www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Epiphone Sau Ibanez?


Guest eintz
 Share

Recommended Posts

Guest eintz

pai pret pana in 2500..imi place foarte mult modelul Les Paul Ultra 3,care are si doza elecro-acustica si intrare USB,da cica nu-s foarte rezistente Epiphone'urile:-?

Link to comment
Share on other sites

Epiphone Les Paul Standard Plustop Pro de 10x mai buna decat vintageul. Cu doze splitabile full mahon e rezistent ca un tanc

Daca zici tu..., eu, pana acum, nu am pus mana pe vr-un Epiphone rezistent... Daca as fi in locul lui eintz as lua Vintage-ul de la Deenman si mi-as lua un procesor sau un amp cu restul de bani.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

am avut si Vintage in mana nu spun ca nu e o chitara buna.. insa trebuiesc schimbate cheitele ca-s de proasta calitate + switchul de doze ca si el face figuri la 90% din cazuri. Eu am epi les paul standard plustop pro si pot sa zic ca si cheitele sunt grover de calitate buna si switchul e foarte rezistent de doze nici nu mai vorbescastea probucker suna beton cu un amp bun.

Nu inteleg cum adica nu e rezistent?

Link to comment
Share on other sites

Pana acum nu am cantat pe vr-un Epi care sa se simta bine la mana. Ce-i drept, Vintage am incercat acum vr-o 3 ani, dar mie mi-a placut mai mult decat Epiphone-ul. Oricum, din cate stiu, si Epi-urile au probleme cu comutatorul, poate tu ai noroc. Mi-am spus parerea. Eu cred ca este important si pretul, daca ia Vintageul la 1000 lei, nu stiu ce Epi poate sa concureze.

Link to comment
Share on other sites

Intradevar cu 1000 ron nu concureaza nici un Epi. Eu am o prostie in cap ca nu cumpar chitari second hand, mai ales in gama de pret pana la 1000euro , fiindca daca au tastele tocite nu se prea merita retastarea la chitarile astea ieftine. Si daca o chitara e folosita se tocesc tastala relativ repede.

Link to comment
Share on other sites

Prietene tu te-ai uitat ce cheite stock sunt pe vintage-u ce-l vand eu?iar o chitara e facuta sa se cante ani, nu necesita nici o retastare dupa 2-3 ani de cantat a unui incepator. Cum sa se toceasca tastele repede? eu nu stiu ce chitari ai intalnit tu pana acum, dar eu am avut si epiphone standard, si vintage, si jackson si fender si nu s-a tocit nici o tasta, toate le-am cumparat second hand si-am mai cantat eu 1-2 ani pe unele. Acelasi metal pentru taste se folosesc si la unele chitari scumpe, nu-ti imagina ca alea au taxe de inox.

 

Cel mai bine il intrebi pe unu ce canta mult si are concerte sa te lamuresti cu tastele.

Link to comment
Share on other sites

prietene si eu cant la concerte si am 2 3 repetitii pe saptamana si am tocit cateva taste deja stiu despre ce vorbesc nu-s habarnist. De exemplu cheitele de pe un vintage v100 afd is de ***** cu carcasa de plastic + ca nici dozele Wilkinson nu-s nustiu ce. si electronica e de slaba calitate. Am bagat Vintageul la mine inAmp full lampa si avea un zgomot de font cea ce cu Epiphonul nu este.

Edited by baltazar181
Link to comment
Share on other sites

prietene si eu cant la concerte si am 2 3 repetitii pe saptamana si am tocit cateva taste deja stiu despre ce vorbesc nu-s habarnist. De exemplu cheitele de pe un vintage v100 afd is de ***** cu carcasa de plastic + ca nici dozele Wilkinson nu-s nustiu ce. si electronica e de slaba calitate. Am bagat Vintageul la mine inAmp full lampa si avea un zgomot de font cea ce cu Epiphonul nu este.

 

Poate nici nu te-ai uitat despre ce chitara vorbim in topicul asta, din categoria vintage : http://www.thomann.de/gb/vintage_icon_v100mrpgm.htm

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.