelege niciodată. Ai preferat să scrii o poveste, cu mama prietenului, să ne povesteşti de topicurile vechi, când puteai afla răspunsul mult mai repede... Învăţaţi să folosiţi internetul că sunt şanse mari să nu treacă zi în care să nu-l folosiţi, tot restul vieţii.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.