www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

sugestii


Guest King_Diamond
 Share

Recommended Posts

Guest King_Diamond

ce chitara a-ti sugera pt metale grele gen pantera, black label society pana in 20 de mil?? sunt fan floydrose si emg

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

ai putea sa iti iei o chitara cu floyd-rose licentiat si doze oarecare, si apoi sa schimbi dozele si floydu, faza e ca EMG-urile si Floydu original te duc aproape de 400E sau 350E, in fine depinde.

Link to comment
Share on other sites

Jackson Warrior XT. O sa ai probleme cu cutia in schimb. Cam orice chitara din seria X de la Jackson s-ar potrivi de minune cu ce vrei tu. Sau poate gasesti vreo ocazie (gen aia de-o vinde Adi)? Oricum, stay away from Stagg, au doze slabe.

 

Benson are dreptate, doar EMG-urile si un Floyd original adauga cam 350-400 de Euro la pretul unei chitare.

Link to comment
Share on other sites

Eu personal nu-ti recomand de fel si chip nici un fel de Jackson... calitate foarte slaba, copiile de floyd sunt slabe rau, cat despre doze... nu mai zic..

 

Personal ti-as zice sa mergi pe ceva ori un ibanez.. ori o yamaha... fac niste modele foarte dragute :)

Ti-as mai putea sugera si un squier dar multi ar spune ca e acelasi lucru ca si Jackson desi nu este... Dozele le schimbi tu, cat despre floyd, un singur lucru iti spun: nu merge pe copii ci numai pe original, chit ca te costa mai mult, dar stii un lucru :)

Link to comment
Share on other sites

Nu evident ca nu, sunt sigur ca exista si jackson de calitate superioara. Cel putin modele care le-am incercat eu mi-au lasat o impresie deosebit de proasta. Doar nu puteam sa cant pe toate modelele facute de ei vreodata :)

 

Pana acum am incercat asa:

 

DK2FS Dinky - Fosta chitara a celuilalt chitarist din formatia mea. Nu pot spune ca este o chitara slaba la cat a dat pe ea, dar o pot compara cu chitara mea de la acea vreme o yamaha EG 112 din aceea de vine la set... calitate net superioara de partea yamaha la jumatate de pret: In electrica, potentiometrele de la jackson sunt vai de capul lor... la fel si cu finisajele, si sound mult mai placut. Multi zic de jackson ca se preteaza la un gen suparat de muzica... nu sunt de acord... poti sa canti un gen suparat si pe Les Paul. In rest... constructie slabuta, fretboard relativ incomod... doze bunicele.

 

SLSMG Soloist - O chitara a unui amic de-al meu pe care nu pot spune ca am cantat foarte mult, dar pana acum este singura exceptie de la regula "jackson"... este singura chitara jackson care mi-a placut dincolo de aspect, doze EMG... fret foarte comod calitate foarte buna, dar pret pe masura... tot as fi preferat un fender la banii astia...

 

 

KE2 Kelly varianta facuta in tarile estice :( - chitara nu foarte rea, dar nu-mi place forma, incredibil de incomoda ... plus ca incercati sa gasiti o carcasa pentru ea... :)

Chitara curenta a celuilalt chitarist din formatia mea... Doze Seymour Design... destul de slabe, cum de altfel ma asteptam din parte unor copii... Copie Floyd bunicica, dar tine doar cat corzile sunt FOARTE fresh... calitatea potentiometrelor... nu cred ca s-a schimbat, ramane doar sa vedem cat rezista...

 

 

Cam asta e insightu pe care il am eu in lumea Jackson, poate voi considerati ca nu-i suficent dar eu mi-am facut o parere destul de proasta.

Aaa si Adrian, nu stiu ce sa zic poate modelul tau era bun, se poate si asta :) n-am avut placerea sa cant pe asa ceva... il mai ai inca?

Link to comment
Share on other sites

L-am vandut intre timp dar cumparatorul parea sa fie foarte multumit de el (whew! :))

 

Ma mir ca seria MG este asa de slaba, eu personal n-am avut de-a face decat cu seria X, dar am avut mereu impresia ca MG >> X. Strange, poate chiar am avut noroc de una buna :)

 

In fine, acestea fiind coordonatele, cred ca ai putea incerca si un Ibanez, desi nu vad cum ar intra in imaginea 'Pantera -> Black Label Society'. Tie-ti trebuie un soi de Les Paul cu Floyd :)

Link to comment
Share on other sites

Guest King_Diamond

nu asta e problema....imi place super mult les paul (my favourite) insa nu am banii necesari sa-mi iau unu klumea, poate doar copii si nu asta vreau... eu ca level sunt mediu si nu vreau o chitara de pro ...acum cant de hobby poate daca asta voi face mai incolo imi voi lua un les paul....am cantat vara trecuta pe un ibanez model mai vechi care avea doze emg 81 si m-a lasat cu o impresie f buna....si pe un rr-10dx am cantat si

mi se pare f. usor la mana....mai putin pozitia daca stai pe scaun....dar sa-mi iau un ibanez de la zapada :) ...hmmm mai bine NU ! si din ce am vazut formatii grele multi canta pe jackson-uri...eu le stiam chitari chiar bune, ma insel??sau acum toti au trecut pe esp?? (vezi megadeth)

Link to comment
Share on other sites

Ce formatii grele canta pe jackson? Si nu-mi spune metallica de acu 20 de ani...

Oricum canta pe jackson-uri custom si foarte foarte scumpe, fii sigur de asta...

Adevarul e ca jacksonul este o chitara comfortabil de accesibila la noi... nu e o chitara rea in comparatie cu ce e pe piata... cam scumpa pt ce ofera dar este acceptabila... acum nu zic sa-ti iei sau nu.. totul depinde de tine :)

Link to comment
Share on other sites

E chiar irelevant. Am vazut un interviu cu Opeth in care cantau cu Fender, Squier si Jackson parca.

In fond pot sa cante si cu hora daca e bine facuta si suna bine :)

Marca e o garantie ca o chitara e bine facuta.

Pentru chitarele de serie 80% din importanta o are controlul calitatii. Asta face diferenta intre o chitara de serie facuta in Japonia sa zicem si una facuta in India sau China. Corpul si griful in cea mai mare parte sunt facute de utilaje cvasi-asemanatoare.

Link to comment
Share on other sites

:)

Da un Fender (Fat Strat) cu un humbucker suparat in bridge si un ton adecvat ce-are pt metale grele. Nu-mi spuneti acum ca la gainul ala mai simtiti tonul lemnului sau glume de-astea... e chestie de aspect & atitudine 90%.

 

Cat despre Jackson si cine canta pe ea, mai era si Phil Collen de la Def Leppard cu propriul lui model. De asemenea Steve Vai avea doua modele de Soloist si Garry Moore are de asemenea Soloistul lui alb, asta doar din ce mai stiu si io.

Insa aici e o adevarata afacere. Mai toti cei care canta pe Ibanez de ex. au primit si primesc bani seriosi de la Hoshino and co. ca sa existe acest parteneriat intre producator si artist. Ori nu multi producatori au aceasta putere financiara.

Link to comment
Share on other sites

Pai hai sa revenim cu picioarele pe pamant pentru ca majoritatea formatiilor de mai sus nu-mi inspira nimic... n-o sa vezi Iron Maiden, sau Mark Knopfler sau Iced Earth cantand pe jackson...

 

Problema oricum nu se pune asa pentru cei care canta intr-adevar pe asa ceva la nivel ridicat le au custom made... discutia era pe tema chitarilor de serie de la jackson :)

Link to comment
Share on other sites

Da normal... BC Rich... sinistre rau chitarele alea :) si foarte ieftine... n-am incerct niciodata asa ceva (n-am avut placerea) dar din review-uri de pe net nu sunt vazute prea bine

 

Iar LTD-urile sa fim seriosi Cearny... sunt unele dintre cele mai bune chitari pret/performanta adica foarte misto lucrate, sunet bun... pacat ca nu se gasesc la noi... cine stie eu tot vreau sa fac o afacere cu ESP-uri... ne bagam? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest King_Diamond

exact de la asta plecasem si eu ...daca ai avea de unde sa alegi, dar din moment ce firmele cu chitari de unde ai incredere sa cumperi sunt putine asta e...ne multumim si cu jackson

:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.